Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Maailma ainus pilootide bigbänd mängis Tartus

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Eile kell 11.45 Tartu lennuväljal maandunud lennukist astus teiste reisijate hulgas välja Finnairi pilootide orkester. Dirigent Martti Peippo võttis sealsamas vastutulijate tervitamiseks pillikastist välja saksofoni. | FOTO: Kristjan Teedema

Rõõm oma tegevusest on palju suurem, kui seda teistega jagada ja ka osalejate silmis heameelt näha. See on üks põhjusi, miks Big Band Tartu korraldab Emajõelinnas nüüd kolmandat aastat Happy Big Band Weekendi, mille üks seekordseid orkestreid on maailmas ainulaadne, sest koosneb kutselistest pilootidest.

Kas see on tõsi, et maailmas ei olegi teist sellist bigbändi, milles teevad muusikat ainult lendurid? «Jah,» ütles Finnair Pilots’ Big Bandi dirigent Martti Peippo.

Kas kõik on tegevpiloodid või on mõni orkestrant ka selline piloot, kes on nüüdseks vanaduspuhkusele siirdunud?

Dirigendi sõnul on pensionil ja praegugi lendavaid piloote bigbändis enam-vähem pooleks. Ühtekokku on neid 40, kuid kõiki korraga esinema saada on peaaegu võimatu, sest ameti tõttu on nad tihti mööda maailma laiali.

Dirigent Martti Peippo

Selline ainulaadne muusikakollektiiv tuli kokku aastal 1971, kui punt piloote mängis ühe oma kolleegi auks, et ta pidulikult vanaduspuhkusele saata. Nii sai alguse sügavam huvi. Aastatega kujunes suur džässmuusikahuviline kooslus, mille tegevust juhib praegu Martti Peippo.

Big Band Tartu eesotsas saksofonist Toomas Petersoniga, kes on ühtlasi Vanemuise teatri juht, on Happy Big Band Weekendi korraldanud selleks, et teiste samalaadsete džässorkestritega kohtumistel jagada oma vaimustust ka sama muusikat armastava publikuga. Finn­­airi pilootide bigbändi tegevust nimetas ta elustiilinäiteks ning tundis suurt rõõmu, et nad said nüüd Tartusse tulla.

Peterson kohtus Peippoga esimest korda kümmekond aastat tagasi, kui Lahti bigbänd käis Tartus festivalil «Mürtsub pill». Bändi ühel saksofonistil oli huulele ohatis tekkinud, nii et tema asemele tuli kiiresti uus mängija leida.

«Nii õnnestus mul Lahti pundis kaasa mängida ja sestsaadik me Martti Peippoga suhtlemegi,» ütles Peterson. «Ta on hästi mitmekülgne, sest mängib heal meelel klarneti või saksofoniga svingi, aga ka barokkmuusikat sama ajastu pillidel.»

Solistidena astusid lennukist koos bigbändi muusikutega välja Reija Lang ja Mikael Konttinen. Dirigent rääkis, et Tartu kontserdil on kavas esitada svingmuusikat. Seda tegidki nad eile õhtul Elleri kooli Tubina saalis. Täna kuulavad nad kolleegide proovi ja vaatavad Tartus ringi, et seejärel õhtul Helsingisse lennata.

Happy Big Band Weekendi üheks staariks nimetas Toomas Peterson ka pedagoogi ja dirigenti Raitis Ašmanist, kes on Jelgava kutselise bigbändi dirigent. Ta astub Tartus üles täna ja laupäeval Tubina saalis õpitubades ning esitab sealsamas laupäeva õhtul läti muusikakuulsuste Raimonds Paulsi ja Gunārs Rozenbergsi loomingut koos Big Band Tartuga.

Bände Lätist ja Eestist

Lätist tuleb Valmiera bigbänd eesotsas dirigent Gunārs Geduševsiga, Petersoni sõnul on see vahva noortekoosseis.

Kodustest jõududest lisavad nädalalõppu bigbändilikku meeleolu Tartu levimuusikaorkester, Elleri kooli bigbänd ja Tartu Saksikoor.

Happy Big Band Weekend

  • Eile esinesid kontserdil Elleri muusikakooli Tubina saalis Toomas Petersoni juhendusel tegutsev Tartu Saksikoor ning Martti Peippo dirigeeritud Finnairi pilootide bigbänd Reija Langi ja Mikael Konttineni soleerimisel.
  • Laupäeval kell 16 annab kontserdi Supilinna päevade laval Kartuli ja Emajõe nurgal Valmiera bigbänd Gunārs Geduševsi dirigeerimisel.
  • Laupäeval kell 16 esineb Tubina saalis Tartu levimuusikaorkester ja Elleri bigbänd Tanel Aavakivi juhatusel.
  • Laupäeval kell 19 annavad Tubina saalis ühise kontserdi Valmiera bigbänd Gunārs Geduševsi dirigeerimisel ning Big Band Tartu Raitis Ašmanise juhatusel.
Tagasi üles