Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Maamessi veteran vedas 25 aastat tagasi otse näitusehalli kõrvale künnivaod

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Aktsiaseltsi A. Tammel tegevjuht Indrek Tammel 1993. aastal peetud messil ei osalenud, küll oli seal kohal tema isa, ettevõtte asutaja Arvi Tammel. Toona olid nende ette­võttel messil kaasas vaid mõned adrad, kuid sel aastal troonib keset nende 600-ruutmeetrist messiplatsi 355-hobu­jõuline Belarus. | FOTO: Sille Annuk

Maamess on igal aastal järjekindlalt purustanud külastajate ja osalejate rekordeid. Siiski on mõni asi jäänud veerandsajandi jooksul muutumatuks. Nimelt on üks ettevõte suutnud osaleda kõikidel senitoimunud maamessidel ning jätnud ka enda messiplatsi aegade algusest samasse paika.

Jõgeval tegutsev põllumajandustehnikat müüv A. Tammel on käinud kohal kõik 25 maamessi toimumisaastat. Siiski tunnistas ettevõtte asutaja Arvi Tammel, et esimestel Tartus peetud põllumajandusmessi aastatel kandis nende ettevõte nime Avaks International. Seetõttu ei kajastu vastav statistika ka Tartu Näituste messikeskuse ajalooürikutes.

Aja edenedes on A. Tammeli väljapanek mitu korda kasvanud. Tammel meenutas, et 1993. aastal oli neil toona Agro Tartu nime kandnud põllumajandusmessil näidata vaid mõned adrad. «Messiplatsi kõrval muruplatsil tegime väikse demo, kündsime adraga mõned vaod sisse,» meenutas ta.

Kahjuks pole Tammelil maamessi eelkäijast, esimesest Agro Tartu üritusest ühtegi fotomälestust. «Mu meelest oli tol ajal ainult üks messihall ning väljas oli messiala vaid halliesisel asfaltplatsil,» meenutas Jõgeva ettevõtja.

Kui 25 aastat tagasi oli Tammeli ettevõttel Tartu näitusel väljas vaid mõned adrad, siis täna algaval messil laiub A. Tammeli plats kuuesajal ruutmeetril, kuhu mahub 27 põllumajandusmasinat. Nende hulgas ka 355-hobujõuline Belarusi traktor, mille eest tuleb ostjal välja käia 130 000 eurot.

Kolm masu

Arvi Tammel mäletas, et tol ajal, kui Tartu põllumajandusmess alguse sai, korraldati Eestis lisaks maamessi eelkäijale veel kahte põllumajandusnäitust.

«Türi Agri oli juba enne Agro Tartut ja hulga suurem kui toonane Tartu põllumajandusnäitus. Ka oli üks põllumajandustehnika näitus Jänedal,» meenutas ta. «Mäletan, et jube tüütu oli kolmel näitusel osaleda ja juba tol ajal mõtlesime, miks nii väikeses riigis peab üldse kolm põllumajandusmasinate näitust olema.»

Elu tegi omad korrektiivid ning põllumajandustehnika väljanäitused Türil ja Jänedal on praeguseks ajalugu, kuid maamess on jätkusuutlikult tegutsenud veerand sajandit ning aasta-aastalt muudkui paisunud. Täna algaval messil osaleb 500 ettevõtet ja asutust ning messiala laiub kuuel hektaril.

Mu meelest oli tol ajal ainult üks messihall ning väljas oli messiala vaid halliesisel asfaltplatsil, meenutas Arvi Tammel.

Aastate jooksul on jõudsalt kasvanud ka aktsiaselts A. Tammel. Ettevõtte asutaja selgitas, et Eesti põllumajanduses on kahekümne viie aasta jooksul olnud kolm korralikku masu, mis nii põllumeestele kui ka tehnikamüüjatele on tekitanud suurt kahju.

Raskuste kiuste pole Baltikumi suurim maaelumess ega ka aktsiaselts A. Tammel siiani pille kotti pannud. Vastupidi, mõlemad on jõudsalt kasvanud. A. Tammeli gruppi kuuluvad praegu ka Belarusi traktoreid müüv Türi Bel-Est ning Leho Kaubandus Viljandis.

Arvi Tammel selgitas, et rasketehnikat müüv ettevõtja läheb maamessile ennekõike ennast ja enda müüdavat kaupa näitama. On haruharv juhus, kui messiplatsil masinamüügi tehing ära tehakse. «Maamess pole laat. Päris nii ikka pole, et messile tuleb mees metsast ja ostab kohapeal mitukümmend tuhat eurot maksva masina,» märkis ta.

«Tavaliselt on masinasoovija juba enne järele uurinud, mille vastu tal huvi on, ning kuna messiplatsil on võimalik kohapeal masinaid võrrelda, vaadata ja käega katsuda, siis tehakse viimane otsus kohapeal.»

Kui varasematel aastatel on maamessi üks menukaimaid müügipunkte Eesti taimekasvatusinstituudi (ETKI) väliplats, kus messilised meelsasti kodumaist seemnekartulit ostsid, siis sel korral Jõgeva sordiaretajad kartulit ei müü.

Seemnekartul sai otsa

ETKI ehk paar aastat tagasi veel Jõgeva Sordiaretuse nime kandnud asutus on maamessist osa võtnud 20 korda ning vähemalt 15 aastat on nad messil ka seemnekartulit müünud. Paraku on tänavu selline olukord, et seemnekartul sai enne messi otsa.

«Mõni kott veel on kodumaist sorti «Piret», aga see on ka kõik,» märkis instituudi direktor Mati Koppel. Tema sõnutsi sai kõige kiiremini otsa legendaarne kodumaine sort «Jõgeva kollane». «Ka mina ei saa aru, mis on selle sordi fenomen. Ju siis on maitsev kartul,» märkis Koppel. Ta lisas, et tänavu varus ETKI rohkem seda sorti seemnekartulit, kuid ikka sai see juba paar kuud tagasi otsa.

Kuigi Jõgeva sordiaretajate seemnekartulit maamessilt osta ei saa, on taimekasvatusinstituudi B-hallis asuvast boksist võimalik soetada köögivilja- ja muruseemet. «Lisaks seemnetele saab sealt kindlasti ka head nõu,» lubas taimekasvatusinstituudi direktor.

MAAMESS 25

  • Tänasest laupäevani Tartu Näituste messikeskuses.
  • Osaleb 500 ettevõtet ja asutust.
  • Ühendab neli valdkonda: põllumajandus, metsandus ja puit, toit, aed.
  • Laiub kuuel hektaril.
  • Messiplatsil on kuus halli.
  • Täna korraldatakse sõuplatsil noorendikuhoolduse võistlusi.
  • Reedel ja laupäeval vältavad sõuplatsil rahvusvahelised raievõistlused.
  • Külastajad saavad osa võtta maamehevõistlusest.
  • Loomatelgis valitakse parim lihatõugu lehmik ja noorpull ning peetakse loomade oksjon.

Allikas: Maamessi veebileht

STAAŽIKAD MAAMESSIL KÄIJAD

Nimi   Tegevusala    Maamessil osalenud korrad

Eesti maaülikool    kõrgkool    25

A. Tammel     põllumajandustehnika müük   25

Maaleht     meediaväljaanne    24

Autra     puidutööstusseadmete müük    23

Estre Masinaehitus    põllumajandus- ja metsandusmasinate tootmine ja müük    23

Tamsalu EPT    põllu- ja metsamasinate tootmine     23

Taure     põllumajandustehnika müük     23

Same     põllumajandus- ja metsandusmasinate tootmine ja müük     22

Agrosilva    metsatehnika ja puidutööstusseadmete müük    21

Eesti taimekasvatusinstituut    sordiaretus    20

Kiretec     põllumajandus- ja metsandusmasinate tootmine ja müük     20

Allikas: Tartu Näituste messikeskus

Tagasi üles