Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tänavakunstiklassiku teos kadus seinalt vähem kui ööpäevaga

Lisatud Edward von Lõnguse kommentaar!

13
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Telia konteinerjaama seinale esmaspäeval tekkinud šabloontehnikas pilt torukübaraga taadist, kes istub kivil, oli järgmiseks hommikuks kadunud. Õrnalt oli näha ainult ümbritsevast värvist veidi erineva tooniga kohta, kus pilt oli olnud. | FOTO: Raimu Hanson

Tänavakunstnik Edward von Lõngus üllatas karlovlasi esmaspäeval Telia konteinerjaama seinal villa Margaretha kõrval Tähe tänavas uue pildiga. Eile hommikuks oli see kadunud. Hotelli ja restorani töötajatele jäi nii pildi tekkimine kui ka kustutamine salapäraseks. Hiljem selgitas kunstnik, et see oligi kavandatud ühepäevase teosena, ajutise katsetusena välioludes.

FOTO: Raimu Hanson

Eesti ühe kuulsaima tänavakunstniku Edward von Lõnguse nimemärgiga ja tema parimas stiilis teosel istus torukübaraga taat, paremas käes pläru, suurel kivil, mida võiks nimetada ka väiksemat sorti rändrahnuks. Suhtlusmeedias nimetati seda väga elutruuks tegelaseks ja kogu teost aktsepteeritavaks supergraafikaks, mis võib tekitada kadedust «krõnkaplätserdajates», nii et need tulevad pilti kohe üle sodima.

Hommikuks kustutatud

Üks kommenteerija märkis üleeile suhtlusmeedias, et juba järgmisel päeval lastakse see pilt ära kustutada. Ja nii läkski. Hommikuks seda enam ei olnud, maalingu all olnud pind oli seinaga üsna samas toonis värviga kaetud.

Kes tegi? Üks villa Margaretha töötaja rääkis, et ei tema ega ta kolleegid näinud midagi, sest nende tööpäev möödus esmaspäeval nagu alati – ei ole tarvis vaatamas käia, mis kõrvalhoonete juures tehakse.

Telia Eesti meediasuhete juht Raigo Neudorf teatas, et Telia poole oli pöördunud üks Tartu kooliõpilane ja palunud luba Tähe tänava konteineri küljele joonistada pilt.

Nagu oli kirjas eile Postimehe vahel ilmunud Eesti Vabariik 100 erilehes, jõuab Edward von Lõnguse tänavakunst mitmesse Euroopa linna.

«Palusime tal pildi tegemine kooskõlastada kõigepealt Eesti Energia ja Tartu linna arhitektiga,» lisas ta. «Eesti Energialt on juba luba saadud ning arhitekti kooskõlastus peaks meie andmetel samuti õige pea tulema. Telial pole selliste, kõigile asjaosalistele sobivate ja kooskõlastatud kokkulepete vastu midagi, kui need veel ka linnapilti kaunistavad.»

Kivil istuva mehe kujutise olid aga Neudorfi sõnul teinud sama kooliõpilase kaaslased, kes teadsid, et ta planeerib sinna pilti ja ilmselt saab ka selleks loa.

«Neil oli vaja Eesti Vabariik 100 projekti raames üks pilt joonistada ja see filmida-pildistada ning selleks kasutati Telia konteineri seina,» lisas Neudorf. «Sealt siis vanamehe ilmumise ja kadumise lugu. Palusime siiski edaspidi sellise tegevuse Teliaga kooskõlastada.»

Edward von Lõngus on välja valitud nende hulka, kes tutvustavad meie kodumaa kultuuri, teadust, infoühiskonda ja ettevõtteid üle 30 riigis, et tähistada Eesti juubelisünnipäeva ja Euroopa Liidu nõukogu Eesti eesistumise aega.

Ees ootab mitu linna

Nagu oli kirjas eile Postimehe vahel ilmunud Eesti Vabariik 100 erilehes, jõuab Edward von Lõnguse tänavakunst mitmesse Euroopa linna. Seintele ilmuvad saja aasta taguse Eesti karakterid, kellel on jutustada oma lugu. Nende tegelaste põnevamate lugude vaatajate ette jõudmiseks on loodud digirakendus.

Üks selline vanade eestlaste fotode alusel Edward von Lõnguse loodud teos tekkis möödunud aasta märtsi lõpul juudi kalmistu vastvalminud aia nurgale Roosi ja Jänese tänava ristis. See sai seal olla vaid paar ööpäeva. Tartu Postimehe andmeil oli tänavakunstnik mõistnud, et igale poole ei ole kohane oma teoseid jäädvustada.

Toimetus on tänavakunstiringkondadest kuulnud, et Tähe tänavas asuva Telia konteinerjaama seinalt teose äsjase kustutamise taga on Edward von Lõngus ise. Kunstnik olevat tahtnud midagi katsetada, enne kui Eesti Vabariik 100 korraldajad teda mitmesse Euroopa linna lähetavad.

Osaliselt sedasama kinnitas Edward von Lõngus, kui oli pärast uudise ilmumist toimetusega ühendust võtnud. «Tegemist oligi ühepäevase teosega, ajutise katsetusega välioludes, seoses suurema projektiga, mis peagi avalikkuse ette jõuab. Tartlased said siinkohal hetkelise eksklusiivse eelkaemuse osaliseks,» teatas ta.

Tartu vangla lähedal on tellistest tilluke tehnorajatis, mis kuulub Tartu veevärgile. Märtsi lõpus on selle seinale tekkinud Edward von Lõnguse teos vangist, kes väljub maa-alusest käigust. Pilt oli veel eile alles. | FOTO: Kristjan Teedema
Tagasi üles