Sadamateatris esietendub uus Eesti algupärane ooper

Vanemuise sümfooniaorkestri proov. Pilt on illustratiivne.

FOTO: Kristjan Teedema

Eeloleval laupäeval kell 19 esietendub Sadamateatris Märt-Matis Lille ooper «Tulleminek», libreto autor on Jan Kaus, muusikajuht Paul Mägi ja lavastaja Taago Tubin.

«Sõda on inimese tekitatud elementide pime raev. Tahame või mitte, sõda on ajatu, ikka ja alati aktuaalne teema. Paraku pole veel leiutatud laiemat ühiskondlikku süsteemi, kus erinevate sotsiaalsete rühmade tahted jääksid rahumeelselt koos eksisteerima.

Meid huvitas ennekõike sõja psühholoogia, selle väljendumine indiviidis, inimese valmisolek sõjaks. Sõda pole kunagi vaid relvade kõne, selle teeb võimalikuks kujutlus reaalsusest, mida ei eksisteeri. Sõjavaimustus põhinebki soovil reaalsust muuta, kollektiivsele rahulolematusele võidukas lahendus leida.

Sõja paatos võib pakkuda ülevaid kangelastegusid ja õiglasi ootusi, aga varem või hiljem kattub see vere ja poriga, kangelaslikkusest saab julmus või kaotusvalu, suurest kollektiivsest õnnelubadustest iga üksiku inimese isiklik traagika,» rääkis libretist Jan Kaus.

«Tulleminek» kasutab Trooja sõja kirjeldusi, esimeses maailmasõjas osalenud inimeste mälestusi ja eesti rahvalaulude töötlusi.

Osades Reigo Tamm, Tamar Nugis, Rasmus Kull, Simo Breede, Jaan Willem Sibul, Märt Jakobson, Pirjo Jonas, Maria Listra, Sigrid Mutso, Annaliisa Pillak, Kadi Jürgens, Karmen Puis, Jaanus Tepomees, Karl Edgar Tammi ja Kärt Tammjärv.

Lavastuses osalevad Vanemuise ooperikoor ja sümfooniaorkester.

Tagasi üles