Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Suure kirjanduspeo proloogina tähistatakse raamatu ja roosi päeva

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Raamat ja roos. Pilt on illustratiivne. | FOTO: Liis Treimann

Eeloleval laupäeval ja pühapäeval tähistab kirjandusfestival Prima Vista maikuise kirjanduspeo eelsündmusena ülemaailmset raamatu ja roosi päeva.

Raamatu ja roosi päeva raamatulaat toimub sel korral koostöös Supilinna päevadega laupäeval kell 12–18 Supilinnas kiigeplatsil Emajõe kaldal.

Raamatuid ja roose pakuvad kirjastused Petrone Print ja Ilmamaa. Laadatelgis on avatud ka Prima Vista infopunkt.

Koostöös Tartu kaubamaja ning Tartu kaubamaja Apollo raamatukauplusega jagatakse pühapäeval kell 11.30–15 Tartu kaubamajas roose. Kes Apollo poe müüjale roosi kingib, saab vastukingiks ühe sel päeval tasuta pakutavatest raamatutest.

Apollo kassas jagavad samal päeval raamatusoovitusi kirjanikud Mika Keränen, Contra (kell 11.30–13) ja Heiki Vilep (kell 13–15).

Pühapäeval kell 17 jätkub raamatu ja roosi päev koostöös Supilinna päevadega avatud hoovide päeval Prima Vista kirjanduskonkursi «Esimene samm» laureaadi väljakuulutamise ja Merca esinemisega Tähtvere 57 aias.

Avatud on Mari-Ann Remmeli maalide näitus ja raamatumüük. Pakutakse kohvi, teed ja kooki.

23. aprilli tähistamine raamatu ja roosi päevana sai alguse 1930. aastatel Barcelonas, kus ühele raamatukaupmehele tuli idee suurendada kirjanduse mõju rahva hulgas, süvendada inimeste lugemisharjumust ning ühtlasi tõsta raamatumüüki – nimelt võiks sel päeval iga mees kinkida naisele roosi ning naine mehele raamatu.

Idee levis ja kogus populaarsust. 1995. aastal kuulutas UNESCO Kataloonia raamatu ja roosi päeva rahvusvaheliseks raamatu ja autoriõiguste päevaks, väärtustamaks raamatu tähtsust ühiskonna ning kultuuri arengus. 23. aprill on kõnekas ka kirjandusajaloo seisukohast, kuna selsamal kuupäeval sündisid Nabokov ja Laxness ning surid Cervantes ja Shakespeare.

Tagasi üles