Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Iluvõimleja Carmel Kallemaa seisab valikute ees

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Juubelietendusel näeb nii kuninglikku balli kui mõõgavõitlust, osutas Carmel Kallemaa varutud kostüümidele. Tema enda ülesanne on kanda etenduses peaosalise ehk Tuhkatriinu rolli. | FOTO: Kristjan Teedema

Täna tähistab võimlemisklubi Janika oma 25. sünnipäeva etendusega Vanemuises, mille on lavastanud Janika Möldri tütar Carmel Kallemaa.

Kas elada edasi Kanadas või tulla tagasi Eestisse? Õppida ürituste korraldajaks, arhitektiks või hoopis kellekski kolmandaks? Eesti viimaste aastate üks tuntuimaid iluvõimlejaid Carmel Kallemaa (19) seisab paljude valikute lävepakul. Vaid üks asi on kindel: võimlemissusse ta nii pea varna ei riputa.

Iluvõimleja tunnistas, et viimane aasta on olnud päris raske. Käsil on gümnaasiumi lõpetamine ja ettevalmistused kõrgkooli astumiseks. Samal ajal töötab ta Kanadas treenerina ja korraldab Tartus oma koduklubi juubelietendust. «Kontserdiks valmistumine võtab praegu kõige rohkem aega. Otsuseid ja valikuid hakkan tegema pärast seda,» ütles ta.

Esialgu Kanadas

«Võimlemine meeldib mulle väga. Ma ei kujuta oma elu ilma selleta ette,» märkis kahe aasta vanuselt iluvõimlemisega alustanud Kallemaa. Niisiis kavatseb ta sel alal tipptasemel jätkata nii kaua, kui tervis lubab.

Äsja võitis ta Tartus peetud Eesti meistrivõistlustel nelja ala kokkuvõttes hõbemedali, kurikaharjutuses saavutas esikoha. Sel nädalavahetusel peetavatel Tartu meistrivõistlustel ta ei osale ja keskendub rahvusvahelistele turniiridele.

Tulevikus ei välista Carmel Kallemaa ka treeneritööd, millega ta on Kanadas Glimmer Athleticus juba alustanud. Seal treenib ta algajaid alates kolmandast eluaastast. Kanada on rahvaste paabel, niisiis treenivad rühmas näiteks vene, ukraina ja isegi brasiilia tüdrukud.

Kõrgkooli plaanib Kallemaa esialgu astuda Kanadas ja kahele erialale on ta seal ka juba sisse saanud. Ta rääkis, et Eestis poleks ehk kõrgkooli astumine praegu võimalikki, sest Kanada haridussüsteem on veidi teistsugune. Näiteks pole seal gümnaasiumis kohustuslikke aineid ja igaüks saab õppida neid aineid, milles ta on tugevam. «Kui sul füüsikas või muusikas annet ei ole, ei pea seda õppima,» sõnas ta.

Suurte ürituste korraldamisega pole Carmel Kallemaa varem kokku puutunud ja peo lavastamine langes tema õlule juhuslikult.

Praegu elab Kallemaa ema Janika Möldriga põhiliselt Toronto linnaosas, mis asub umbes 20 kilomeetrit kesklinnast.

Seal aitas Mölder väliseestlasel Evelyn Koobil käivitada iluvõimlemisklubi, kus ta ka ise siiani treenerina töötab. Mölder tunnistas, et praegu on elu rohkem küll kohvrite otsas. Paar nädalat Tartus olnud ema-tütar lendavad pärast klubi juubeli tähistamist mõneks päevaks Kanadasse ja sealt edasi juba Kariibi meres asuvasse väikesesse Puerto Rico saareriiki, kuhu Mölder on kutsutud korraldama kohalikku võimlemisturniiri.

«Kindlasti naaseme kunagi Eestisse, aga ei tea veel täpselt, millal,» rääkis Mölder. Tema sõnul on praegu huvitav laias maailmas erinevaid väljakutseid vastu võtta. Kodu – tõsi küll, välja üüritud – on neil Tartus siiani alles ja teised pereliikmed samuti siin.

Film lennukis

Suurte ürituste korraldamisega pole Kallemaa varem kokku puutunud ja peo lavastamine langes tema õlule juhuslikult. Ta sõitis mullu juulis Bakuu võistlustelt koju ja juhtus lennukis vaatama Tuhkatriinu- filmi. «Ühtäkki hakkasin mõtlema, et kui püüaks seda lugu lavastada võimlemisetenduseks, » meenutas ta. «Proovi! » vastas ema talle kohe, kui kuulis tütre mõttest.

Nii otsustatigi, et Tuhkatriinu-etendus valmib klubi veerand sajandi sünnipäevaks ning Kallemaa asus lavastust kirjutama ja muusikat otsima. Umbes pooled võimlemiskavadest aitas valmis teha treener Elina Gorelašvili, ülejäänu on teiste treenerite looming. Mitu kuud on 450 väiksemat ja suuremat võimlejat nende kavade järgi treeninud ja täna astuvad nad publiku ette.

«Kontserdil näeb kuninglikku balli kuni mõõgavõitluseni välja, kõrvitsad ärkavad ellu ja vahepeal langeb ka midagi taevast, » kirjeldas noor lavastaja. Täpsemalt ta stsenaariumilt targu katet ei kergitanud, vaid selgitas, et kõike näeb lavastuses. Eilseks oli suurem osa kohtadest juba välja müüdud.

Kontsertetendusel avaldatakse austust ka Maire Kamarikule, kes on Tartus iluvõimlejaid treeninud 55 aastat.

Tagasi üles