Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Valdade liitmise hääletus jätab tartlased leigeks

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Tõnu Lukmann ütles eile kahe naabervallaga liitumise kohta, et tal on raske mõista, mis sellest paremaks läheb. | FOTO: Sille Annuk

Täna õhtuks selgub, mida arvavad tartlased Tähtvere valla ja Luunja valla liitmisest Tartu linnaga. Rahvaküsitlus veebis ja raekojas saab läbi kell 20.

Kahe naabervalla linnaga liitmise kohta võttis pühapäeval vaevaks arvamust avaldada umbes poolsada tartlast.

Eile õhtul kella kuueks oli neid 346 ehk alla poole protsendi hääleõiguslikest. Lõviosa hääli oli seejuures antud veebis, raekoja infopunktis oli arvamust avaldamas käinud 27 tartlast.

Küsimusele, kas toetate Luunja valla ja Tähtvere valla liitumist Tartu linnaga, saab vastata jah või ei. Linnasekretär Jüri Möldri sõnul on hääleõiguslikke tartlasi umbes 77 000.

Kas ülikool või lambad?

Raekojas linna infopunktis oli eile kaunis vaikne ja kõvasti vaiksem kui kaasava eelarve hääletuse päevadel, mil oli isegi järjekord. Hääletajaid siiski käis.

«No nii, kas jääme ülikoolilinnaks või hakkame lambaid kasvatama,» tervitas leti äärde jõudnud Tõnu Lukmann, kes elab Tähtveres. «Kuigi maal sündinud ja kasvanud, olen ikka linnaks jäämise poolt. Küsisin oma 11-aastase poja käest, et kas läheme maale elama või jääme linna. Tema vastas ka, et jääme linna. Tema sündis Tartus.»

Lukmann leidis, et linnale käiks selline laienemine üle jõu. «Majandamine, uued seadusandlikud aktid. Kas sellest muutub asi paremaks? Millegipärast arvan, et ei muutu. Tekib probleeme, mida praegu ei suudeta ette näha. Milleks seda vaja on?»

Elagu omaette!

Teine vanem meesterahvas Kalju Roots ütles, et kui Luunja vald ei taha Tartuga ühineda, siis ei olegi vaja. «Las elavad omaette, mis sa näpuga ahtrisse torgid,» sõnas ta. «Kui Tähtvere tahab, siis on iseasi. Aga linnakodanik ei saa hääletada, et Luunja vastu ja Tähtvere poolt.»

«Linn ja maa kokku ei käi, see pole ju linn,» vaatas uue omavalitsuse piire kujutava kaardi poole üks Ropkast pärit proua, kes nime lehte ei tahtnud.

Infopunkti töötajad Reet Käärik ja Marii Tomson ütlesid, et põhiline, mida hääletajad vestluses üles võtavad, on linna ja maa sobimatuse teema. Liitumise suhtes positiivsemalt on nende sõnul meelestatud linna äärealade elanikud, kes loodavad osa saada tasuta ühistranspordist ja muudest linna hüvedest.

Tartu abilinnapea Jarno Laur on varem öelnud, et küsitluse tulemus ei ole linnavõimudele siduv. «Kui osalusprotsent on suur ja vastus väga ühene, on seda raske ignoreerida. Teine olukord on siis, kui osalusprotsent on väike ja tulemus tasavägine,» märkis ta.

Tartuga ühineb kaks valda: Luunja ja Tähtvere

  • Valitsus on teinud Tartu linnale, Luunja vallale ja Tähtvere vallale ettepaneku ühineda.
  • Tartu on volikogule esitatud eelnõu kohaselt nõus, kui see toimub valdade Tartu linnaga liitumise teel.
  • Tartu linn säilib avalik-õigusliku juriidilise isikuna.
  • Kehtima jäävad Tartu kõik õigusaktid ning säilib linna sümboolika.
  • Liituvate valdade õigusaktidest jäävad liitumise järel kehtima need, mis on vajalikud avaliku teenuse osutamiseks ja mille puhul ei ole võimalik automaatselt rakendada Tartu linna vastavaid õigusakte või mis reguleerivad vallaasutuste tegevust.
  • Samuti jäävad kehtima Tartu linna, Luunja valla ja Tähtvere valla üldplaneeringud ning arengukavad ja eelarvestrateegiad.
  • Säilivad kõik omavalitsuste hallatavad asutused ning nende töötajate töölepinguid liitumise tõttu ei muudeta.
  • Valdade ametiasutuste teenistujad jätkavad pärast liitumist teenistust linna ametiasutuste koosseisus.
  • Vallavalitsuste volitused lõppevad pärast sügisel toimuvaid kohalike omavalitsuste valimisi.
  • Tartu linna ja valdade ühinemise küsimuses saavad tartlased täna õhtul kella 20ni arvamust avaldada veebikeskkonnas Volis ning raekojas Tartu infopunktis.

Tähtvere vald peab tegema kordushääletuse

Tähtvere vallas korraldatud rahvaküsitlusel oli toetus Tartu linnaga liitumisele tugev. Küsitlusel osalenud 549 elanikust toetas liitumist 450 ehk 84,59 protsenti. Kokku jagas vald 2200 küsitluslehte, osales pea veerand neist, kel selleks õigus oli, ütles vallasekretär Ilme Rannula.

Kuna Luunja sunniviisil liidetakse Tartuga, näeb valitsuse määrus ette uue küsitluse ja see on kavas korraldada 23. ja 24. aprillil.

«Küsime, kas rahvas on nõus sellega, kui ka Luunja liitub Tartuga,» ütles Rannula. «Mõtlesime, et pääseme sellest hääletusest, aga maavalitsus juhtis tähelepanu, et peab. Teeme ära, siis on seaduse nõuded täidetud,» sõnas ta. «See on formaalsus, tegelikult ei pea rahva arvamust arvestama ka siis, kui ühinemisleping on tehtud. Võib arvestada, aga ei pea.»

Ka Luunja vallas on liitumise küsitlus kavas korraldada 23.–24. aprillil.

Vallavanem Aare Anderson ütles, et vallas on tugevad iseseisvusmeeleolud. Iseseisvana jätkamise toetamiseks kogutakse vallas allkirju ja neid on Andersoni sõnul antud üle tuhande.

Hääleõiguslikke vallaelanikke on Andersoni andmeil üle 3300.

«Meie põhiseisukoht on, et Luunja valla sundliitmine ei ole vajalik,» ütles ta.

Tagasi üles