Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tartu BMXi ratturid saavad peagi katuse alla

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Tähtvere BMXi raja stardimäe varikatus kaitseb päikese ja vihma eest ning muudab võistlejate elu palju mugavamaks. | FOTO: eskiis

Tähtvere puhkepark plaanib mai keskpaigaks ehitada BMXi raja stardiplatoole varikatuse ning rajab harrastussportlastele omapärase välijõusaali. Tähtvere puhkepargi juhataja Marti Viilu sõnul on varikatuse vajalikkusest räägitud juba ammu, kuid konkreetne initsiatiiv tuli BMXi ratturitelt möödunud aastal.

«See jutt oli juba siis, kui rada valmis sai, et varikatust on vaja nii stardimäele kui ka alumisele kogunemisalale, kus käib ratturite ülesrivistamine,» sõnas Viilu. «Katuse ehitus on selle kompleksi teine etapp, kolmas oleks kogunemisala ehitus.»

Viilu sõnul kaitseb katus rattureid nii vihma kui kuuma päikese eest. «Kui sa pead stardis kiivriga kaua seisma, siis mõjub terav päike ikka päris halvasti. Ka on siis vihma ja päikese eest kaetud stardikohtunik,» lausus ta.

Spordiklubi Velo juhataja Jaan Veeranna ütles, et sel suvel on Tähtvere rajale planeeritud kuus rahvusvahelist võistlust, sealhulgas Eesti karikavõistlused, Eesti meistrivõistlused ja Balti karikavõistlused. Neist viimane toob kohale üle saja võistleja.

Veeranna peab varikatust hädavajalikuks: «Eelmisel aastal oli üsna halb ilm ja kuna katusealuseid polnud, oli seda võistlust üsna kehv pidada.»

Rada on heas seisus

Esialgu plaaniti varikatus teha uhkem ehk koos vaateplatvormiga, aga kuna selle maksumus ületas puhkepargi võimalusi, otsustati minna lihtsamat teed. Katus paigaldatakse metallpostidele, see on metallkarkassiga ja kaetakse profiilplekiga. Projekti järgi katab varikatus umbes 10 x 6-meetrise ala.

Suure tõenäosusega algab katuse ehitus mai alguses ning võiks valmis saada järgmise kuu keskpaigaks. «Meil on linnapoolne rahastus ning oleme küsinud kolmelt firmalt hinnapakkumise,» lausus Viilu. Varikatuse projekteeris OÜ Voluut.

Üheksa aastat tagasi Tähtverre rajatud BMXi rada on Viilu sõnul praegu üsna heas seisus. «Rada sai eelmisel aastal uue katte ja seda on kiitnud ka välismaa sõitjad. Eelmine kate oli paesõelmetega ja see muutus vihmaga pehmeks. Nüüd on aga katend paesõelmete ja graniidi segu, mis hoiab raja kõvemana. Kõik viraažid ja kurvid on tehtud asfaldist,» selgitas ta.

Suure tõenäosusega algab varikatuse ehitus mai alguses ning võiks valmis saada järgmise kuu keskpaigaks.

BMXi ratastega sõitvate harrastajate hulk on Viilu hinnangul praegu Tartus 300–400. «Rahva liikumine on tihe. Kui treeningud õhtul viie ajal algavad, siis on rattureid ikka päris palju,» sõnas ta. Viilu avaldas lootust, et järgmiseks suveks saab valmis ka kogunemisala.

Välijõusaal

Lisaks BMXi raja varikatuse ehitusele plaanib puhkepark rajada maikuus ka uuendusliku välijõusaali. Viimasest on eriti huvitatud olnud MTÜ Bar Monkeys.

«Tartu linnas ei ole praegu street workout’iks (vabaõhutreening – toim) ühtegi esinduslikku harjutuskohta. Aga võiks olla. Praegu nad käivad võimlemislinnakus harjutamas, aga kui seal on korraga neli-viis inimest, jääb see juba natukene kitsaks,» lausus Viilu.

Välijõusaalis saab teha kõiki tavapäraseid jõuharjutusi: treenida kõhulihaseid, harjutada lõuatõmbamist ja proovida hooglemisi. «Seda saab kasutada iga tervisesportlane,» lausus Viilu. Välijõusaal paigaldatakse praeguse võimlemislinnaku lähedusse. Samasse kohta peaks sel aastal tulema ka ronimissein.

Tagasi üles