Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Liikumisraskustega inimese aitab vette tõstuk

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Piia Jürgenson, kes Aura veekeskuses basseini viivat redelit kasutada ei saa, on siiani vette pääsemiseks ennast üle basseiniääre libistanud ning võimlemistunni järel taas välja tirinud. Keskuse instruktori Enn Jaigma abiga proovis ta ära uue tõstuki, mis teeb basseinis käimise sootuks lihtsamaks. | FOTO: Kristjan Teedema

Seni on inimesed, kes ujuma või vesivõimlema minekuks Auras basseiniredelit kasutada ei saa, pidanud iseseisvalt või kõrvalise abiga end kuidagi vette libistama. Aprilli alguses ostis veekeskuses nende mure lahendamiseks vajaliku seadme.

Tartu liikumispuuetega inimeste ühingu juhatusse kuuluv Piia Jürgenson peab igal aastal läbima kümnest korrast koosneva võimlemiskuuri Aura veekeskuse basseinis. Et tema parem käsi ja jalg ei liigu, ei saa ta basseini minekuks kasutada redelit. Seega on ta end seni üle basseiniääre ise vette libistanud ning tunni lõppedes ühe käe abil sealtsamast välja tirinud.

Neid liikumisraskustega kliente, kes iseseisvalt vette üldse minna ei saa, on seni aidanud veekeskuse instruktorid.

Väga vajalik

Suur oli Jürgensoni rõõm, kui ta kuulis, et nüüd on veekeskuses lõpuks olemas tõstuk, mille vajalikkusest on liikumispuudega inimesed juba väga pikka aega rääkinud.

Läinud neljapäeval tuli ta Tartu Postimehe palvel Aurasse ja proovis ise järele, kas pea 10 000 eurot maksnud tõstuk võiks tema ja teiste liikumispuudega inimeste elu lihtsamaks teha.

Aura instruktor Enn Jaigma lükkas mobiilse Autolift i-swim2 tõstuki basseini äärde, kinnitas selle põranda külge ning suunas elektroonika abil töötava tõstuki tooli Piia Jürgensoni poole. Naine istus toolile, kinnitas rihmad ning instruktori abiga liigutas tõstuk ta vette.

Nüüd on veekeskuses lõpuks olemas tõstuk, mille vajalikkusest on liikumispuudega inimesed juba väga pikka aega rääkinud.

«See on ikka väga suur vahe, kas pean üle basseini­ääre ennast sisse laskma ja pärast välja tirima või saan kasutada sellist tõstukit,» rääkis Piia Jürgenson, kui oli korra vees ära käinud ja siis tõstuki abiga taas välja tulnud. «Super!»

Ehkki naine ujuda ei oska, tõdes ta, et nüüd saaks ta käia ka rehabilitatsiooniplaani väliselt iseseisvalt Auras vees võimlemas.

Ta lisas, et tänu tõstukile on nüüd võimalik basseini kasutada ka neil inimestel, kelle liikumispuue on nii raske, et nad seni ei saanudki seda teha.

Raha sellega ei teeni

Kui paljudele klientidele sellist tõstukit vaja on, ei osanud veekeskuse juhataja Kairit Matto arvata. Nimelt pakuvad ravivõimlemise võimalust ettevõtjad, kes maksavad veekeskusele basseini kasutamise eest. Lisaks ei ole teada, kui paljud inimesed ei saanud seni Aurasse minna just tõstuki puudumise tõttu.

«Loodame, et see info levib ja inimesed, kes pole siiamaani saanud siia tulla, leiavad nüüd tee meie juurde,» sõnas Matto. Tõstuki ostmine on tema sõnul keskusele suur investeering, ehkki seda aitas osta linn. Ent et seadme kasutamine on tasuta, ei saa siin rääkida kasumlikust investeeringust.

Tartu liikumispuuetega inimeste ühingu esimees Heldur Otsa osutas, et ka teistes Tartu basseinides on puuetega inimestel vette pääsemine raskendatud just tõstuki puudumise tõttu.

Tagasi üles