Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Supilinnas käib juba aastaid öine saiategu

Täna algavad Supilinna päevad!

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Saiasahwri peremees Elar Grünberg (leti taga) on tänu ärile paljude oma klientidega sõpradeks saanud. Nende hulgas on supilinlane Marko Kohv, kes külastab pagariäri paar korda nädalas. Kohvi lemmikuks on kujunenud martsipani-jõhvikarullid, mida ta suure reede hommikul viis ka vanaemale maitsmiseks. | FOTO: Margus Ansu

Supilinna pagariäri Saiasahwer peremees Elar Grünberg teab pärast kahte aastat äri pidamist juba nägupidi, kes ostab kolm lihapirukat, kes ainult moonirulli. Lõuna paiku on Grünberg tähele pannud, et kui uksest astuvad sisse emad lapsevankritega, on nende vaieldamatu lemmik kohupiimakorp.

Saiasahwer pole küll kohvik, aga seal on klientide tarvis pandud valmis laud ja toolid, juhul kui keegi soovib pikemalt aega veeta. Nii leidubki neid, kes võtavad sisenedes kohe istet ja kohvi ning hoiavad arve lahti. Kui kohv joodud ja saiad söödud, ostetakse pirukat veel koju kaasagi.

Oma töö nautijad

Pagariäri perenaine ja -mees Maris ja Elar Grünberg kinnitavad ühest suust, et inimesed tõesti armastavad saiakesi. Klientide lemmikud on klassikud: lihapirukas ning mooni- ja kaneelirull. Pereema ise magusa- ega saiasõber pole, kuid teistel pereliikmetel polevat saiakestest ikka veel küllalt.

Kaks aastat tagasi Supilinna päevadel Herne 20 uksed avanud Saiasahwri omanikel polnud tollal õrna ettekujutustki, kuidas neil minema hakkab. Maris Grünberg oli küll hobi korras küpsetanud, kuid varem töötasid nad abikaasaga hoopis teistel aladel: pereisa liikluspolitseinikuna ja pereema finantsalal.

Praegu julgevad nad öelda, et äril läheb aina paremini. «Mõnus on. Iga päev ma naudin seda,» ütles Saiasahwri perenaine.

Maris Grünberg naudib eelkõige seda, et töö annab talle nii palju tagasi: klient tuleb pagariärisse ikka selleks, et soovib tema küpsetatud kooke ja pirukaid.

Rõõmu teeb pererahvale seegi, et tööpäeva lõpuks on letid pea tühjad. Mõnikord juhtub sedagi, et Saiasahwri peab varem sulgema, sest kõik on maha müüdud.

Pagariäris on kindel tööjaotus: peremees on leti taga ja perenaine küpsetab. Köögis on abiks veel üks pagar. Rohkem abijõudu nad endale võtta ei saa, kuna köögis pole rohkem ruumi.

Maris Grünberg arvas, et rohkem inimesi pole praegu vaja ka, kuna talle endale meeldib väga küpsetada ja kõiges ise kaasa lüüa.

Selleks et hommikul kell 8.15 oleksid soojad pirukad ja küpsised korvides ja riiulitel, tuleb Saiasahwri perenaisel ärgata tavaliselt kell kolm, et viisteist minutit hiljem tööl olla. Magamisaeg on pereemal alates kella üheksast õhtul.

Aeg-ajalt, kui on palju tellimusi, tuleb pereemal tõusta ka varem. Korra on Maris Grünberg sissegi maganud. Midagi hullu sellest siiski ei juhtunud, lihtsalt tuli end kiiremini liigutada.

Naisele pole probleem töötada sel ajal, kui teised magavad. «Mulle see väga hästi sobib, pole üldse hull,» lausus ta.

25 tundi järjest

Kõige kiirem päev oli pererahvale vastlapäev, mil pereemal tuli kukleid küpsetada 25 tundi järjest.

Neid sai tehtud küll ligi tuhat, aga Saiasahwri omanikele tundus, et ikka jäi puudu. «Võtsime ka tellimusi vastu, et oleks lihtsam, aga järjekord oli ikka kogu aeg uksest välja,» meenutas Maris Grünberg.

Kuigi tempo oli väsitav, oli pererahval pärast siiski tööst hea tunne.

Perekond Grünberg äri laienemist ei välista. See võiks nende arvates juhtuda aga alles siis, kui pere kolmest lapsest kaks, kes käivad lasteaias, on suuremad.

Sel nädalal on Saiasahwril taas kiiremad ajad: peale selle, et pagariäri tuleb töös hoida, on vaja teha ettevalmistusi pühapäevaseks hoovikohvikute päevaks.

Kuna on ka maamessi nädal, teab pererahvas oma kogemusest, et sealt tuleb ohtralt tellimusi veel lisaks.

Supilinna päevad

Valik üritusi 17.–23. aprillini

  • Täna kell 16.30 fotonäituse «Kuidas Supilinn endale Herne poe sai?» avamine Herne poes.
  • Homme kell 18 jalutuskäik «Tänavakunst Supilinnas». Kogunemine Supilinna kiigeplatsil kiige juures.
  • Kolmapäeval kell 16–18 akrojooga Supilinna kiigeplatsil.
  • Neljapäeval kell 18 Supilinna koristustalgud kiigeplatsil.
  • Reedel kell 12 Raekoja platsil tasuta supi jagamine.
  • Laupäeval kiigeplatsil terve päev kontserdid, arutelud, töötoad, täika, raamatulaat jne.
  • Pühapäeval avatud hoovide päev, Prima Vista kirjanduskonkursi laureaadi väljakuulutamine, maalimine spreiprinteriga.

Kogu Supilinna päevade programm www.supilinn.ee/supilinna-paevad.

Tagasi üles