Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Rõngu ajalooline rahvamaja ehiti kodukandi värvidesse

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Tuleviku tarbeks tehakse puhtaks ka rahvamaja pööning. Seal on palju ruumi ja kui kunagi peaks tekkima majas ruumipuudus, on koht, kuhu laieneda, rääkis Rõngu rahvamaja juhataja Mari-Liis Vanaisak. | FOTO: Sille Annuk

Möödunud sajandi alguses otsustas Rõngu kihelkonna rahvas, et neil on tarvis kohta, kus käia koos ja pidada pidusid. Igaüks tegi ja toetas, kuidas jaksas, ning valmis ta saigi.

Sajand ja neliteist aastat hiljem käib majas endiselt väga aktiivne elu. Maja ise paistis aga juba mõnda aega veidi väsinud välja, mistõttu otsustas vald alustada kapitaalremonti.

Tuleb keskküte

Rõngu rahvamaja juhataja Mari-Liis Vanaisaku sõnul hakkas pealegi tekkima raskusi karmistunud tuletõrjenõuete täitmisega. Vahepealsetel aegadel on üht-teist maja kallal küll kõpitsetud ja neli aastat tagasi värviti üle fassaad, ent nüüd on käsil hoopis tõsisem töö.

Remondi esimene osa, mis hõlmab uue katuse, soojustuse ja fassaadi tegemist, on valmimas. Vanaisaku sõnul on eriti fassaadi kohta öeldud häid sõnu, sest see on värvitud kodukandi rahvariiete mustri järgi. Juunis, mil suurem osa ringe läheb suvepuhkusele, algab remont maja sees ja sisekujundusprojekti järgi kasutatakse sealgi ohtralt paikkondlikke elemente.

Ruumipaigutust muudetakse nii, et ringid saaksid ruumi juurde. «Näiteks kasvab noortekeskuse köögiosa, sest noorte kokandusõhtud ja -tunnid on kõige populaarsem huviring üldse,» tõdes Vanaisak.

Kohalike muusikute eestvõttel sugeneb majja ka stuudio. Lava kasvab remondi käigus suuremaks.

Rahvamaja sisekujunduse kavand. / Rõngu vallavalitsus

Üks põhimõtteline uuendus tuleb veel kütmises. Kui praegu köetakse kuumaks maja kõik 13 ahju, siis tulevikus on ahje kolm. Neilegi jääb rohkem dekoratiivne väärtus, sest rahvamaja ühendatakse küttetorustikku.

Kui palju remont maksma läheb, ei ole veel lõpuni teada, kuna elektri- ja sisetööde tegemise hanked on alles käimas, nagu selgitas Rõngu vallavanem Aivar Kuuskvere.

15 huviringi

Rõngu vald kavatseb sel aastal investeerida 475 000 eurot, millest suurima osa võtab just rahvamaja, ent selle eest peab lasteaias korda saama ka kaks veel seni remontimata rühmaruumi ning kõnnitee koolimaja juurde.

«Enne uude omavalitsusse ühinemist tahame oma põhiobjektid korda teha,» sõnas vallavanem.

Majja tagasi loodab rahvamaja pere pääseda 15. septembril. Oktoobrist algab uus huviringide hooaeg. Neid tegutseb rahvamaja katuse all 15. Lisaks neile tekib aeg-ajalt ikka hooajalisi kursusi ja huvialategevusi. Rahvamaja juhataja märkis, et hoone on aktiivses kasutuses ka pidude pidamiseks alates laste ja pensionäride sünnipäevadest kuni peiede ja pulmadeni välja.

Hoone ei seisa tühjalt nädalavahetustelgi. Pühapäeva hommik algab näiteks trummiringiga. Seejärel tulevad teised muusikud ja millalgi peetakse ka lauatennisetreeningut, näitlikustas Vanaisak.

Tema sõnul on noored küsinud, kas nad saavad remondis kaasa lüüa või muud moodi aidata. «Suur soov on maja võimalikult kiiresti korda teha, et saaks siin edasi tegutseda,» lausus Vanaisak.

Selline näeb pärast remonti välja rahvamaja esinejate ruum. / eskiis

Tagasi üles