Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kas tartlased jäävad seltsimajata? Hoonele ihub hammast ka korporatsioon Sakala

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kuperjanovi tänaval asuv Eesti Rahva Muuseumi endine näitusemaja on osutunud väga nõutavaks kinnisvaraks. Lisaks Tartu linnale, kes tahaks sinna teha seltsimaja, ihkab seda hoonet osta ka naabruses asuv korporatsioon Sakala. | FOTO: Margus Ansu

Kuigi Riigi Kinnisvara AS otsustas jaanuaris Eesti Rahva Muuseumi endise näitusemaja enampakkumise tühistada ning kõik märgid näitasid, et suure tõenäosusega saab Tartu linn maja endale seltsimajaks osta, jätkusid tegelikult läbirääkimised ka teiste huvilistega.

Eile pärastlõunal saatis korporatsioon Sakala välja pressiteate, mille pealkiri ütles üsna selgelt, et korporatsioon saab näitusemaja endale. Sakala vilistlaskogu esimees Mihkel Stamm selgitas hiljem, et tegelikult läbirääkimised veel käivad.

«Enampakkumist küll ei toimunud, aga Riigi Kinnisvara jätkas huvilistega läbirääkimisi ja need on veel käimas,» lausus ta. «Lõplikku otsust ei ole veel tehtud, aga meil on soov see maja osta.»

Riigi Kinnisvarale pakutud täpset hinda ei olnud Stamm nõus avalikustama. «Oleme teinud pakkumise, kuid läbirääkimiste huvides ei hakka ma summat välja ütlema. See on suurem, kui oli enampakkumise alghind,» lausus ta. Teatavasti pani Riigi Kinnisvara hoone jaanuari alguses enampakkumisele 500 001 euroga.

Linn rentnikuks?

Stammi sõnul on Sakala saatnud Tartu linnale kirja ettepanekuga, et linn võiks ostusoovist loobuda ning hoopis maja rentnikuks asuda.

«Pakkusime välja, et kui linnal on huvi kasutada seda maja kultuuri- ja huvitegevuseks, siis me oleme valmis läbirääkimisi alustama. Me eelistaks neid rentnikuna,» selgitas Sakala esindaja. Tema sõnul tahab korporatsioon tagada kontrolli oma konvendihoone kõrvalkruntide üle, et sinna ei tekiks elumaju.

Sakala on saatnud linnale kirja ettepanekuga, et Tartu võiks oma ostusoovist loobuda.

«Selles valguses võiks linn meile väga hea partner olla,» lisas ta. Eilseks polnud linnalt Sakalale siiski ühtegi vastust tulnud.

Tartu linnapea Urmas Klaas sõnas, et linna ostusoov pole kuhugi kadunud. «Meie lähtume ikkagi sellest, et oleme saatnud ametliku kirja Riigi Kinnisvarale ja öelnud väga selgelt, millise hinna eest oleme valmis maja ära ostma. Praegu pole meile vastust tulnud,» lausus ta.

Linnapea sõnul on lisaeelarvesse kavandatud ka maja täisostusumma. «Praegu on otsuse tegemise koht ning pall Riigi Kinnisvara käes,» sõnas Klaas. Ta polnud nõus spekuleerima, kas linn oleks valmis asuma rentnikurolli, kui peaks hoonest ilma jääma.

«Ma ei kiirustaks ette. Siis oleks uus olukord, mida on tarvis analüüsida. Praegu on Tartu seda meelt, et linn tahab maja endale osta. Me oleks ju võinud seda rentida ka Riigi Kinnisvaralt,» lausus Klaas. «Kui nüüd otsustatakse maja Sakalale müüa, siis loomulikult lööb see meie plaanid sassi.»

Linnapea märkis ka, et riigihalduse minister Mihhail Korb on korduvalt lubanud seista selle eest, et ERMi endise näitusemaja saab osta Tartu linn.

Otsust pole

Riigi Kinnisvara avalike suhete juht Madis Idnurm ütles, et müügiotsust pole veel tehtud ja ta ei julgenud ka prognoosida, millal see sünnib. «Riigi Kinnisvara nõukogu on arutanud endise Eesti Rahva Muuseumi näitusemaja ostupakkumusi ja otsustas edastada materjalid üldkoosolekule seisukoha võtmiseks,» teatas ta.

Ihaldusväärne hoone ehitati arhitekt Ain Amjärve projekti järgi aastal 1964 Tartu raudteelaste klubile. Aastast 1993 tegutses seal ERMi näitusemaja. Kohe kõrvalkrundil asub korporatsiooni Sakala ajalooline konvendihoone.

Tagasi üles