Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Võttis aega mis võttis, aga lammutuseks läks

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Sel nädalal algasid kunagisel nakkushaigla krundil lammutustööd. Esimesena läks kopa alla tellistest laotud vana pesuköök, seejärel asutakse kõrvalasuva endise elumaja ja abihoone kallale. | FOTO: Kristjan Teedema

2014. aasta augustis lammutusloa saanud OÜ Aurorette ootas siiamaani, et kopp Lina tänava kunagise haiglakompleksi kallale lasta. Sel nädalal algas lõpuks esimese maja lõhkumine.

Kunagise nakkushaigla pesuköögist oli eile veel pool alles, kui krundi arendaja OÜ Aurorette juhatuse liige Kaimo Sepp punase-valgetriibulise kilelindi taga seistes lammutamist jälgis. Ta rääkis, et lammutuse ettevalmistus algas läinud nädalal, kopp asus tööle esmaspäeval.

Kunagise haiglakompleksi abihoone aadressil Lina 9. / KRISTJAN TEEDEMA | FOTO: KRISTJAN TEEDEMA/PM/SCANPIX BALTICS

Kui Lina 11 pesuköök saab maamunalt pühitud, on järg kõrvalasuva Lina 9 aadressi kandva abihoone käes. Lammutusluba on olemas ka kohe haiglakompleksi sissesõidutee äärde jäävale kunagisele elumajale.

Ehkki lammutamisega tehti algust just neist hoonetest, sooviks Kaimo Sepp arendamist alustada hoopis krundi kesklinnapoolsesse külge jäävast alast, kus on ka kunagise nakkushaigla peamaja.

Selle takistuseks on aga seni olnud linnaosaseltside häälekas vastuseis Lina tänava hoonete lammutustöödele. Sepp sõnas, et lähema kuu jooksul tahab arendaja maha istuda linnaosaseltsidega, et leida ühine keel ülejäänud krundi tuleviku suhtes.

Lammutaks kõik

Kaimo Sepp on aga veendunud, et ka teised krundile jäävad majad on sedavõrd halvas seisus, et neid renoveerida pole võimalik, ning arendaja lammutaks needki.

«Selline soov ei üllata, see on ikka nii, et arendajad soovivad platsi puhtaks võtta, sest lihtsam on uut maja ehitada,» sõnas linnaarhitekt Tõnis Arjus, kelle sõnul peab arendaja esitama linnale majade seisukorra kohta eksperdihinnangu.

Linnaarhitekt rõhutas, et olenemata sellest, kas vanad hooned renoveeritakse või ehitatakse nende asemele uued, peab miljööväärtuslikuks tunnistatud alal säilima sealne olustik.

«Üldreegel on, et ajaloolist hoonet on võimalik lammutada, kui konstruktsioonid on vähemalt 60 protsendi ulatuses kulunud,» rääkis linnaarhitekt. Ta rõhutas, et olenemata sellest, kas vanad hooned taastatakse või ehitatakse nende asemele uued, peab miljööväärtuslikuks tunnistatud alal säilima sealne olustik.

Kuidas aga säilitada miljööd, kui vanu maju enam pole? Kaimo Sepp avaldas veendumust, et Lina tänava miljöö ei peitu mitte majades, vaid neid ümbritsevas pargis. Linnaarhitekt tunnistas, et see on keeruline küsimus.

«Olukorras, kus ajalooline hoone on halvas seisukorras ja see tuleb lammutada, ütleb arhitekti eetika, et vanast majast koopia tegemine ei ole eetiline tegevus. Samas on arusaadav, et kardetakse uut arhitektuuri,» tõdes Arjus.

Kaimo Sepp rääkis, et praegu lammutatava pesuköögi asemele on kavas ehitada kaks viiekorruselist hoonet, selleks tuleb arhitektuurivõistlus. Ülejäänud alale plaanitud ehitised peavad aga jääma olemasolevatega samasse mahtu.

Terve kümnend ootamist

Kuigi Aurorette ostis Tartu ülikooli kliinikumilt endise nakkushaigla krundi juba 2006. aastal, on selle arendamine käinud üle kivide ja kändude. Ostmise järel lubas uus omanik rajada krundile lasteaia, ent peagi sooviti sinna lisaks ehitada ka kõrghoone. See plaan maeti Sepa sõnul aga ammu maha.

Lammutatav kunagine pesuköök. / KRISTJAN TEEDEMA | FOTO: KRISTJAN TEEDEMA/PM/SCANPIX BALTICS

Krundi ostmise järel, kuni hoonete täpne tulevik polnud veel selge, otsustas firma nakkushaigla ruumid korteriteks üürida. Toonane OÜ Aurorette juhatuse liige, praegune Tartu abilinnapea Valvo Semilarski rääkis 2007. aastal Tartu Postimehes, et maja välja üürimine aitab ennetada vandalismiohtu.

Üürikorterid on kunagises haiglahoones nüüdki. Sepp tõdes, et niipea kui maja tulevik selge, saab ka öelda, millal tuleb hakata üürilepinguid lõpetama.

Tagasi üles