Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Moodsaimat lasteaeda ehitati nagu eramaja

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Pidulikumateks puhkudeks kogunevad mudilased peasissepääsu lähedal asuvasse aulasse. Sinna paigutatakse ka spordivahendeid, nii et mitte nii pidulikel hetkedel on aula kasutusel võimlana. | FOTO: Kristjan Teedema

Üle saja mudilase hakkab septembrist toimetama majas, mille katust katab muruvaip ning mis saab osa tarbitavast elektrist päikesepaneelidelt.

Viimati ehitas Tartu uue lasteaia kaheksa aastat tagasi, kui Kummeli tänaval avas uksed Klaabu lasteaed. Nüüd on linn asja taas käsile võtnud ning juba lähikuudel saavad valmis Naerumaa lasteaia uus hoone Pepleri tänaval ning Kesklinna lastekeskuse juurdeehitis Akadeemia tänaval.

Mullu augustis nurgakivi saanud Naerumaa majas on ehitus sealmaal, et suuremad sisetööd on lõppjärgus ning juba sel kuul hakkab linn hoonet ehitajalt ruumide kaupa üle võtma.

Praktiline murukatus

«Kõik on graafikus,» kinnitas Tartu ehitusteenistuse juhataja Priit Metsjärv. «Sisustuse tarnimiseks on hanked tehtud ja lepingud sõlmitud ning mais hakkame sisustustöödega pihta. Nendega peaks jõudma ühele poole jaanipäevaks.»

Naerumaa lasteaia L-kujulise hoone katust hakkab katma muruvaip, samuti tulevad sinna päikesepaneelid, mis katavad osa maja energiavajadusest. Nii on tegemist liginullenergiahoonega, kusjuures visuaalselt kaunil murukatusel on selles täita oluline roll. See hoiab sisekliima stabiilsema, et hoone ei kuumeneks üle ja samas ei kaotaks sooja.

See on ilus maja, mitte mingi plekk-kuudi tüüpi tootmishoone, ütles Rivo Teppo.

Muru – õigemini teatud kanarbikuline, mis erilist hoolitsust ei vaja – tuuakse Rootsist kohale valmistükina. Skandinaavias olevat sellist tüüpi katused väga levinud. Hoone objektijuhi Rivo Teppo sõnul pole muret, et seal hakkaks näiteks umbrohi vohama: kanarbikuline vajab nii toitainevaest mullakihti, et midagi muud seal kasvada ei saagi.

Teppo lisas siiski, et lapsed ega keegi teine murukatusele müttama ei pääse. Mängulusti rahuldamiseks on lasteaial hoopis kaks mänguväljakut: üks sisehoovis ja mõeldud Naerumaa mudilastele, teine hoone ees ning seal on lubatud toimetada kõigil mänguhuvilistel.

Hoone on Rivo Teppo sõnul väga hästi projekteeritud ning ehitaja elu on see märksa kergemaks teinud. Pidevalt on ehitust väisanud ka sise- ja maastikuarhitektid, kõik ikka parima lõpptulemuse nimel.

«See on ilus maja, mitte mingi plekk-kuudi tüüpi tootmishoone. Seda hoonet ehitatakse  eramaja põhimõtete järgi,» märkis Teppo.

Kuus liitrühma

Uude hoonesse seab end 1. septembrist sisse kuus rühma, ruumi jagub 120–144 lapsele. Naerumaa lasteaia direktori Aili Michelsoni sõnul on kõik rühmad liitrühmad ehk seal hakkavad koos toimetama 2–7-aastased lapsed.

Uude majja jagatakse kohad Arno süsteemi kaudu. Sealjuures kinnitas Michelson, et tegevust jätkatakse ka Naerumaa teistes majades Tiigi tänaval (kus on kolm rühma) ja Õpetaja tänaval (neli rühma kuni kolmeaastastele lastele).

Aili Michelson tõdes, et uut hoonet silmitsedes poeb üha enam sisse eriline tunne, sest lasteaed on igas mõttes teistmoodi kui teised. «Kuid kõige tähtsam on see, et lapsed oleks rahul,» ütles direktor. «Majast teevad maja ikkagi need inimesed, kes siia tulevad.»

Naerumaa uus hoone

  • Idee ja arhitektuurne teostus OÜ Boa.
  • Ehitaja OÜ Mapri Ehitus.
  • Maksumus 3 269 308 eurot (ilma käibemaksuta).
  • Sellest 2 550 000 eurot sai linn regionaalarengu fondist.
  • Kohti 120–144 lapsele.

Tartu ehitus- teenistuse juhataja Priit Metsjärv ja Naerumaa lasteaia direktor Aili Michelson ühes kuuest uue hoone rühmatoast. / Kristjan Teedema

Tagasi üles