Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kitarrist andis välja vanamoodsa kasseti

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Andres Roots mängis märtsi algul popmuusika aastaauhindade Kuldne Plaat jagamisel. | FOTO: Mihkel Maripuu

Möödunud kevadel avaldas Tartu kitarrist Andres Roots oma muusikakogumiku «Roots Music», mis pressiti vinüülplaadile. Sama mehe varasemad salvestised on kuulajate ette tulnud mõistagi CDdena. Mullu sügisel valmis tema CD «Winter», kuid eelmisel nädalal üllitas Roots taas midagi tavatut: üheksa lugu lintkassetil, mida sobib kuulata monoaparaadiga.

Vinüülplaadi eest sai tartlane märtsi algul Eesti popmuusika aastaauhindade Kuldne Plaat jagamisel eriauhinna aasta bluusialbumi kategoorias.

Ilmub 22. aprillil

Milliseks kujuneb sama muusiku kasseti menu, selgub pärast 22. aprilli. Nimelt just sellele päevale kui rahvusvahelisele plaadipoepäevale mõeldes üllitas kitarrist oma uusima kogumiku.

«Mono» tiraaž on sada. Kassetil on üheksa pala. Neist viis on Andres Rootsi sooloesitused, kahes teeb kaasa ameeriklasest laulja ja kitarrist Howard Fishman ning kahes Tartu trummar Raul Terep.

Kassetile on trükitud muu hulgas märge «field recordings» («välisalvestused»). Need on Rootsi sõnul sellised salvestised, mis on tehtud Tartus väljaspool stuudiot. On vaid üks erand, «Blues For Halvo», kõik ülejäänud lood on publiku hulgast tehtud ülesvõtted.

Viimane aeg on ka Eestis pidada plaadipoepäeva ja eriti tore, et «Mono» on selleks puhuks välja tulnud kassetina, ütles Ahto Külvet.

Albumi nime leidis kitarrist ansambli Small Faces (tegutses 1960. ja 1970. aastatel Londonis) vinüülplaadil oleva singlikogumiku tagakaanelt, kus on kirjas plaadisarja nimi «Mono Roots». Andres Rootsi abikaasa Siret juhtis sellele kui võimalikule järgmise plaadi nimele tähelepanu.

Helitehnilises mõttes mono on «Mono» ainuüksi selle pärast, et nii tundus õige ja autentne lahendus. Roots rääkis muu hulgas vanadest bluusiplaatidest, mida ta on monona rohkesti kuulanud.

Plaadi asemel hoopis kasseti tegemine tundus samuti õige ja autentne, on ju ka Roots pärit rohkem kasseti- kui vinüülipõlvkonnast. «Nii et väike nostalgia. Ja kui Vinyl Plant Tartus helikassette treima hakkas, tahtsin ka mina seda proovida. Tuli vaid õige materjal ja õige hetk leida,» lisas kitarrist. «Et isegi Sir Paul McCartney kuuldavasti tänavuseks plaadipoepäevaks kasseti üllitab, on õige hetk usutavasti käes.»

Plaadipoepäev

Mida see plaadipoepäev ehk Record Store Day endast õigupoolest kujutab? See toimub tänavu 22. aprillil Rootsi teada mitmel pool mujal maailmas juba kümnendat korda, et inimesed plaadipoodi meelitada. Eestis on see päev seni teadaolevalt tähistamata jäänud.

«Selleks puhuks ilmub üle ilma palju muusikat,» lisas ta. «Et Tartus vahepeal mitu aastat ühtegi plaadipoodi ei olnud ja mina neist suurt puudust tundsin, tahan neid nüüd ka toetada ja reklaamida.»

Genialistide klubis tegutseva plaadipoe Psühhoteek pidaja Ahto Külveti hinnangul on Andres Rootsi idee täiesti geniaalne. «Viimane aeg on ka Eestis pidada plaadipoepäeva ja eriti tore, et «Mono» on selleks puhuks välja tulnud kassetina. See on nostalgiatoode, mida on suhteliselt lihtne teha,» lisas ta.

KASSETT

  • Andres Roots
  • «Mono»
  • Lindikassett
  • Üllitanud Roots Art Records
  • 2017, üheksa lugu
Tagasi üles