Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Orienteerujad jooksevad ringi nii laanes kui linnas

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Eelmisel aastal osales Tartu orinteerumisneljapäevakutel 250-300 inimest etapi kohta. Korraldajad, Ilvese orienteerumisklubi noored loodavad, et tänavu leiab neljapäevakutele tee veelgi suurem rahvahulk. | FOTO: Reigo Teervalt

Aasta oli 1966, kui kehakultuuriteaduskonna õppejõud Aarne Kivistik algatas Tartus orienteerumispäevakute sarja. Ülehomme tehakse Tähtvere spordipargis algust sarja 51. hooajaga.

Eelmisest hooajast korraldavad päevakuid Ilvese orienteerumisklubi noored eesotsas Kenny Kivikasega. Teatepulk võeti üle Tiina Oraselt, kes oli sarja eestvedaja olnud üle neljakümne aasta.

Seenesoust pealekauba

«Tema panus sarja toimimisse oli meeletu, kuid kui nii pikalt ühe asjaga tegeleda, eks see väsitab lõpuks ära,» tõdes Kivikas, kes kuulub ka Eesti orienteerumiskoondisesse.

Mullu osales orienteerumisneljapäevakutel kokku umbes 6000 inimest, igal nädalal käis radadel 250–300 liikumissõpra. Kõige populaarsemad on Tartus ja selle lähiümbruses peetavad päevakud, kuid orienteerujaid  meelitavad ka põnevad ja ilusad maastikud.

«Näiteks Vooremäe ja Uniküla kandi metsad on orienteerumiseks väga head ja sealsetel etappidel on alati rohkelt osalejaid,» märkis Kivikas.

Tänavune sari kestab 14. septembrini ning koosneb 22 neljapäevakust, etappi ei toimu vaid 6. juulil, mil Lõuna-Eesti võõrustab orienteerumise maailmameistrivõistlusi.

Sügise poole juhtub ikka, et inimesed lähevad metsa, kuid finišisse naastes on süli seeni täis, muigas Kenny Kivikas.

Orienteerutakse suurtes metsades, näiteks Välgi, Sõõru ja Otepää kandis, kuid oma kaardilugemisoskuse saab proovile panna ka keset Annelinna või Tartu kesklinna kivi­džunglit. Põhiklassis on raja pikkuseks 7–9 kilomeetrit, kõige pisematele orienteerujatele on ette valmistatud ühe kilomeetri pikkune rada.

Kenny Kivikas rääkis, et korraldajate eesmärk on alati ette valmistada varasemast erinevad rajad, et osalejatel ikka huvitav oleks.

«Aga kindlasti tahan ma rõhutada, et tegemist pole võistlusega, vaid lihtsalt toreda võimalusega end liigutada,» lisas Kenny Kivikas. «Näiteks sügise poole juhtub ikka, et inimesed lähevad päevakul metsa, kuid finišisse naastes on süli seeni täis,» muigas ta.

Tänavu on Eesti orienteerumispäevakutele õla alla pannud riigimetsa majandamise keskus (RMK) ning ka Tartu päevakud on osa RMK egiidi all toimuvast suuremast sarjast.

Kenny Kivikase hinnangul saavad sellest kasu kõik asjaosalised, selle korraldustase peaks tänu RMK toetusele igal pool paranema ning osavõtjad saavad senisest paremate päevakute osaliseks.

Eeskujulikud metsalised

RMK puiduturustusosakonna juhataja Ulvar Kaubi sõnul sobib orienteerumine hästi kokku metsandusega, pealegi on orienteerujad metsas igapäevased liikujad, kes on teistele metsas käijatele hea eeskuju.

«Orienteerujad oskavad metsas käituda nii, et samasse kohta järgmisel korral minnes ootab ees sama korras ja puhas metsaalune,» kiitis Kaubi. Lisaks vajab ühiskond Kaubi sõnul veenmist, et mets ei lõpe otsa ja metsas orienteerudes saab seda ise kogeda, näha erinevas vanuses ja seisundis metsi.

ORIENTEERUMINE

Tartu orienteerumisneljapäevakute etapid juunini

  • 13. aprill Tähtvere spordipark
  • 20. aprill Elva laululava
  • 27. aprill Tuigo
  • 4. mai Kirikuküla
  • 11. mai Madsa-Annimatsi
  • 18. mai Prangli
  • 24. mai Annelinn

Start on avatud kell 17–19, finiš suletakse kell 20.

Tagasi üles