Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Iga nädal põlevas Hiinalinnas hävis jälle kümmekond ehitist

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Hiinalinnas pühapäeva varahommikul lõõmanud tulekahjus läks tuleroaks kümmekonna ehitise hulgas ka üks garaaž, kasutuks muutus seal olnud aiatraktor, millel oli kärugi taga. «Selle garaaži peremees on juba viis aastat surnud,» rääkis oma mahapõlenud aiamajakese juures tegutsenud mees. | FOTO: Margus Ansu

Viimase pooleteise kuuga on Raadi vana sõjalennuvälja külje all potipõllumeeste valdustes tuleroaks läinud paarkümmend aiamajakest ja garaaži, üks inimene on sisse põlenud. Politsei uurib põlengute põhjusi, ühtegi kahtlusalust veel pole.

Viimati leegitsesid Põhja puiestee lähistel kõikvõimalikust materjalist kokkuklopsitud asumis kümmekond aiamajakest ja garaaži pühapäeva varahommikul. Sündmuskoht on nii suur, et seda pole maa pealt pildistades võimalik ühele fotole saada.

Eile ennelõunal hõljus seal õhus tukiving, ühest põlenud garaažist paistis aiatraktor koos käruga, igal sammul oli maas metallist majapidamis­­esemeid ja plekitükke.

«Naaber pühapäeva hommikul helistas: sul plats puhas, ainult värav on veel ees,» rääkis ühe aiamajakese väheste jäänuste juures askeldanud vanem mees, kes ei soovinud oma nime ajalehes avaldada.

«Minul siin enam midagi suurt ei olnud, reedel just käisin läbi ja võtsin Fiskarsi oksakäärid maale kaasa,» märkis mees. «Aga minu kõrval naisel läks kõik, just eelmisel aastal tegi ta uue korraliku kasvuhoone. Umbes kümme majakest ja garaaži on maha põlenud, enamik neist olid maha jäetud. Seekord oli üsna pikk vahe, vaadati vist, et vaja kaotus tagasi teha, siin on mitmest kohast korraga põlema pandud.»

Eelmisel aastal tehtud üsna suurest kasvuhoonest pole pärast tulekahju perenaisele enam kasu. | FOTO: Margus Ansu

Paarkümmend aastat Hiinalinnas väikest aiamaad pidanud mehe sõnul käivad jutud, et asumis on tegutsema hakanud süütaja. «Kõik need tulekahjud on nimme tehtud,» ütles ta. «Ei tea, kas kellelegi on seda maad vaja või on see inimene hull, maniakk.»

Politsei tegutseb

Politsei on kogunud Hiinalinnas veebruari keskpaigast saadik põlenud rajatiste juurest tõendeid ja informatsiooni, tulekahjude tekkepõhjuste väljaselgitamiseks on alustatud süüteomenetlused, teatas Tartu politseijaoskonna ennetus- ja menetlustalituse juht Ervin Teesalu. Et märtsi keskel jäi ühe aiamaja põlengus tulle vanem naine, on algatatud kriminaaluurimine.

«Politsei on piirkonnas turvalisuse tagamiseks võtnud kasutusele mitmesugused meetmed,» lisas Ervin Teesalu. «Patrullid teevad pistelist järelevalvet, mille käigus kontrollitakse seal ringi liikuvaid inimesi ja autosid. Inimestega on vesteldud ning antud nõu, kuidas politseile kahtlastest inimestest ja tegevustest kiiresti infot anda.»

Aktiivne töö tulekahjude põhjuste väljaselgitamiseks jätkub. Muu hulgas kontrollitakse versioone ning sedagi, kas tulekahjude vahel on seos.

«Uurijad on sündmuskohtadelt kogunud tõendeid ja infot, ent praegu meil veel ühtegi kahtlustatavat pole,» ütles Ervin Teesalu.

Sel kevadel muutusteta

Valdavalt vene keelt kõnelevate tartlastest potipõllumeeste asum Hiinalinnas laiub Raadi endise sõjalennuvälja külje all, Tartu linna maal.

Kuna tänavu on piirkonnas üks tulekahju teist taga ajanud, saatis Lõuna päästekeskus Tartu linnavalitsusele märgukirja ettepanekuga viivitamata alustada tegevuskava koostamist ohutunõuetele mittevastavate ja ilma ametliku omanikuta aiamajakeste likvideerimiseks.

«Seal nii-öelda seriaal jätkub,» tõdes Lõuna päästekeskuse kommunikatsioonijuht Marek Kiik. «Plats peab puhtaks saama, muu ei aita.»

Tartu abilinnapea Valvo Semilarski sõnul linnavalitsus Hiinalinnas sel kevadel midagi suurt ette ei võta, sest osa inimesi on seal juba aiatöid alustanud. Kuid ta nentis, et vanaviisi jätkata ei saa.

«Inimesed on hirmul,» ütles Valvo Semilarski. «Reedel pidi seal olema koosolek, tahame kõigepealt leida eestkõnelejad, kellega edasist tegevust kavandada. Vaja on olukord kontrolli alla saada, neile inimestele tuleb leida uus tasuta maa, kus nad saavad tsiviliseeritumalt tegutseda.»

Tänavused tulekahjud Hiinalinnas

  • 9. aprillil kell 4.42 teatati, et Tartus Põhja pst piirkonnas on võsas näha leeke. Päästjad leidsid eest leekides kümmekond koos asuvat omavoliliselt ehitatud aiamajakese tüüpi rajatist ja garaaži. Tulekahju kustutati kella 7.23ks, rajatised hävisid põlengus. Kell 10.33 kutsuti päästjad samasse kohta järelkustutustöödele.
  • 29. märtsi kella viie ajal hommikul põlesid Tartus Põhja pst piirkonnas kaks omavoliliselt ehitatud aiamajakest, mis hävisid tules.
  • 21. märtsil kella 3.30 paiku põles Tartus Lääne tänaval lausleegis plekkgaraaž, mis hävis tules.
  • 21. märtsil kell viie ajal hommikul põles Tartus Jaamamõisa tänava piirkonnas teinegi mahajäetud plekkgaraaž ja selle kõrval rämpsuhunnik.
  • 15. märtsil kell 1.19 teatati tulekahjust Põhja pst otsas, kus põlesid aiamaja ja garaažiboks. Kustutustööd lõpetati kella 3.32ks. Samal päeval leidsid päästjad selle öösel põlenud aiamaja rusudest 87-aastase naise surnukeha.
  • 11. märtsil kella 6.50 paiku põles Lääne tänava piirkonnas aiamajake.
  • 7. märtsil kella 2.50 paiku põles Lehe tänava aiamajake.
  • 14. veebruari öösel pärast kella kahte põles Ida tänaval lausleegis omavoliliselt ehitatud väike aiamajake, mis hävis tules.

Allikas: Lõuna päästekeskus

Tagasi üles