Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tüütu kasvuhoonemajandus andis noortele nutika idee

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Ajujahi ühte võistkonda kuuluvad Kairi Tetlov ja Kaspar Nagel näitasid täispuhutava kilest kuppelkasvuhoone maketti. Kui nende idee saab teoks, muudab ise tuulutamise ja kastmisega hakkama saav kasvuhoone hobiaednike elu muretumaks. | FOTO: Sille Annuk

«Ajujahi» esimeses saates edasi pääsenud kolmekümnest meeskonnast tervelt kümme on ühel või teisel moel seotud Tartu ja Tartumaaga.

Ise endale suviseid aedvilju kasvatada sooviv rohenäpp võib küll kogu hingest oma aeda kasvuhoonet tahta, ent kui kiire eluviisi tõttu tomatid juba esimese kuumalaine ajal hukka saavad, on üllas üritus kerge nurjuma.

Nii on juhtunud ka Kaspar Nageliga, kes ei jõudnud ühe kuuma suvepäeva hommikul kasvuhoone ust õigel ajal lahti teha. Kairi Tetlov aga ihkab väga endale kasvuhoonet, kuid ei tahaks end taimede kastmisega terveks suveks käsist-jalust siduda.

Head sõbrad võtsid kampa ka Toomas Torbi ja asusid mõtlema, kuidas luua ise lihtne ja võimalikult hooldusvaba kasvuhoone. Kaspar Nagel valmistab oma pereettevõttes praegu harilikke puitkarkassiga kasvuhooneid ja teab seetõttu, kui keeruline võib ühe kilemaja püsti panemine olla.

Peab end ise üleval

Ühise nuputamise järel jõuti mõtteni luua kilest kuppelkasvuhoone, mille konstruktsioon on täispumbatav, seinad salvestavad vaakumi abil soojust ning kasvuhoone kastab end ise ja tuulutab, kui kupli all õhk liialt kuumaks muutub.

/ Sille Annuk

Kui Kaspar Nagel valmistab igapäevatööna kasvuhooneid ja Kairi Tetlov õpib ülikoolis ärijuhtimist, siis Toomas Torb on meeskonna kuldsete kätega leiutaja, kes uurib ja katsetab omal käel vaakumtehnoloogiaga seonduvat.

Oma ideega läksid noored «Ajujahi» saatesse ning pääsesid edasi kolmekümne parema hulka, kes hakkavad oma tooteid välja arendama. Esimene saade oli eetris läinud neljapäeval.

Et jõuda ideest teostuseni, on Greenballi meeskond käinud nüüdseks Tartu ja Tallinna ülikooli teadlaste jutul ning kuulanud maad kiletootmisettevõttes Estiko. Kõikjalt on nad saanud toetust, et täispuhutav vaakumsoojustusega kuppelkasvuhoone on täiesti tehtav asi.

«Estikost saime teada, et tavaline kile laseb gaase läbi, aga nad on valmis tegema kilet, mis on UV-kiirguse ja gaasikindel,» rääkis Kaspar Nagel.

Kui harilikud nelinurksed kasvuhooned, eriti odavamat sorti, võivad Eestis tavaliste suviste rajuilmadega kergelt puruneda või suisa minema lennata, siis kuppelkasvuhoone peaks juba oma kuju poolest tuule mööda juhtima.

Vesi hoiab soojas

Lisaks sellele, et kuppel kinnitatakse vaiadega maa külge, on selle allääres kilest soolikas, kuhu koguneb vihmavesi ja mida saab ka ise veega täita. See mitusada kilo kaaluv vett täis soolikas hoiab kasvuhoonet maa küljes ja aitab päeval soojenenud veega ka öösel temperatuuri langedes kasvuhoonet soojana hoida.

Või vähemalt nii võiks see kõik võistkonna kujutluses olla, tunnistas Kairi Tetlov. Praegu töötavad nad välja prototüüpi, mis peaks olema umbes kolmemeetrise läbimõõduga ning kaks ja pool meetrit kõrge.

Esimene katsetus läheb maksma hinnanguliselt tuhat eurot, ent kui sobiv tehnoloogia on välja töötatud, võiks edaspidi valmivate kasvuhoonete hind jääda olenevalt suurusest 300–500 euro kanti.

«Ajujahi» saade jõuab ETV ekraanile neljapäeva õhtuti, selle finaal on otse-eetris 25. mail. Ettevõtluse arendamise sihtasutuse ellukutsutud saate kümnendal hooajal kandideerivad osalejad 60 000 euro suurusele auhinnafondile.

Tänavusel Ajujahil osalevad Tartu ja Tartumaaga seotud võistkonnad

  • Cody. Gümnasistidel programmeerimist õppida aitav platvorm.
  • Greenball. Täispumbatava karkassiga kilekasvuhoone
  • Markus. Tehisintellekt, mis aitab video abil määrata inimese vanust.
  • Metsur. Lahendus, mis aitab  metsa hindajatel ühe seadmega teha metsas kõrguse ja kauguse mõõtmisi, määrata objekti asukohta ja luua saadud tulemustest kaardikiht.
  • Movex. Väikefirmadele mõeldud rakendus, tänu millele saab loobuda vahendusfirmade ja logistikute kasutamisest.
  • Network Planner. Teenus, mis aitab veebilehtede omanikel kindlaks teha, millised on parimad paigad üle maailma, kuhu oma serverid paigutada, et lehtede laadimine võimalikult kiire oleks.
  • Power Cost Tutor. Seade, mis aitab kodumajapidamise elektritarbimises teha nutikaid otsuseid ja säästlikke valikuid. See annab näiteks soovitusi, millal on elekter kõige odavam, aga võib ka ise elektrihinna alusel kodumasinate tööd juhtida.
  • Põll. Arendab ja toodab põllesid, mis peegeldavad soojuskiirgust ja jahutavad selle kandjat.
  • Prizza. Tervislik gluteenivaba proteiinipitsa, milles on rohkelt valku ja kiudaineid, kuid vähem kaloreid, süsivesikuid ja kuni viis korda vähem rasva kui teistes pitsades.
  • Senior Gym. Projekt, mille eesmärk on populariseerida kesk- ja vanemaealiste inimeste regulaarset füüsilist liikumisaktiivsust ning vähendada seeläbi kulutusi tervishoiule.

Allikas: www.ajujaht.ee

Tagasi üles