Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Nukud juhatavad sisse poola kultuuri päevad

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Tartu ülikooli maailma keelte ja kultuuride kolledži poola keele ja kultuuri külalislektor Joanna Dagmara Dobosz tutvustab Marta Perlikiewiczi valmistatud nukke, millel saab rõivaid vahetada. | FOTO: Kristjan Teedema

Tartus elab kümneid ja kümneid poolakaid. Paarkümmend neist käib koos igal kuul, et kohvilauas juttu ajada ja raamatuid vahetada. Selle kõrval on tartlastest poolakatel igal teisipäeval võimalus kohtuda ka selleks, et filmidest rääkida, lauamänge mängida või otsida muid tegevusi, mille juures on võimalik emakeelt kõnelda.

Tartlanna on ka Marta Per­likiewicz, kelle valmistatud tekstiilist lamenukkude näitust saab minna juba täna õhtul vaatama Tartu ülikooli Lossi tänava õppehoonesse. Ta valmistas need kolm aastat tagasi seoses rahvusvähemuste päevadega. Nüüdse väljapaneku põhjuseks on poola kultuuri päevad täna, homme ja pühapäeval Tartus.

Kolmel päeval

Täna algava minifestivali eestvedaja Tartu ülikooli maailma keelte ja kultuuride kolledžis on poola keele ja kultuuri külalislektor Joanna Dagmara Dobosz, kes tegutseb Emajõelinnas aastast 2014.

Ta selgitas, et nukkude valmistamisel oli Perlikiewiczil mõttes tutvustada poola rahvarõivaid mänguliselt. Nimelt saab nukkudel rõivaid kergesti ära võtta ja vahetada.

Perlikiewicz õmbleb muu hulgas Poola ühe piirkonna rahvuslike mustritega kaunistatud patju, mida saab kasutada näiteks kaelatoena pikemal auto- või bussisõidul. «Marta teeb patju ka eesti mustritega,» lisas Dobosz.

Sealsamas saab tutvuda Tartu poolaka Tomasz Jagieła skulptuuridega. Teda on inspireerinud nii religioon kui ka rahvausk, aga samuti slaavi kombestik ja muinasjutud.

Tartu ülikooli Lossi tänava õppehoones avatakse täna kell 18 lisaks neile kahele veel üks väljapanek. See Euroopas ringirändav plakatinäitus «Višegradist Višegradi. Ühine pärand. Ühine tulevik» tähistab Poola eesistumist Višegradi rühma riikide seas.

Minifestival

Poola kultuuri päevad Tartus on minifestival, mille programmis leidub loenguid, töötubasid ja mitmekesist tegevust suurtele ja väikestele huvilistele.

Loengute kuulajad saavad teada, mis teeb poola lihavõttepühade kombestiku eriliseks, kuhu Poolas kindlasti reisima peaks ja millised ebausukombed on poola kultuuris enim levinud.

Marta Perlikiewicz õmbleb muu hulgas Poola ühe piirkonna rahvuslike mustritega kaunistatud patju, mida saab kasutada näiteks kaelatoena pikemal auto- või bussisõidul.

Töötubades saab õppida poola rahvalaule ja -tantse (mazurek, kujawiak jt), valmistada poola pelmeene (pierogi) ja värvida pühademune. Paljud üritused on kõikidele huvilistele tasuta ning tänu koostööle Genialistide klubi ja Tartu mänguasjamuuseumiga on nädalavahetusel ka mitu kogupereüritust.

Minifestivali lõpetab pühapäeval kell 16 ingliskeelne ekskursioon Tartu poola kultuuriloo radadel. Linna aitab taasavastada Agnieszka Kunz turismifirmast Tartu Pseudo Tours. Terve pühapäeva kestab aga geopeitusemäng Tartu poola kultuuriga seotud paikades.

Lisaks Doboszile toovad poola kultuuri päevade loengud, töötoad ja muud tegevused huviliste ette lektorid Sileesia ülikoolist, aga samuti Tartu poola kogukonna liikmed. Poola keele külalislektori sõnul on kõik korraldajad väga pühendunud ning et nad kõik on ka kirglikud eesti kultuuri austajad, siis on ootusärevus kogemusi jagada väga suur.

«Me ei jõua ära oodata, mil saame laulda omi laule ja tuua lauale meie kodudest pärit toidud,» ütles Dobosz. «Meil on palju rääkida ja loodame, et tuleb palju kuulajaid, kellega koos seda jagada ja kogeda.»

Lähemas tulevikus

Kolmele nädalavahetuse päevale toob lähem tulevik poola kultuuri huvilistele lisa. Poola saatkonna avaliku diplomaatia spetsialist Slawomira Borowska-Peterson rääkis, et Tartu kirjandusfestivalile Prima Vista maikuisele on kutsutud kodumaal tähelepanuväärselt debüteerinud Bronka Nowicka.

Märtsis tuli Varraku üllitisena eesti lugejate ette Piotr Socha detailirohkete ja humoorikate joonistustega raamat «Mesilased», mille teksti on välja mõelnud Wojciech Graj­kowski ja mille on tõlkinud Marius Peterson. Rahvusvahelise tähelepanu võitnud raamatu illustratsioone saab suurendatuna vaadata näitusel Tartu mänguasjamuuseumi hoovis juba 4. mail.

Aprilli viimasel nädalal tuleb aga Tartusse peaaegu 30 poola õppejõudu.

Neli nopet kavast

  • Täna kl 18 avatakse TÜ Lossi tänava õppehoones välja­panek «Poola kunstnikud Tartus» ja plakatinäitus.
  • Laupäeval kl 14 algab Gen­klubis (Magasini 5) poola laulude ja tantsude töötuba.
  • Laupäeval kl 15 annab TÜ slaavi filoloogia osakonnas (Lossi 3–222) Joanna Dagmara Dobosz poola keele tunni kõigile ja peab loengu «Reis mööda Poolat».
  • Pühapäeval kl 16 algab raekoja ees ekskursioon Tartu poola kultuuriloo radadel.
Tagasi üles