Uuel kuul pakuvad ülikooli muuseumid värsket avastamisrõõmu

Tartu ülikooli muuseum paikneb ajaloolises toomkirikus.

FOTO: Margus Ansu / Postimees

Aprill toob Tartu ülikooli muuseumidesse kaks uut näitust. Toomemäel muuseumi peamajas on 13. aprillist külastajatele avatud uus aastanäitus «Toomkiriku hiilgus», mille keskmes on erilised ja luksuslikud leiud.

Uue näituse kuraatori Kerttu Palginõmme arvates teevad aastanäituse erakordseks toomkirikust leitud luustikud, mis annavad aimu kõrgete vaimulike ja ülikute harjumustest ning muredest. Erilise tähelepanu all on tema sõnul toomkirikust leitud kuldkangas ja siid, mis olid kõige hinnalisemad tekstiilid keskajal.

Tartu tähetorn tähistab 27. aprillil oma sünnipäeva samuti uue näitusega, mille avaekskursioon algab kell 16. Näitus «Tule taevas appi!» kutsub avastama tähistaevaga seotud rahvauskumusi ja legende ning tutvustab Eesti arheoastronoomia ajalugu.

Ekspositsioonil saab vastuseid järgmistele küsimustele: mida oli kõige targem teha noorkuu ajal ning mida ennustas sabaga täht? Milliseid kujundeid rahvauskumuste järgi taevas näha on ja miks ei võinud päikese sisse vaadata? Kas lohukividel on seoseid varjutuste ennustamisega ning milliseid tarkusi õpetasid eestlastele valgustusajal esimesed kalendrite taha kirjutatud jutud?

Lisaks toimuvad tähetornis laupäevased planetaariumietendused ja teisipäevased vaatlusõhtud. 

Tagasi üles
Back