Püromaan käib hävitamas loomaarstide vana õppehoonet

FOTO: Risto Mets

Eile hommikul kattis Tartut udu ja ehkki suitsuhaisu oli tunda varemgi, märkasid linlased põlengut Narva maantee 78 hoones alles pärast kaheksat.

Eile hommikul tundsid paljud tartlased Narva maantee ja Ujula tänava piirkonnas küll kärsahaisu, ent kuna linna kattis paks udu, polnud lihtne tuvastada, kust suits pärineb. Ühel hetkel avastas mööduja, et suitsu tuleb kunagisest veterinaarkooli hoonest.

Väljakutse 1859. aastal valminud vana veterinaarkooli majja aadressil Narva maantee 78 saabus päästjaile eile hommikul kell 8.18. 

Arvatavalt oli teise korruse põrandale välisseina äärde lõke üles tehtud juba eelmisel õhtul, sest leegid olid põletanud läbi paksud põrandalauad ning uuristanud end läbi ka paarikümne sentimeetri paksuse liivast tulekaitse. Päästjate saabumise ajaks oli lõke põlenud läbi vahelae teiselt korruselt alla esimesele korrusele.

Korduvad põlengud

Enne eilset käisid päästjad täpselt samas majas samal korrusel tulekahju kustutamas 8. märtsil. Siis tuli väljakutse varem – kell 6.50 varahommikul. Lõuna päästekeskuse kommunikatsioonijuht Marek Kiik rääkis, et kustutamisele kulus kolm tundi.

FOTO: Risto Mets

Sama maja käisid päästjad viimati kustutamas naistepäeval. Ka siis süüdati põrandal seina ääres lõke, mille leegid jätsid vahelakke suure augu.

Põlengu põhjusi uurib päästeamet või politsei siis, kui kahju kannatanu avaldab selleks soovi. Hoone omanikuga päästeametil aga kontakti saada pole õnnestunud ja nii pole praegu ka ametlikku kinnitust, et mõlemal juhul on olnud tegu süütamisega.

Raske on siiski ette kujutada teisi süttimispõhjusi kui inimkäsi. Kui kõrvalkrundil asuva keldrisuudme taga on näha ohtralt kodutute elutegevuse jälgi, siis muinsuskaitse all oleva kolmekorruselise õppehoone puitpõrandad on lagedad ning maja seest tühi. 

Elektrit ei ole hoones enam ammu. Kui võtta arvesse, et põlenud on ka teised omaaegse koolikompleksi hooned, saab sellest järeldada üksnes kellegi pahatahtlikku tegevust.

Päästjad kustutasid kahel korrusel miilanud põlengu. Ka eelmisel korral tehti lõke põrandale seina äärde ilmselt hästipõlevast materjalist, et suitsu ei tekiks. Tulekahju avastati alles siis, kui tuli oli kolmandalt korruselt teisele jõudnud.

Ehitusregistri andmetel sai normaalanatoomia õppehoone Theatrum Zootomicum valmis ja võeti kasutusele 1859. aastal. Kuni 1992. aastani oli maja toonase Eesti põllumajandusülikooli veterinaariateaduskonna käes. 

Maaülikool kolis kõik oma veterinaarüksused 2004. aastal kokku Tähtvere linnakus valminud Zoomeedikumi. 

Seejärel läks Narva maantee hoonekompleks erakätesse.

Ostja ootel

Linna arhitektuuri ja ehituse osakonna järelevalveteenistuse juhataja Andres Aint ütles, et hoonekompleks kesklinna piirimail on olnud aastaid linnavalitsuse murelaps. Nii linn kui päästeamet on teinud objekti omanikule mitmeid ettekirjutusi, kuid omanikuga pole kontakti saadud.

Kinnistut on korduvalt müüdud enampakkumise korras. «Mida kiiremini objekt uue omaniku leiab ja see korda tehakse, seda parem,» tõdes Aint. Ta avaldas lootust, et ehk saab kinnistu omale peagi sellise hinna, millega leidub ka ostja.

Kompleks asub neljal kinnistul, mille kasutusotstarve on ärimaa. Veebikeskkonnas oksjon.ee algab 23. märtsil uus enampakkumine, kus hoonekompleksi alghind on 806 500 eurot. Hiljaaegu püüdis pankrotihaldur seda müüa 821 000 euroga, kuid ostja jäi leidmata.

Tagasi üles