Nagu kaks tilka vett: Tartu kahes servas on Kaupmehe tänav

FOTO: Margus Ansu

Tartu Kaupmehe tänav asub Ropka tööstuspargis.

Tartu linnas ja selle naabervaldades on hulk ühe nimega tänavaid. Neid tuleb veel juurde, kui ülikoolilinnaga liituvad Tähtvere ja Luunja vald. 

FOTO: Margus Ansu

Tartu valla Kaupmehe tänav asub Vahi aleviku servas, Tartu linna piiril.

Tartus Ropka tööstusrajoonis Kaupmehe tänaval pole veel ühtegi hoonet. Selle tänava servas tegutseva Kaupmehe hulgilao aadress on aga Tehnika 15. 

Kuid ülikoolilinna külje all Tartu vallas Vahi aleviku servas asub teinegi Kaupmehe tänav ning see on üsna rahvarohke koht: üks väiksem kortermaja teise kõrval, kena kollase pingiga Kaupmehe-nimeline bussipeatuski olemas.

Kui lähestikku on kaks ühesuguse nimega kohta, võib juhtuda, et varem või hiljem tekitab see arusaamatusi ja nurinat. Tartu ja Tartu valla Kaupmehe tänavast on tekkinud korralik segadus navigatsiooni- ja logistikaprogrammides, väitis Tartu Postimehele anonüümseks jääda soovinud lugeja. 

Tema sõnul on mõned välismaised kaardifirmad Vahi aleviku servas asuva Kaupmehe tänava ära kaotanud, sest ilmselt arvatakse, et tegu on veaga. Ei saada aru, et üks tänav on Tartu linnas, teine Tartu vallas. Sellest probleemist andis ta teada ka Tartu linnavalitsusele.

«Me ei saa sinna midagi parata, et kõigil kaartidel Vahi aleviku Kaupmehe tänavat pole,» ütles linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna geodeesiateenistuse juhataja peageodeet Taavi Pedaja. «Välismaiseid kaarditegijaid on palju, kõigi nende kohta pole teada, missuguseid andmeid nad kasutavad.»

Häirekeskust ei häiri

Kahe Kaupmehe tänava probleemi tõstataja soovitab Tartu linnal veel suhteliselt tühja Kaupmehe tänava ümber nimetada, sest muidu jääbki see segadus kestma. Esialgu ei kurda selle üle aga keegi peale tema. 

Lõuna päästekeskuse kommunikatsioonijuht Marek Kiik pole kuulnud, et Tartu linna ja lähivaldade sarnased tänavanimed oleks päästjatele peavalu tekitanud. «Väljakutse ajal täpsustatakse asukoht ning häirekeskus näeb, kust kõne tuleb,» selgitas ta. «Enamasti inimene ütleb, kus õnnetus juhtus, kõigepealt märgitakse linna või valda ja alles siis tänavanime.»

Tänavanimede määramisel tuleks siiski järele vaadata, kas lähikonnas on sama nimi juba kasutusel, sellega peaks arvestama, möönis Tartu peageodeet Taavi Pedaja.

Ka häirekeskuse tööd ühesugused tänavanimed ei häiri, märkis häirekeskuse kõneisik Jaana Padrik. «Helistaja telefoni positsioneerides saab häirekeskus helistaja asukoha üldjuhul vähemalt omavalitsuse täpsusega kätte,» kinnitas Jaana Padrik. «Ühesugused tänavanimed eri omavalitsustes pigem ei ole häirekeskusele probleem. Samuti küsib päästekorraldaja alati ka inimeselt aadressi või asukoha üle.»

Taavi Pedaja päris seda meelt aga pole, et naabruses kasutataks ühesuguseid tänavanimesid. «Tänavanimede määramisel tuleks siiski kohanimeregistrist järele vaadata, kas lähikonnas on sama nimi juba kasutusel, sellega peaks arvestama,» möönis ta.

Pedaja lisas, et kui Tartu linnavolikogu 2015. aastal Kaupmehe tänavale nime määras, juhiti tänavanime avalikustamise ajal tähelepanu sellele, et niisugune nimi on Tartu külje all juba olemas. «Aga volikogu leidis, et las olla,» märkis ta. 

Sarnaseid nimesid jätkub

Tartus ja naabervaldades on teisigi ühesuguse nimega tänavaid, näiteks Pargi tänav on ka Ülenurmel, Luunjas ja Vahi alevikus. Nii Tartus kui Ülenurme vallas on Ringtee, Sõnajala ja Kanarbiku tänav. «Sarnaseid tänavanimesid pole Tartus ära muudetud, ilmselt ei muudeta ka Kaupmehe tänavat,» ütles Taavi Pedaja. «Seaduse järgi ei tohi ühes omavalitsuses kaht ühesugust tänava- või kohanime olla. Tartu linn ja Tartu vald on erinevad omavalitsused.»

Kuid valitsus on otsustanud Tartu linnaga liita Tähtvere ja Luunja valla ning mõlemas omavalitsuses on samasuguseid kohanimesid kui Tartus. Näiteks Tähtvere vallas on Ristiku tänav, Luunja vallas asuvad aga Uus, Pargi ja Puiestee tänav nagu Tartuski. Mis siis saab, kas Tartu linna osaks saades tuleb Luunja ja Tähtvere valdustes tänavatele uued nimed panna?

«See on täiesti uus temaatika, millega pole veel tegeletud,» vastas Taavi Pedaja. «Üksüheselt ei saa seda asja võtta, et siis on ühes omavalitsuses kaks sama nimega tänavat. Luunja on ju alevik, selle staatus säilib ning alevikus on oma nimedega tänavad.»

Tagasi üles