Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kosmos naaseb Põltsamaale, mitte ainult marmelaadina

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Järgmise aasta lõpuks valmiv kosmopark tuleb Põltsamaa Felixi kõrval asuvale platasile. | FOTO: Eskiis. Arhitekt Tõnu Laanemäe

Enamik lehelugejaid ilmselt teab, et Nõukogude Liidu kosmonautide toit valmis Põltsamaal. Tuubimarmelaadi Kosmos müüdi tol ajal ka meie poodides ning see oli paljude väikeste ja suurtegi lemmikmaiustus.

Kosmopargi hoones jätkub tegevust kolmele korrusele ning selle peaatraktsioon on 4,1-meetrise läbimõõduga tuuletunnel. | FOTO: Eskiis. Arhitekt Tõnu Laanemäe

Peatselt saavad huvilised Põltsamaal end ise kosmonautidena tunda, kuid mitte pelgalt tuubitoidu kallal maiustades. Nimelt sai Uue-Põltsamaa mõisa arendusmeeskond EASi kaudu pisut enam kui 2,3 miljonit eurot toetust, et juba järgmise aasta lõpuks rajada Põltsamaale aasta ringi avatud kosmoseteemaline perepark.

Igal juhul Põltsamaale

Selle atraktsioonide hulka kuulub näiteks vertikaalne tuuletunnel, kus saab lasta end kanda üle 200 kilomeetrise tunnikiirusega vuhiseval tuulel. Lisaks võib proovida lennusimulaatoreid, seigelda kosmomüralas, harjutada güroskoobis, ronida laserilabürindis, kogeda kosmilist üksindust ja riietuda kosmonaudiskafandrisse.

Kosmopargi rajamise eestvedaja on Uue-Põltsamaa mõisa omanik ettevõtja Raul Lättemägi, kes on ise Põltsamaalt pärit. Teemapargi kontseptsioonijuht on samuti Põltsamaal sündinud ja kasvanud Peep Pedmanson, kes laiemale avalikkusele paremini tuntud seriaali- ja filmistsenaristina.

Peep Pedmansonil ja teemapargi projektijuhil Egle Ojal on tulnud mitmel korral vastata küsimusele, miks selline park rajada just Põltsamaale. «Kosmopargi narratiiv on ikkagi kohapõhine tuubitoitude tootmise tõttu, seepärast õigemat paika Eestis selle jaoks lihtsalt pole,» selgitas Peep Pedmanson.

Kosmopark rajatakse kunagise Põltsamaa ETKVLi ja praeguse Põltsamaa Felixi hoovi ehk paika, kus kunagi valmisid NSVLi kosmonautide toidud. Kosmokohviku tuubitoitude tootmiseks on Felixiga koostööplaane juba arutatud.

Ehitus algab varsti

Pedmanson ja Oja rõhutasid, et perepargi fookuses on inimene kosmilises liikumises kõikide oma tunnete ja seisunditega. «Näiteks kui mugav või ebamugav miski seal kaugel olla võib. Aga me ei konkureeri tehnilise kosmosetemaatikaga,» märkis Oja. Kaalutaolekut paraku rajatavas teemapargis kogeda pole võimalik, kuid see-eest saab proovida Kuu gravitatsiooni.

Praegu on kosmopargi rajamiseks olemas ideed, projekt, raha ja kokkulepped. Et juba järgmise aasta lõpuks peab kolmekorruseline teemapark Põltsamaal valmis olema, tuleb ehitusega algust teha juba õige pea. «Alustame esimesi ettevalmistusi lähema kuu jooksul,» ütles Egle Oja.

Kosmopark rajatakse kunagise Põltsamaa ETKVLi ja praeguse Põltsamaa Felixi hoovi ehk paika, kus kunagi valmisid NSVLi kosmonautide toidud.

Kosmopargi rajajad usuvad, et kohalik omavalitsus aitab nende tegemistele igati kaasa. «Vähemalt siiani on see nii olnud,» kinnitas Oja.

«See on kogu Põltsamaale väga suure mõjuga investeering, mille eelduseks on kõikide koostöö linnaruumi arendamisel tervikuna,» lisas Pedmanson. «Näiteks on kosmosepark hea põhjus ka tänavakatte korrastamisele uue hoo andmiseks.»

Põltsamaa linnapeal Jaan Aiaotsal jagus ettevõtmise kohta vaid ülivõrdes kiidusõnu. «Super! Super! Super! See on suurepärane!» ei hoidnud ta end tagasi. Linnapea lubas igatpidi eestvedajate tegemistele kaasa aidata, et kosmopargi rajamine ei takerduks bürokraatiarägastikku.

Huvipuudust ei pelga

Seda, et kosmopargi vastu huvi ei tunta, linnapea ei karda. «Raul Lättemägi on edukas ettevõtja, kes ajab äri Euroopas, seetõttu on tal sellise investeeringu riskid teada. Ma usun, et nad saavad hakkama,» jäi Jaan Aiaots positiivseks.

Põltsamaa Kosmopark

  • Maksumus 5 158 793 eurot.
  • EASi pereturismiatraktsioonide toetus 2 362 706 eurot.
  • Tegevus kolmel korrusel: meelelahutuspark, näitused, õpitoad, tuubitoidukohvik.
  • Põnevaim atraktsioon on 4,1-meetrise läbimõõduga tuuletunnel, tuule kiirus 210 km/h.
  • Uusi töökohti lisandub piirkonda 15.
  • Valmib 2018. aasta lõpus.
  • Eesti tuntuse suurendamiseks välisturiste seas: oodatakse 70 000 külastajat aastas, neist pooled välismaa­lased.
Tagasi üles