Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kiwa seosed täidavad kolm korterit

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kiwa elavdab pilti Vabriku 3 elumaja korteri nr 21 rõdul, millele on kinnitatud tema teos. | FOTO: Margus Ansu

Voronja galerii senised 11 korternäitust on piirdunud ühe korteri või majaga. Kui vaatajate ette taheti samas sarjas tuua Kiwa teosed, selgus, et tema loomingut soovivad oma elamises ise näha ja viiel päeval ka kõikidele kunstihuvilistele näidata kolme lähestikku paikneva korteri elanikud.

Riiulil on Kiwa teosena 3D-skaneeritud inimene ja freesitud skulptuur. | FOTO: Margus Ansu

Näituse nimeks pani kunstnik «Mikrorajoon. Valitud seosed». See mikrorajoon on Vaksali linnaosa.

Vabriku 3 majas elab Urmas Pappel. Ta on Tartu ülikooli doktorant ja uurib Hiina poliitikat. Näituse avamisel rääkis ta, et kui Kiwa teoseid tema korteri seintele paigaldati, oli ta reisil. Tagasi jõudnud, oli ta üllatunud, kui oma kodus ringi vaatas.

Teosed sobivad seinale

«Korter oli saanud uue hingamise. Mul on plaanis olnud siia kunsti soetada, aga järsku oli terve korter kunsti täis!» rääkis Urmas Pappel. «Mul läks vahest kaks päeva, enne kui ma sain aru, et olen ikka kõik teosed üles leidnud. Kiwa ütles, et ta proovis kunsti sobitada nii, nagu see oleks loomulik. Ja tõepoolest, ongi loomulik.»

Kiwa on kunstnik, helilooja, kuraator, literaat ja kirjastaja. Seetõttu kuulub tema korternäitusesse muu hulgas üks heliinstallatsioon ning tema kirjastuse ;paranoia trükiste väljapanek.

Urmas Pappeli naaber, näitleja Jaanus Tepomees – koridor on neil kahe peale – ei saanud näituse avamisest osa võtta, kuid korteri uks oli avatud ja kunstihuvilised voorisid sisse ja välja.

Kolmas eluase seekordse korternäituste sarja väljapanekus asub alumisel korrusel. Seal elab ilus väike neiu, kes aga tahab jääda anonüümseks ja on teada andnud enda hüüdnime Bua.

Vaid üks teos võttis harjumiseks aega: napis seelikus mannekeeni alumine osa korteriomaniku elektriklaveri vastas (vaatamisel jääb mulje, nagu oleks ülakeha klaveris).

Ta rääkis, et Kiwa kunsti jõudmine tema korterisse tekitas kosmilise tunde. Vaid üks teos võttis harjumiseks aega: napis seelikus 3D-skaneeritud inimene ja freesitud skulptuur korteriomaniku elektriklaveri vastas (vaatamisel jääb mulje, nagu oleks ülakeha klaveris).

Näituse avamine oli nii menukas, et kõik ei mahtunud ühekorraga avakõnesid kuulama. Muist oli koridoris, mille seinale oli kinnitatud Kiwa teosena peegel ja sellele läbipaistvate suurte tähtedega ingliskeelne f-tähega ropp sõna. Osa kuulas kunstijuttu kööginurgas.

Voronja galerist Raul Oreškin ütles, et Kiwa loomingu üle on temal ja kaasgalerist Kaili Kasel väga hea meel.

«Kiwa oli, on ja jääb Voronja galeriile märgilise tähendusega kunstnikuks,» lisas ta. «Tänu Kiwale sai Voronja galerii neli aastat tagasi Peipsiveerel hoo sisse, kui me avasime vana kalurimaja paadikuuris tema kureeritud näituse «Ajutine valitsus. Nelikend aastat punki».»

Tartus on korternäitusele välja pandud ainult Kiwa teosed. «Ta on osanud seinad, sopid, aknalauad ja rõdu suurepäraselt ära kasutada,» ütles Oreškin. «Tööd on väga hästi installeeritud ja varasematest näitustest tuntud teosed saavad hoopis teise tähenduse.»

Kunsti kõrval luule

Avamise ühe osana astusid kunstihuviliste ette Luulur ja Erkki Luuk. Ühtlasi avasid nad niimoodi sarja «Luule kodu­salong».

Sarja järgmine õhtu toimub 18. märtsil kell 19 Lepiku 6, kus loeb oma luulet Kristiina Ehin. Ülejärgmine õhtu on kavas 24. märtsil kell 19 Raul Oreškini ja Kaili Kase kodukohvikus Lev ja Leevike (Lev Tolstoi 14–2), kus esitavad luulet Katrin Pärn ja Urmo Mets.

Nii et peale avalike kunstinäituste jõuavad korteritesse ka avalikud luuleõhtud.

Kunstnik Kiwa

  • Voronja galerii avas korternäituste sarjas 15. märtsil Vabriku 3 elumajas Kiwa näituse «Mikrorajoon. Valitud seosed».
  • Väljapanek on korraga kolmes korteris.
  • Näitust saab vaadata 18. ja 19. märtsil ning 1. ja 2. aprillil kell 12–17.
  • Alates aastast 1995 on Kiwal toimunud üle 30 isikunäituse ja tema teoseid on olnud laias maailmas üle 300 näitusel ja festivalil.
  • 2008 sai ta Vaal-galerii noore kunstniku preemia ja 2014 Tallinna rahvusvahelise graafika­triennaali kunstnikupreemia.
  • Kiwa (Jaanus Kivaste, 1975) saab aasta algusest kunstnikuna riigipalka.
Tagasi üles