Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kes kuhu kooli läheb? Tõde hakkab selguma

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Ülle Lehtmäe elab Tamme kooli läheduses ega pidanud muretsema, kas tema tütar Marie Elisabeth ikka saab alustada kooliteed Tamme koolis või mitte. Tammelinna serva jäävates peredes on aga lapsi, kes peavad hakkama õppima Variku või Reiniku koolis. | FOTO: Margus Ansu

Eile said tulevaste Tartu koolilaste vanemad linnalt pakkumise, millises koolis on nende lapsele eelolevast sügisest koht olemas. Endiselt on suurim tung Kesklinna ja Tamme kooli.

Tere tulemast Tartu Tamme kooli – seda sõnumit ootasid paljud Tammelinna pered pikisilmi. 122 tulevase koolijütsi vanemad võisidki eile kergemalt hingata, kui said teate, et nende lapsel on võimalus astuda sügisel Tamme kooli esimesse klassi.

Teiste seas sai eile sinna kohapakkumise ka kooli läheduses elav Ülle Lehtmäe, kelle tütar Marie Elisabeth alustab tänavu kooliteed.

Ehkki ta soovib panna tütre Tamme kooli muusikaklassi, mille katsed on alles ees, täitis Ülle Lehtmäe e-keskkonna Arno kaudu kohe ära ka kooli astumise avalduse. Tamme kool on juba varem vanemaid hoiatanud, et õhtusest vahetusest pole pääsu ning hommikuse vahetuse klassidesse jagatakse lapsed avalduste laekumise järjekorras.

Ilmselt pole Tamme koolis pääsu ka viienda paralleelklassi avamisest, tõdes Tartu linnavalitsuse haridusosakonna statistilise analüüsi peaspetsialist Katrin Parv. 122 last ei mahu parimagi tahtmise juures ära nelja klassi.

Parv ütles ka, et Tammelinna servas on tänavaid, kus elavad lapsed Tamme kooli ei mahu. Nii näiteks tuleb osal Tihase ja Kulli tänava lastel hakata käima Variku koolis. Riia tänava raudteepoolses otsas elavad pered saavad lapse panna aga Reiniku kooli.

Lootus juurdeehitisel

Ette aimatavalt on tunglemine ka Kesklinna kooli. Katrin Parv rääkis, et kui vaadata kaardilt tulevaste esimesse klassi astujate rahvastikuregistrijärgset elukohta, siis Supilinn ja Tammelinn jäävad tavatult tihedalt asetsevate täppidega kohe silma.

Nii pääsevad Kesklinna kooli rangelt vaid Supilinna lapsed, piir läheb ühelt poolt Laia tänavaga, teisalt aga Tähtvere tänava ja Emajõega. Esialgu tegi e-keskkond Arno kohapakkumise 79-le selles piirkonnas elavale lapsele. «Tegelikult on koolis 72 kohta, nii et juba praegu on seitse last rohkem, kui oleks võimalik vastu võtta,» tõdes Parv.

Kui vaadata kaardilt tulevaste esimesse klassi astujate rahvastikuregistrijärgset elukohta, siis Supilinn ja Tammelinn jäävad tavatult tihedalt asetsevate täppidega kohe silma.

Siin loodab linn koolikoha ümbervahetamise peale, sest varasemad aastad on näidanud, et kõik pered ei võta kohapakkumist vastu. Mõni laps saab näiteks koolipikendust ja mõni pere võib soovida kohta teises koolis.

Vähemalt esialgu peavad ka Kesklinna kooli lapsed alustama kooliteed õhtuses vahetuses, kuni valmib aasta lõppu planeeritud kooli juurdeehitis.

Tänavu arvestab linn Parve sõnul ka sellega, millises koolis käivad esimesse klassi astuva lapse õed-vennad. Nii näiteks on ainuüksi Tamme koolis tagatud koht 58 lapsele, kel õde-vend juba samas koolis ees. Kesklinna koolis on see arv 33.

Nii võib ka juhtuda, et näiteks Tihase tänaval jääb üks laps Tamme koolist välja, naabermajas elav laps saab aga sisse, sest tema õde või vend on juba samas koolis ees. Just sellesisulise kõne sai Katrin Parv eile hommikul ühelt lapsevanemalt, kui Arnosse ilmus info koolikohtade jaotumisest.

Linna teistes koolides on Parve sõnul olukord rahulik. Kõikjal on üksikuid vabu kohti juhuks, kui mõni pere soovib linna pakutud koolile eelistada mõnda teist kooli.

Lõplik selgus maiks

Viie klassi jagu lapsi saavad vastu võtta Reiniku ja Veeriku kool. Nelja klassi avamise võimalus on Variku, Raatuse, Hansa, Kivilinna ja Descartes'i koolis, ent kõigis neis võib veel toimuda kohavahetusi ja avatakse plaanitust vähem klasse.

Neli klassi mahub ka Karlova kooli, ent seal on üks muusikaklass juba täis. Forseliuse kool avab kolm esimest klassi nagu eelmiselgi aastal.

Katrin Parv märkis, et nüüd on kõigil võimalus 15. aprillini teha linnale lapse ümbertõstmise taotlusi. Tema sõnul lubab linn rahuldada kõik taotlused, mille põhjenduseks on see, et lapse õde-vend on mõnes teises koolis juba ees.

1. maiks on lõplikult selge, kui palju lapsi ja klasse igasse kooli tuleb. Peale seda on võimalus kohataotlusi esitada väljaspool Tartut elavatel peredel.

Praeguseks on juba täis klassid Tartu kahes vene õppekeelega koolis. Nii asub Annelinna gümnaasiumis õppima 99 last, Puškini koolis alustab haridusteed 29 esimese klassi õpilast.

Tagasi üles