Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Oksjonile läheb kunst helilooja Valter Ojakääru kogust

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
E-kunstisalongi oksjoninäitusel on kõrvuti Olev Subbi maalitud «Vilma Sepa portree» (ovaalne maal), Johannes Greenbergi «Naise portree I» ja «Naise portree II» ning nende vahel tundmatu autori maal lammastest, mis kõik on toodud Valter Ojakääru pere kollektsioonist. Koos nendega läheb enampakkumisele Richard Uutmaa sotsialistliku realismi laadis suuremõõduline «Viljakoristamine». | FOTO: Sille Annuk

Mullu novembri lõpus suri muusikakriitik ja raadioajakirjanik Jaak Ojakäär. Kuu varem lakkas tuksumast tema isa, helilooja Valter Ojakääru süda. Aasta enne seda, novembri lõpus 2015 lahkus jäädavalt Jaagu ema ja Valteri abikaasa, pianist Heljo Sepp. Nende kolme eluteed saatis muusika, aga samuti kunst, mille hulgast pärijad on pannud mõned teosed E-kunstisalongi oksjonile.

Väljapaneku esimeses osas tõmbab tähelepanu ovaalne suur pilt kaunist naisest. See on Olev Subbi maalitud «Vilma Sepa portree» aastast 1967.

Oksjoniteoste juurde tekstilise materjali koostanud kunstiajaloo magistrandi Airi Kaasiku andmetel on Subbi kujutanud moekunstnik Vilma Seppa, kelle sepakunstnikust abikaasa Ülo Sepp oli Subbi kursusekaaslane ja hea sõber. Ülo Sepp oli ühtlasi Heljo Sepa vend.

Seesama ovaalne maal on reprotud mustvalgena Eero Epneri koostatud kunstialbumi «Subbi» (2006) tööde nimestikus. Samas trükises on mitmete maalide kõrval tühjad mustad pinnad, sest neid Subbi teoseid ei olnud pildistatud. Ühe sellise musta laigu saab nüüd täita E-kunstisalongi näitusel. See on «Natüürmort puuviljavaasiga» (1965), mis on samuti pärit Valter Ojakääru kodust.

Helilooja ja pianisti ühisest kollektsioonist on enampakkumist ootama toodud teoste hulgas kaks väikest pilti, mille on maalinud kurva saatusega Johannes Greenberg (1887–1951). Need on «Naise portree I» ja «Naise portree II», mõlemad aastaist 1946–1951.

Helilooja ja pianisti ühisest kollektsioonist on enampakkumist ootama toodud teoste hulgas kaks väikest pilti, mille on maalinud kurva saatusega Johannes Greenberg.

Greenbergi elu ja loominguline tegevus olid Kaasiku sõnul väga intensiivsed. Eestisse jäi ta lõplikult elama 1920. aastal, enne seda oli ta tegutsenud Münchenis, Moskvas ja Peterburis. Greenbergi saatuse kujundamisse sekkus nõukogude võim oma stalinlikus koleduses nõnda, et kunstnik visati Eesti kunstnike liidust ja ateljeest Tallinna kunstihoones välja, ühtlasi kaotas ta ametikoha kunstiinstituudi õppejõuna. Ta leiti varsti pärast seda kõike aastal 1951 surnuks külmununa Kose vallas ühest küünist.

Greenbergi kahe teose vahele on oksjoninäituse koostajad pannud seinale samuti Valter Ojakääru kollektsiooni kuulunud sama mõõtu väikese õlimaali lammastest. Selle autor ja maalimise aeg on teadmata. E-kunstisalongi omanik Tiia Karelson juhtis tähelepanu maali suurejoonelisele raamile, mis vajas pisut restaureerimist.

Enno Lehise (1912–2011) akvarelli «Neegritar» (1968) kohta oletas Karelson, et see pilt tähendas nii kunstnikule kui ka heliloojale, kelle kogusse see kuulus, tugevat seost džässi ja selle muusikastiili säravaimate vokalistidega.

Seda sidet kinnitavad ka Lehise eluloolised andmed: ta õppis aastail 1930–1934 Tallinna konservatooriumis trompetit ja jätkas õpinguid 1944–1951 Eesti riiklikus kunstiinstituudis maali erialal ning mängis Eesti Raadio estraadiorkestris.

Siin nimetatud pilte, mis on kaunistanud Ojakääru pere koduseinu, hakkavad E-kunstisalongi järjekordsele oksjonile registreerunud ostma järgmise nädala laupäeval.

Kuid enampakkumisel on ka kümneid teisi teoseid alates nendest, mille on loonud Albert Anni ja Ann Audova, ning lõpetades Mai Vomm-Järve maali ja Eduard Wiiralti graafikaga.

38. oksjon

  • E-kunstisalongi 38. oksjon toimub 25. märtsil.
  • Igapäevase väljapaneku kõrval on salongis äsja avatud oksjonitööde näitus.
  • Salong tegutseb E-kauba­majas Tartus.
Tagasi üles