Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tasuta e-kursus õpetab infot otsima

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Arvuti. Pilt on illustratiivne. | FOTO: Liis Treimann

Tartu ülikooli raamatukogu lükkab käima uue tasuta eestikeelse infopädevuse e-kursuse, mis õpetab huvilistele internetist vajalikku teavet otsima.

Märtsi lõpus algava kursuse mõte on tutvustada internetis kättesaadavaid infoallikaid ning anda kasutajale praktilisi oskusi, kuidas teavet otsida. Samuti õpetatakse kursusel infoallikaid kriitiliselt hindama ning plagiaati vältima.

Raamatukogu direktori Martin Halliku sõnul on raamatukogul oma töötajatest kompetentne meeskond, kes on valmis oma infootsimisteadmisi laiemalt jagama. «Oskus vajalikku ja kvaliteetset infot kiiresti leida hoiab inimese aega kokku kümneid ja isegi sadu tunde aastas,» põhjendas Hallik kursuse korraldamise vajalikkust.

«Me kõik otsime iga päev internetist infot ja enamasti tehakse seda nii, et sisestatakse otsingusõna Google’isse. Tegelikult on palju muid võimalusi, kuidas süsteemse otsinguga kvaliteetsema infoni jõuda.»

Tudengitele on ülikooli raamatukogu korraldanud eri raskusastmega infopädevuse kursusi juba kümme aastat. Kuna tagasiside on olnud positiivne, otsustas raamatukogu nüüd luua vaba juurdepääsuga tasuta e-kursuse ehk MOOCi (Massive Open On­line Course – toim), mida saab läbida igaüks, kel on juurdepääs arvutile ja internetile.

«Info otsimine ei ole ju tingimata seotud akadeemilise uurimistööga,» selgitas MOOCi projektijuht, erialainfotalituse referent Kadi Kass. «Me kõik otsime iga päev internetist infot ja enamasti tehakse seda nii, et sisestatakse otsingusõna Google’isse. Tegelikult on palju muid võimalusi, kuidas süsteemse otsinguga kvaliteetsema infoni jõuda.»

Infopädevuse e-kursuse läbimine võiks olla kasulik kõigile, kes oma töö tõttu peavad aina kasvava infoküllusega hakkama saama, olgu selleks siis ajakirjanikud, poliitikud, klienditeenindajad, raamatukoguhoidjad, õpetajad või mõne muu elukutse esindajad.

«Infot otsitakse tegelikult sageli ka hoopis isiklikumal põhjusel,» sõnas Kass. «Näiteks kui uurite kodukoha ajalugu, tahate teada, kuidas stressiga toime tulla või otsida infot küberkiusamise kohta. See kursus õpetabki, kuidas leida võimalikult operatiivselt õiget ja kasutajale vajalikku infot,» selgitas ta.

Kass lisas, et kuna elukestev õpe on kasvav trend, siis teadlik ja läbimõeldud info otsimise ja kasutamise oskus tuleb kasuks paljude teemade puhul.

Infopädevuse e-kursuse ühe olulisema sihtrühmana näeb raamatukogu gümnasiste ja õpetajaid. Gümnaasiumis koostatakse juba põhjalikke uurimusi ning info otsimise oskus on hädavajalik. Kuna õpetajate roll on õpilasi juhendada, on infopädevuse kursus ka neile toeks.

Uus e-kursus on mõeldud algajale infootsijale ning see on koostatud nii, et oskuste omandamine oleks kõigile jõukohane. Registreerimine on avatud 22. märtsini Tartu ülikooli veebileheküljel aadressil http://www.ut.ee/en/current-students/moocs

Tagasi üles