Maailmakuulsale embrüoloogile pühendatud ooper tuleb Tartus esmaettekandele

Karl Ernst von Baeri monument Toomemäel.

FOTO: Margus Ansu

10. märtsil tähistatakse Tartu ülikoolis Eestist pärit kuulsaima loodusteadlase Karl Ernst von Baeri 225. sünniaastapäeva. Kavas on konverents, embrüoloogile pühendatud ooperi esmaettekanne ja teadlasega seotud oluliste esemete näitus. 

28. veebruaril möödus 225 aastat imetaja munaraku avastanud ja nüüdisaegsele embrüoloogiale aluse pannud Karl Ernst von Baeri (1792–1876) sünnist. Selle puhul tuleb 10. märtsil kell 19 Tartu ülikooli aulas esmaettekandele spetsiaalselt Baerile pühendatud ooper «Der nordische Baer», mille autor on hollandlane Dominy Clements. Ooperit juhatab dirigent Tõnu Kaljuste ja lavastab Marko Matvere.  

«Tartu ülikooli ja Eesti muusika- ja teatriakadeemia koostöös lavale jõudev ooper räägib Karl Ernst von Baeri elust ja tööst. Ooper ise sündis juba paar aastat tagasi, kui autor Dominy Clements otsustas teose Nargenfestivali jaoks kirjutada,» rääkis Baerile pühendatud päeva üks korraldajatest Erki Tammiksaar.

Samal päeval kell 13 toimub TÜ loodusmuuseumis rahvusvaheline konverents «Baer 225 – kollektsioonid teaduse teenistuses», kus ettekannetega esinevad neli Baeri elulugu ja tööd hästi tundvat teadlast nii Eestist kui välismaalt.

Tänasest 12. märtsini saavad huvilised loodusmuuseumis uudistada ka Baeriga seotud olulisi esemeid, mille hulgas on unikaalne 1872. aastal avaldatud tänapäeva embrüoloogia aluseks olev teadlase põhiteos embrüoloogiast. Samuti on võimalik näha Baeri surimaski ja herbaarlehti, mida kuulsa teadlase kogudest on säilinud ligi 9000. 

Tagasi üles