Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tartu veider mure – liiga palju lapsi

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
FOTO: Sille Annuk

Vaikselt, aga visalt väheneva elanike arvuga Tartut on juba aastakümneid vaevanud suur mure: meil on liiga palju lapsi. Lasteaiajärjekordadest on nüüd jagu saadud, aga koolides napib ruumi. Hiljuti kirjutas Tartu Postimees suures ruumikitsikuses Tamme koolist, kus mullu tuli ühest tualetist ja logopeedi ruumist ehitada uus klassiruum, sest nelja esimese klassi asemel alustas viis.

Ruumipuudus pole vaid Tamme kooli mure, sama häda vaevab teisigi Tartu koole. Näiteks erivajadustega lapsi õpetavas Masingu koolis käib õppetöö harjakappideski.

Aga koolimajade suuremaks ehitamise või uue kooli rajamise asemel räägivad linnavõimud vaid sellest, kes on süüdi olukorra tekkimises. Süüdlased, endised tartlased, elavad linna külje all asuvate valdade uuselurajoonides. Nende sahkermahkriga Tartu elanikeks registreeritud lapsed ajavad meie koolid lõhki, vanemate maksurahast tuleb linnal aga suu puhtaks pühkida, sest see läheb valda.

Suurema kisa ja kärata on Tartumaal väljaspool Tartu linna ilusti korda saadud pea kõik koolimajad ja lasteaiad.

Aga milles need uusasumite inimesed süüdi on? Vallad on erinevalt Tartu linnast loonud häid võimalusi ehitada uusi kodusid. Ja Tartu koolides õppivate laste riiklik pearaha tuleb linnale – Tartu ei õpeta neid lapsi tasuta.

Tartu linnavõimudel tuleb peeglisse vaadata ja tunnistada, et nad on olnud viletsad ehitajad ja rahaotsijad. Lasteaedadest ja koolidest pole kadunud nõukogude aeg, see on lihtsalt uue värvikihi all.

Jah, Tartus on palju koole ja lasteaedu, nende põhjalikuks uuendamiseks on tarvis kõvasti raha. Kuid linnal pole kindalt plaani, kust saada see raha. Koolide-lasteaedade remont on käinud aastaid nagu vaese mehe püksitagumiku lappimine: näpuotsaga raha ühte lasteaeda, pisut krohvi-pahtlit teise. Puudu on selge siht: teeme otsast lõpuni korda selle, siis tolle.

Tõsi, nüüd on mingid plaani alged tekkinud: tänavu algab põhjalik remont Raatuse koolis, tuleval aastal peaks järg jõudma Variku koolini. Aga Tartu teised koolimajad?! Ja lasteaiad?

Suurema kisa ja kärata on Tartumaal väljaspool Tartu linna ilusti korda saanud pea kõik koolimajad ja lasteaiad. Erinevalt Tartu linnast. Reedel kirjutas Tartu Postimees Ülenurme valla Tõrvandi lasteaiast, mille vald eurotoetuse abil ehitatud-sisustatud laiendusega kuue kuuga 21. sajandisse viis.

Muidugi võib öelda, et mis viga üks kool ja paar lasteaeda korda teha. Kuid ühe kooli ja paari lasteaiaga vallas on elanikke võrreldes Tartuga kohati olematu hulk, rääkimata sellest, et Tartu rahakott on samuti jõukalt elavate Tartu ja Ülenurme valla omast kõvasti paksem.

Vaata, kuidas tahad, aga lasteaedade-koolimajade koha pealt lõhe linna ja maa vahel aina suureneb, ja seda just Tartu kahjuks-häbiks.

Palju lapsi ei ole mure, see on õnn. Miks Tartus teisiti on?

Tagasi üles