President kuulutas välja kirjatalgud «Eesti ustest – sisse, välja»

Raul Sulbi
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
President Toomas Hendrik Ilves.
President Toomas Hendrik Ilves. Foto: Toomas Huik

Riigipea Toomas Hendrik Ilves kuulutas täna Tartus, Eesti Kirjandusmuuseumis välja Tartu Ülikooli eetikakeskuse ja Vabariigi Presidendi Mõttekoja kirjatalgud «Eesti ustest – sisse, välja» ning kutsus inimesi panema kirja oma lugu, mis räägib Eestist lahkumisest või pärast pikemat välismaal viibimist koju tagasi tulemisest.

«Loodetavasti soovime me sellist Eestit, kus me eelkõige ise tahame elada. Ja seesugusesse Eestisse tahavad tulla tagasi ka kõik need, kes siit ajutiselt ära läinud, tööle või õppima. Ning ka need, kes Eestit, me maad, me keelt ja elulaadi mingil põhjusel armastavad. Milline siis oleks see Eesti?» küsis president Ilves. «Kas see on vaid kõrged palgad ja soodne maksukliima? Või hoopis laiem elukeskkond, me avatus ja sallivus, me mõtteviis? Sellele küsimusele peab mõtlema ja vastama ausalt, muidu läheb asi viltu. Selle teema üle arutlemine pole vaid arvamusliidrite ja poliitikute pärusmaa,» vahendas presidendi kantselei pressiesindaja Ilvese sõnu.

Riigipea sõnul vajab Eesti siit minemise ja siia tulemise üle arutlemisel senisest avaramat ja rikkalikumat pilku.

«Nende kirjatalgutega otsime vastust küsimustele, miks Eestist minnakse ja miks siia tagasi tullakse. Ja ka sellele, miks siia tagasi ei tulda. Mida peaksime Eestis tegema paremini või teisiti?» ütles president Ilves. «Muidugi – ja ennekõike – ootame oma lugusid just nendelt, kes on ise selle tee läbi käinud, kellel on pikem välismaal elamise, siit lahkumise ja Eestisse tagasi tulemise kogemus. See aitab meil paremini mõista meie väärtusi ning meie varjupooli.»

Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja Margit Sutropi sõnul pole kunagi varem olnud Eesti uksed nii valla kui täna. «Tahame teada, mida peaks tegema, et Eesti ei jookseks inimestest tühjaks? Et kadunud pojad tuleksid koju tagasi? Et Eesti ei oleks suletud ja et kõik siin elavad inimesed peaksid Eestit oma koduks? Et kõik meie inimesed tahaksid Eestis elada, et Eesti oleks parim paik elamiseks ja eneseteostuseks, laste kasvatamiseks ja vananemiseks.»

Kirjatalgud annavad kõigile osalejatele võimaluse oma hääl kuuldavaks teha ning sellega Eesti ühiskonna kujundamisele ja arenemisele kaasa aidata. Tööde esitamise tähtaeg on 9. mai 2011.

Kirjatalgute võitjaid ootavad auhinnad, mille panevad välja haridus- ja teadusministeerium riiklikus programmis «Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009–2013», Digira, Eesti Keele Sihtasutus ning Petrone Print. Kõik osalejad saavad presidendi autogrammiga pildi.

Võitjad kutsutakse juunis presidendi vastuvõtule ning parimad tööd avaldatakse ajakirjas Akadeemia või eraldi kogumikuna, parimad kooliõpilaste kirjutatud tööd avaldatakse ajakirjas Akadeemiake.

Konkursi tausta ja täpsemate tingimustega on võimalik tutvuda eetikaveebi lehel.

Presidendi kirjatalgud toimuvad kolmandat korda. 2009. aastal koguti esseesid teemal «Mida mina saan teha Eesti heaks?» ning 2007. aastal teemal «Millises Eestis ma tahan elada?».

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles