«Loodetavasti soovime me sellist Eestit, kus me eelkõige ise tahame elada. Ja seesugusesse Eestisse tahavad tulla tagasi ka kõik need, kes siit ajutiselt ära läinud, tööle või õppima. Ning ka need, kes Eestit, me maad, me keelt ja elulaadi mingil põhjusel armastavad. Milline siis oleks see Eesti?» küsis president Ilves. «Kas see on vaid kõrged palgad ja soodne maksukliima? Või hoopis laiem elukeskkond, me avatus ja sallivus, me mõtteviis? Sellele küsimusele peab mõtlema ja vastama ausalt, muidu läheb asi viltu. Selle teema üle arutlemine pole vaid arvamusliidrite ja poliitikute pärusmaa,» vahendas presidendi kantselei pressiesindaja Ilvese sõnu.
Riigipea sõnul vajab Eesti siit minemise ja siia tulemise üle arutlemisel senisest avaramat ja rikkalikumat pilku.
«Nende kirjatalgutega otsime vastust küsimustele, miks Eestist minnakse ja miks siia tagasi tullakse. Ja ka sellele, miks siia tagasi ei tulda. Mida peaksime Eestis tegema paremini või teisiti?» ütles president Ilves. «Muidugi – ja ennekõike – ootame oma lugusid just nendelt, kes on ise selle tee läbi käinud, kellel on pikem välismaal elamise, siit lahkumise ja Eestisse tagasi tulemise kogemus. See aitab meil paremini mõista meie väärtusi ning meie varjupooli.»
Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja Margit Sutropi sõnul pole kunagi varem olnud Eesti uksed nii valla kui täna. «Tahame teada, mida peaks tegema, et Eesti ei jookseks inimestest tühjaks? Et kadunud pojad tuleksid koju tagasi? Et Eesti ei oleks suletud ja et kõik siin elavad inimesed peaksid Eestit oma koduks? Et kõik meie inimesed tahaksid Eestis elada, et Eesti oleks parim paik elamiseks ja eneseteostuseks, laste kasvatamiseks ja vananemiseks.»