Maksuvõlg jättis Tartu pikaajalise haljastaja mängust välja

Kevadlillede assortii mõne aasta eest Tartus Rüütli tänaval, mille istutas Kanepi Aiand.

FOTO: Margus Ansu

Aastaid Tartu lilleamplite ja peenarde ilu eest hoolitsenud firma Kanepi Aiand jäi äsja lõppenud hankel mängust välja, sest kogemata oli valel ajal üles jäänud umbes 5000-eurone maksuvõlg. Nii jõudis hanke võiduni teine pakkuja Vesneri Aed, kelle pakkumuse hind oli 44 310 eurot.

Linna hankes olid tööd jagatud kolmeks. Esimene osa oli lillepeenarde, -kastide ja -konteinerite rajamine ning hooldus, näiteks Kaubahoovi platsil, Uueturu platsil ja Vabaduse puiestiku ääres.

Teine osa nägi ette raekoja lillekastide, Raekoja plats 3 ja 12 rõdukastide, Raekoja platsi, Küüni tänava ja Kraamituru kaldapealse ning sildade lilleamplite rajamise ja hoolduse.

Kolmas oli aga Kraamituru kaldapealse, turuhoone ümbruse lillepeenarde ja Riiamäe platsi lillepostamentide rajamine ja hooldus ning Holmi pargi rosaariumi hooldus.

Vesneri Aed tegi pakkumuse esimese ja kolmanda osa kohta, kõigi kolme osa hinda pakkus ainult Kanepi Aiand, kes küsis teise osa töö eest pisut üle 44 000 euro.

Kuna Kanepi Aiandil oli hankemenetluse algamise päeval riiklike maksude maksuvõlg, kõrvaldati Kanepi Aiand hankemenetlusest.

Tartu haljastus- ja linnapuhastusteenistuse juhataja Eda Põldma ütles, hange avaldati 19. jaanuaril ja kuigi paar päeva hiljem oli Kanepi Aiandil võlg likvideeritud, ei olnud enam midagi päästa.

Tartu abilinnapea Valvo Semilarski vastas küsimusele, kas nii väikese ja lühiajalise maksuvõla pärast kõrvale jääda natuke karm ei ole, et linnavalitsusel ei olnud võimalik asja kaaluda, seadus ei jäta selleks võimalust. «See oli automaatne välistus, see võib olla 5000 või 500, tulemus on sama, kahjuks on see nii,» sõnas ta.

Kanepi Aiandi tegevjuht Margus Vahtramäe ütles, et maksuvõlg oli tööõnnetus, mis kaasnes dividendide väljamaksmisega, nendelt jäid maksud tasumata. «Kui avastasime, maksime ära, küsimus ei olnud selles, et me ei oleks saanud maksta,» sõnas ta.

Amplid-peenrad siiski hooldamata ei jää, sest linn kuulutas teise osa peale välja uue hanke, mille tulemused selguvad märtsi alguses ja osaleda kavatseb ka Kanepi Aiand.

Paraku tähendab juhtunud apsakas, et vajalikud taimed peab Kanepi Aiand külvama nii öelda ehku peale, lootuses, et õnnestub hange võita.

Tagasi üles