Tervishoiukõrgkooli tudeng Marilin Sillaste püüab oma uuringugruppi saada 40 või rohkem naist, ning samapalju ka kontrollgruppi. Nii Reet Linkberg kui Marilin Sillaste ütlesid, et mõnigi asi, mida mõõtmised on näidanud, on neid üllatanud.
Näiteks on selgunud, et mõned naised ei oska oma vaagnapõhjalihaseid ning isegi mitte kõhulihaseid pingutada. Nad on ise olnud sellest väga üllatunud, ning pidanud järeldama, et kuigi nad uskusid, et teevad korralikult kõhutrenni, on nüüd selge, et on aastaid teinud valesid liigutusi.
Ka on ootamatu olnud see, et kontrollgrupiski tuleb ette probleemidega naisi. Näiteks neid, kelle lihased on rahuolekus liigselt toonuses. «Seegi aga võib põhjustada alakõhu- või seljavalusid ning ebamugavust seksuaalvahekorras,» märkis Marilin Sillaste.
Vaagnapõhjalihaste talitlushäirega seonduvate probleemide varajane diagnoosimine on oluline ennetamaks hilisemaid terviseprobleemi nagu uriini- ja roojapidamatus, seksuaaleluhäired ning vaagnapiirkonna- ja alaseljavalude teke. Kui uuringu käigus selgub, et naisel on kõrvalekalded vaagnapõhja- või kehatüvelihaste funktsioonis, nõustavad teda spetsialistid, lubavad uuringu läbiviijad.
Marili Sillaste sõnul paelub see temaatika teda väga, sest ta ise on kahe lapse ema ning ajal, mil ta lapsed sai, ei öelnud talle keegi, et ta vaagnapõhjalihastes võivad olla sünnituse järel mingid muutused või et ta peaks oma lihaseid treenima.
«Nüüd on mul küll juba tuttavaid naisi, kes nendivad, et ämmaemand on pärast sünnitust nendega sellest rääkinud, aga see kõik jääb ikka veel soovituse tasemele,» rääkis ta.
Marilin Sillaste teeb osalise koormusega treeneriööd laste tervisekoolis ning juhendab ka üht täiskasvanute gruppi, et tugevadada nende süvalihaseid.
Kõigil, kes soovivad vaatlusalusena vaagnapõhja- ja kehatüvelihaste uuringus osaleda, palutakse endast märku anda meiliaadressil marilin.sillaste@mail.ee