Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Lille maja teeb läbi värskenduskuuri

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Lille maja saab sügiseks uue fassaadivärvi ja küttesüsteemi. Ilmselt tervitab noori ja teisi linlasi senise kollase hoone asemel sügisest hoopis roheline maja. | FOTO: Sille Annuk

Sügisel 70. sünnipäeva tähistava Lille maja renoveerimisprojekt valmis kümme aastat tagasi. Selle järgi pidi muu hulgas välja vahetatama amortiseerunud küttesüsteem ja värskendusekuuri saama hoone fassaad. Kuna varem pole linn noortekeskuse remontimiseks raha leidnud, saabub kauaoodatud remont alles selle kevade lõpus või suve alguses.

Et oodatud remont just 70. sünnipäevaks tuleb, on Lille maja direktori Hele Riida sõnul pigem hea kokkusattumus kui kokkulepe linnaga.

Vana küttesüsteem

Praegu on noortekeskuses külmemate ilmadega mure, et majas jaguneb soojus ebaühtlaselt: ühes ruumis on külm ja teises väga palav. Tartu linnavarade osakonna ehitusteenistuse vanemspetsialisti Märt Mõttuse sõnul on Lille majas remondi käigus varemgi osaliselt küttesüsteemi välja vahetatud. Üldiselt on see aga täiesti amortiseerunud ega vasta tänapäeva nõuetele. «Mõned radiaatorid on seal päris autentsed, päris originaalradiaatorid, mis on seal aegade algusest peale olnud,» lausus Mõttus.

Noortekeskuse remontimiseks on Tartu linn eraldanud 170 000 eurot. Praegu projekteeritakse uut küttesüsteemi, tuleval nädalal alustatakse fassaadi projekteerimist. Remondi käigus muutub noortekeskuse maja kollase asemel roheliseks. Kuna projekteerimine pole veel läbi, saab täpset värvikombinatsiooni veel arutada.

Teatrisaal

Kümme aastat tagasi valminud projekti järgi pidid Lille maja keldiruumidesse tulema käsi- ja savitöö õpikojad, kuid neid sinna siiski ei looda. Kuna projekti valmimisest on nii palju aega möödas, selgus, et keldrid on varisemisohtlikud. Seetõttu lammutati need eelmisel suvel ja aeti liiva täis. Keldriruumide kordategemine oleks läinud väga kalliks.

Mõned radiaatorid on Lille majas olnud aegade algusest peale ehk üle 70 aasta, ütles ehitusteenistuse vanemspetsialist Märt Mõttus.

Noortekeskus saab remondi käigus veel mitmeotstarbeliste seminariruumi ja teatriklassi koos nüüdisaegse valgustus- ja helilahenduse ning poodiumidega. «Kümme aastat tagasi oli meil see unistus,» lausus Lille maja direktor Hele Riit.

Fassaaditööd ja akende vahetamine noortekeskuse tööd ei sega, küll aga teeb seda küttesüsteemi vahetus. Mõttus ütles, et need tööd proovitakse ära teha nii, et noortekeskuse tegevust võimalikult vähe häirida. Riit arvas, et remondi pärast Lille maja sulgema ei pea, kuna juulis on noortekeskus puhkusel ja juunis on noored rohkem majast väljas laagrites.

Teised noortekeskused

Remonti ootab ka Anne noortekeskus, kus on viimastel aastatel vahetatud aknad ning uuendatud kütte- ja elektrisüsteemi. Linnavalitsuse kultuuriosakonna juhataja Marleen Viiduli sõnul on sellel aastal prioriteet Lille maja. Ta loodab siiski, et järgmisel aastal saab värskenduse ka Anne noortekeskus, kus ootavad järge keldrikorrus, vee- ning kanalisatsioonisüsteem ja tualetid.

Ka Tähe noorteklubi hoones uuendati paar aastat tagasi küttesüsteemi. Kuna Viiduli sõnul on selles linna hoones mitu rentnikku, arvestatakse investeeringuid planeerides enamasti hoone kui terviku vajadusi.

Tagasi üles