Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tootsi koolis tulevad krihvlite kõrvale tahvlid

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kui praeguses muuseumihoones (paremal) saab edaspidi uurida endiste kihelkonnakoolide eluolu ning tehniliste lahenduste abil näha, kuulda ja haista ajastu hõngu, siis uues külastuskeskuses on koht aktiivseks tegevuseks. | FOTO: Koko Arhitektid

Järgmise aasta suvisel pööripäeval, kui kevadest saab suvi, avab Palamuse kihelkonnakoolimuuseum uue külastuskeskuse kohas, kus kakssada aastat tagasi asus vana köstrikool.

Kui jaanuarikuu lõpuni sai Palamuse kihelkonnakoolimuuseumis uurida enam kui saja aasta tagust koolimaja ja proovida, mis tunne oli Tootsil, Arnol või Teelel tolleaegses koolipingis istuda, siis järgmise aasta suvest võib seal poiste magamistoa akna taga tontigi kuulda

Seda, milline uueneva muuseumi sisu tegelikult tuleb ja milliseid helisid vanas koolimajas kuulda võib, hakkavad muuseumitöötajad peagi välja mõtlema. Praegu kulub kogu jõud maja tühjaks kolimisele, et märtsis saaksid ehitajad asuda hoonet korrastama.

Muuseum sai Euroopa regionaalarengu fondist suure toetusraha, mille abil uuendada koolimaja ning ehitada selle kõrvale uus külastuskeskus. Kokku kulub ehituseks ning koolimaja juurde teede, parkla ja valgustuse rajamiseks üle kahe miljoni euro.

Külastajaid juurde

Muuseumi direktor Arne Tegelmann rääkis, et veebruari lõpuks peab vana maja olema tühi. Selleks rentis muuseum Palamusel korteri, kuhu kogu vara ehituse ajaks kolida. Peagi kuulutatakse välja ka ehitushange ning loodetavasti algavad tööd juba märtsis.

Suure ehituse eesmärk on tuua Palamusele senisest palju rohkem turiste nii Eestist kui ka välismaalt. Läinud aastal külastas muuseumit kokku pea

Valgusmängudega ilmuvad aga klassiruumi Tootsi laual ukerdav kutsikas või Tõnissoni näritud saiakannikas, köstri köögis võib kohata põrandal sibavaid hiiri.

14 000 inimest, neist 600 välisriikidest, kahe aasta pärast peaks aga leidma sinna tee vähemalt 23 000 külastajat, sealhulgas üle 4000 välisturisti.

Selle eesmärgi täitmiseks ei pääse muuseumi interaktiivseks muutmisest, nii et direktori sõnul pole välistatud, et vana aja krihvlite kõrval saavad külastajad uurida ka 21. sajandi elektroonilisi tahvleid.

Praegusest peamajast saab siiski võimalikult autentne koolihoone, kus pole enam klaasi taha pandud eksponaate. Plaan on katta maja heli- ja valgussüsteemidega, mis reageerivad külastajate liikumisele: kui näiteks astuda õpetaja Lauri tuppa, võib sealt kuulda viiulihelisid, köstri toast kostab mõistagi grammofonimuusikat, igas ruumis võib kuulda stseene «Kevade» filmist.

Valgusmängudega ilmuvad aga klassiruumi näiteks Tootsi laual ukerdav kutsikas või Tõnissoni näritud saiakannikas, köstri köögis võib kohata põrandal sibavaid hiiri.

Uus külastuskeskus tuleb aga täpselt selle koha peale, kus 1805. aastal valmis köstrimaja, mille juures alustas 1824. aastal tööd kihelkonnakool. Praegu võib sel kohal aimata vaid vana vundamendi asukohta.

Uude majja on planeeritud kolm näituseruumi, õppeklass, kohvik, töökojad, filmi vaatamise ruum, aga ka raamatukogu uurijatele, kes on huvitatud kihelkonnakoolide ajaloost. Kuna tegu on just kihelkonnakoolide uurimisele keskendunud muuseumiga, kogub muuseumi teadur Tiina Kivits praegu fotosid ja infot 19. sajandi lõpu kihelkonnakoolidest üle Eesti, et kasutada neid uues ekspositsioonis.

Seltsielule vunki juurde

Laienemine tähendab sedagi, et muuseum vajab lisatööjõudu. Nii on Arne Tegelmanni sõnul vaja kindlasti koristajat ja piletimüüjat, aga ka projektijuhte ja turundusjuhti, et tagada külastajate arvu kasv.

Uue maja arhitektuurilahendus, mille on loonud Koko arhitektid, annab aimu, et muuseum paneb Palamusel seltsielu senisest enam keema. Hoone keskossa tuleb õuelava koos tõusvate treppidega, külastuskeskusesse sisse aga aasta ringi töötav kohvik. Vana maja ärklikorrusele on plaanis rajada suur saal kontsertide korraldamiseks.

Muuseum avab uue külastuskeskuse uksed suure peoga järgmise aasta 21. juunil. See on suvine pööripäev, nii et pidu algab kevadel ning lõppeb suvel.

Vaata ka videoklippi valmivast külastuskeskusest!

Palamuse muuseumi direktor Arne Tegelmann seisab koha peal, kus peaks juba märtsikuus algama uue külastuskeskuse ehitus. Tema selja taha jääb praegune muuseumihoone, milles toimus «Kevade» filmi tegevus. / Kristjan Teedema

Kooliharidus Palamusel

  • 1687. aastal avati Palamusel eesti õppekeelega köstrikool, see hävis Põhjasõjas.
  • 1805. aasta suvel valmis avar köstrimaja, 1824. aastal avati selles Palamuse kihelkonnakool. 1873. aastal valmis uus köstrikoda (praegune muuseumihoone) koos  kihelkonnakooli ruumidega.
  • 1895–1899 käis selles koolis kirjanik Oskar Luts.
  • 1975. aastani tegutses majas Palamuse algkool.
  • 1977. aasta 24. veebruaril asutati Palamuse muuseum, mis avas uksed kümme aastat hiljem.
Tagasi üles