Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tartu sõudebaasis keeb suur tüli

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Ranna tee sõudebaasis on üks tüliõunu spordisaali inventari hooldamise ja uuendamise kulu. Emajõe Aeruklubi ei tunnista SAK Tartu esitatud arveid, aga on ise keelanud SAK Tartu sportlastel oma seadmete kasutamise. | FOTO: Kristjan Teedema

Ühes valdkonnas ja samas spordibaasis tegutsevad sõudmise ja aerutamise klubi (SAK) Tartu ning sellest välja kasvanud Emajõe Aeruklubi näivad ühte meelt olevat õige vähestes asjades. Küll aga on nad nõus, et aastaid kestnud tüli on kurnav ja selle soliidne lahendamine näib ilmvõimatu. Jagada ei suudeta ei saaliaegu ega paate, arved jäävad erimeelsuste tõttu tasumata.

Ranna tee spordibaasis on sõudjatel ja aerutajatel kasutada treeningusaal abiruumidega ja hooned paatide hoidmiseks. Selles kohas on tegutsenud paarikümneaastase ajalooga SAK Tartu.

Mõne aasta eest kaotas toonane SAK Tartu juhataja ja sõudetreener Jaan Vaiksaar juhtimise üle kerkinud erimeelsustes koha. Vaiksaar lõi seejärel ühes aerutamistreener Aavo Faberiga uue klubi, mille nimeks sai Emajõe Aeruklubi.

Tüli raha pärast

Kui linn Ranna tee sõudebaasile haldajat otsis, soovis selleks saada ka Emajõe Aeruklubi. Haldajaks sai siiski SAK Tartu, aeruklubile anti allkasutusleping. Vaiksaar on sellest valikust üllatunud kasvõi seepärast, et nemad oleksid tema sõnul olnud nõus haldama baasi tasuta, kuid SAK Tartu arvestab administreerimiskulusid, et pidada üht palgalist töötajat.

Faberi sõnul tähendab see, et linna makstavast 11 000 euro suurusest toetusest 6000 läheb olmekuludeks, aga 5000 administreerimiseks. Ülejäänud tekkivad olmekulud tuleb jagada kahe klubi vahel proportsionaalselt: SAK Tartu on suurem ja maksab kaks kolmandikku, Emajõe Aeruklubi kolmandiku.

Seejuures, nagu väiksem osaline väidab, ei ole nad näinud alusdokumente, mis veenaks, et tasutakse ikka õige asja eest. Kuid see on ainult üks teema suures tülis.

SAK Tartu president Toomas Lelumees rääkis, et nende sõnum linnale oli algusest peale, et baasis on vaja palgale kasvõi osakoormusega töötajat. Päris niisama baasi pidada ei ole võimalik. Lelumees ütles, et palju suurem vaidlusteema on inventari kasutamise arved, mida SAK Tartu on esitanud, kuid mida aeruklubi ei ole tunnistanud ega sentigi maksnud.

Jutt käis eelmise aasta arvetest, mille summa umbes 5400 eurot, praeguseks on see veelgi kasvanud. Lelumees põhjendas, et jõusaaliseadmed vajavad hooldamist ja uuendamist ning tippsportlastele sobilikud seadmed on kallid.

Lelumehe sõnul on tüli tekkimises suur osa just rahal.

Vaiksaar ütles selle peale, et suur osa inventari kuulus varem sihtasutusele Tartu Sport, kus see maha kanti. Vaiksaare meelest on ebaõige, et SAK Tartu seda nüüd enda omaks peab.

«Loogiline, et kes kasutab, peab ka hooldama, aga selle eest ei saa kirjutada arveid, kui vara ei ole bilansis,» lisas Vaiksaar.

Linnal ei ole teist baasi anda ja füüsiliselt mahuvad mõlemad klubid sinna ära, ütles Tiia Teppan.

Lelumees tunnustas, et ka Emajõe Aeruklubi on seadmeid soetanud, kuid kirjaliku teadaandega keelanud neid teisel klubil kasutada. Lelumees täpsustas, et nemad kulutasid eelmisel aastal spordiinventari, sealhulgas paatide ja jõusaaliseadmete soetamiseks ligi 23 000 eurot.

Aga tülitsetakse ka spordisaali kasutamise aegade üle. Lelumees väidab, et üks pool lihtsalt ei tunnista saaligraafikud ja marsib sisse, millal tahab. Ometigi oleks võimalik treenida ka ülikooli spordihoones, kutsehariduskeskuses või Arenas.

«Jõuti selleni, et graafikud tõmmati seinalt maha ja rebiti pooleks,» ütles Lelumees. «Meie juhatus kirjutas linnale, et soovib allkasutuslepingu lõpetada, muidu hakkame kaotama mitte ainult õpilasi, aga ka treenereid.»

Vestlustest käis veel läbi hulk etteheiteid ja torkeid teise poole aadressil, leppimist ei paista.

Linnal on villand

Üle serva loksuv tüli heidab poripritsmeid spordiklubidele ja -aladele. Tartu abilinnapea Tiia Teppan tõdes, et ei oska veel öelda, kuidas lõpetada saaga, mis on kahe klubi vahel mitu aastat kestnud. «Trenni minnakse nagu sõtta,» märkis ta.

«Olen istunud klubidega ühe laua taga ja eri laudade taga, kohapeal tutvunud, peaaegu hakanud jagama, kellele aer ja kellele paat,» sõnas ta.  «See on isikutevaheline tüli. Peres võivad ka ema ja isa tülli minna. Vahel peaks keegi ära kolima, aga elatakse ikka koos edasi, kahvlid noad jagamata, serviiside üle vaieldakse. Linnal ei ole teist baasi anda ja füüsiliselt mahuvad mõlemad klubid sinna ära.»

Abilinnapeadest on tülisse pühendatud ka Jaan Õunapuu, kelle vastutusvaldkond on linnavara. Tema ütles, et säärane musta pesu pesemine ei vii kuhugi ja vaja on lahendust.

Linnapea Urmas Klaas ütles, et kui kompromissile ei jõuta ja kodurahu ei saavutata, võtab baasi haldamise üle linna sihtasutus Tartu Sport. Klaas märkis, et kuna sedasi tekib üks lüli vahele, läheb baasi pidamine kahjuks kallimaks. Teppan lisas, et inventarikulud tuleb katta ka siis, kui haldaja oleks linna sihtasutus.

Tänaseks on Teppani sõnul kokku kutsutud järjekordne koosolek, et tülile lahendus leida.

Ranna tee sõudebaas

  • Ranna tee 3 sõudebaas kuulub Tartu linnale.
  • Sõudmise ja aerutamise klubil Tartu on linnaga spordibaasi tasuta kasutamise üürileping sõlmitud viieks aastaks, see kestab aastani 2021.
  • Lepingus on sees ka spordibaasi allüürile andmine Emajõe Aeruklubile.
Tagasi üles