
Sel aastal saab 11 687 täiskasvanut üle Eesti osaleda tasuta koolitustel, et viia oma tööoskused uuele tasemele.
Sel aastal saab 11 687 täiskasvanut üle Eesti osaleda tasuta koolitustel, et viia oma tööoskused uuele tasemele.
Kauaaegne kitarriõpetaja Peep Peterson on aastaid Lõuna-Eesti muusikakoolides kitarrifestivale korraldades märganud, et sealsetel pilliõpetajatel ei pruugi alati olla eriharidust, nii et kitarri õpetamine lastele võib kohati olla kui jalgratta leiutamine.
Olukorra parandamiseks koondas Peterson õpetajad kokku ja asub neid koos argentiinlasest kitarristi Patricio Zeoliga Heino Elleri nimelises Tartu muusikakoolis koolitama. See klassikalise kitarri õpetamise algkursus on üks 910-st tasuta kursusest, millest saab sel aastal Euroopa sotsiaalfondi (ESF) toel osa võtta 11 687 tööl käivat täiskasvanut.
Elleri koolis saavad samas programmis end koolitada muu hulgas ka puhkpilliorkestri dirigendid ja teisedki muusikaõppega kokku puutuvad inimesed, kel pole eriharidust.
Haridus- ja teadusministeeriumi täiskasvanuhariduse osakonna programmijuht Kairi Solmann rääkis, et programmi on haaratud pea kõik Eesti kutseõppeasutused, lisaks kutseõpet pakkuvad rakenduskõrgkoolid. Seega leiab täiendõppevõimalusi igast Eestimaa nurgast.
Solmanni sõnul on kursustele oodatud töötavad inimesed, kes pole seni end täiendanud ning sooviksid nüüd oma oskusi parandada. Eelkõige pakutakse seda võimalust põhi- ja keskharidusega töötajatele, aga ka üle 50-aastastele, kel võib küll olla omandatud kõrgharidus, ent aastaid tagasi õpitu vajab värskendamist.
Kindlasti pole kursused mõeldud oma hobi täiendamiseks, rõhutas Solmann. «Inimene peab põhjendama, miks ta just selle kursuse valis, ja näitama, kuidas see tema tööalast toimetulekut toetab,» lisas ta.
Kindlasti pole kursused mõeldud oma hobi täiendamiseks, rõhutas Kairi Solmann.
Näiteks omal käel pillimängu õppinud kitarriõpetajatel jääb Peep Petersoni sõnul vajaka klassikalise kitarri mängimiseks vajalikest teadmistest, ent selleta on keeruline lapsi õpetada.
Elleri kooli külalisõppejõud Patricio Zeoli, kes hakkab kitarriõpetajatele praktilisi oskusi jagama, on ise töötanud maailmakuulsa kitarristi ja novaatorliku kitarrimetoodika rajaja Abel Carlevaro juures, kes kirjeldas üksipulgi klassikalise kitarri mängimiseks vajalikud liigutused ja lõi seega ühe kiireima tee kitarrimängu õppimiseks.
Lisaks Elleri koolile pakub Tartu koolidest ESFi rahastatud koolitusi veel kutsehariduskeskus, tervishoiukõrgkool ja kunstikool. Tartlastele ei jää kaugeks ka Luua metsanduskool, kust leiab pika nimekirja täiendkoolitusi metsanduse ja aiandusega tegelejatele.
Kursuste valik lähtub Kairi Solmanni sõnul tööjõuvajaduse prognoosidest, lisaks aitasid kutsekoolide väljapakutud kursuste sisu hinnata 50 valdkonnaspetsialisti. Selleks et keegi ei läheks koolitustele seanahka vedama, hinnatakse kursuse lõpus õppurite omandatud teadmisi.
Kursused on lühiajalised, kestavad 20–160 tundi, ning paljud neist peetakse õhtuti või nädalavahetustel, arvestades töötavate inimeste ajagraafikuga.
Kõigi 910 koolituse korraldamine läheb maksma 2,8 miljonit eurot, sellest lõviosa, 2,4 miljonit eurot, tuleb ESFist, ülejäänu Eesti riigieelarvest. Pakutavate erialade nimekirjad ja õppekavad leiab kutsekoolide kodulehekülgedelt, lähipäevil jõuavad need ka haridus- ja teadusministeeriumi veebilehele.
Allikas: haridus- ja teadusministeerium