Margit Sutrop rõhutab, et interdistsiplinaarse eetikakeskuse juhtimise kogemus on talle näidanud, et ülikool saab ühiskonna ees seisvate ülesannete lahendamisse kõige tõhusamalt panustada siis, kui eri valdkondade ja erialade inimesed teevad koostööd. Valdkondade vastandamise asemel on vaja leida nende ühisosa.
«Üksteiselt teki pealt ära sikutamise asemel tuleks kasvatada ühist võimekust saada ülikoolile välismaist teadus- ja arendusraha. Selles vallas on meie ülikooli edukus olnud seni liiga väike, arvestades väljapaistvate teadlaste hulka. Tuleks õppida teiste riikide ja meie oma edukate projektitaotlejate kogemusest, millist tuge oleks vaja teadlastele pakkuda,» annab ta praegusele olukorrale kriitilise hinnangu.
Sutrop lisab, et on dekaanina tegutsedes kogenud, et reformid toovad edu vaid siis, kui need on inimestele arusaadavad ning vallandavad loovuse ja positiivse energia. «Näiteks finantsraskustes instituudi väljatoomine võlgadest nõuab tõhusat koostööd erinevate struktuuriüksuste vahel, mitte jõulist koondamist või sulgemist. Ka õppekavade ümberkorraldamine eeldab erinevate osapooltega läbirääkimist, kuulamist ja inimeste motiveerimist muutusteks,» kirjutab ta.
Sutropi sõnul võivad jõuga ellu viidud reformid inimesed apaatseks muuta ja viia selleni, et tõmbutakse kookonisse ja kaotatakse huvi suuremates asjades kaasa rääkida. «Kahjuks on ülikool praegu just sellises seisundis, et vajab äratamist. Kas muutusi soovitakse, selgub lähinädalatel,» tõdeb ta.
Lõpetuseks nendib Margit Sutrop, et kõige kahetsusväärsem oleks, kui rektori valimised tuleksid vaid ühe kandidaadiga. «Ülikooli tervise ning arengu seisukohalt on siiski väga vajalik, et rektori ametipostile kandideerijaid oleks rohkem kui üks,» on ta veendunud.