Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kunstnikepaar tegi tavatu ühisnäituse

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Ühisnäituse avamise eel rääkisid kaks kunstnikku oma teostest Per William Peterseni kolmikteose «Mänguaeg» juures, seintel Sirje Peterseni maalid. | FOTO: Margus Ansu

Väikesed asjad muutuvad osava paigutamise korral suureks. Seda võib näitusekülastaja kogeda Nooruse galerii suures saalis, kus täna ühel ja samal ajal avatakse Per William Peterseni näitus «Aeg» ja Sirje Peterseni väljapanek «Sõnadeta sõnum».

Üks Per William Peterseni teoseid koosneb ühesugustest kummargil inimese kujulistest figuraalsetest moodulitest, mida üksteise taha ja peale asetatuna on kunstnik loonud mitmeti mõistetavaid inimlikke olukordi. Moodulid on kolme postamendi otsas näitusevaataja silma kõrgusel ja nõnda tekib mulje, et need väikesed teineteisega tegelevad kujud on suured.

Aeg mängida

Komplekti nimeks on taanlasest kunstnik pannud «Mänguaeg», sest need väiksed figuuripaarid mängivad erinevaid mänge. Mida nimelt – seksi? üksteisest üleronimist? teise rõhumist? –, seda otsustab vaataja.

Nii selles, aga mõnes teiseski Per William Peterseni teoses ilmneb tema huumorisoon. «Ta võtab läbi huumori kogu maailma tõsidust,» ütles Sirje Petersen.

Per William Petersen selgitas huumori vajadust sellega, et nii saab ta oma kunstis edasi anda väga tõsiseid asju. Kuid oma näituse pealkirjaks ei ole ta pannud siiski «Nali», vaid see on hoopis «Aeg». Tutvustuseks on ta kirjutanud mõniteist lühikest lauset, millest viimased kaks on sellised: «Ma oleksin kirjutanud rohkem. Aga mul pole rohkem aega.»

Mõneski töös («Hommikulind», «Jäääär», «Enne sulamist», «12 sarnast viisi olla isiksus») on Per William Petersen kasutanud tavatut värvi ja varju segunemise-peegeldumise trikki.

Väikesed vimkad on ka Sirje Peterseni maalides omal kohal, aga veel rohkem on neis midagi muud, näiteks inimlikkust ja empaatiat, maailmavalu.

Figuuripaarid mängivad erinevaid mänge. Mida nimelt – seksi? üksteisest üleronimist? teise rõhumist? –, seda otsustab vaataja.

«Ma peegeldan ühiskonnas valitsevat segadust, ettearvamatust ja tasakaalu puudumist,» on ta kirjutanud oma näituse «Sõnadeta sõnum» tutvustuseks. «Igas minu maalis on positiivne sõnum, värvil on selles tähtis osa.»

Ühtlasi soovib Sirje Petersen ärgitada otsima midagi, mille peale pole vaataja enne tulnud, aga mis ometi on olnud tema sees ja temaga. Kunstnik on õnnelik, kui tema maali vaadates nähakse selles midagi, mida ta seal ise ei ole näinud.

Kümmekond ühisaastat

Sirje ja Per William Petersen on kümmekond aastat ühisnäitusi teinud, ateljeed Tartu kunstimajas jaganud ja eluteed koos käinud. Praegune nende ühine väljapanek on varasematega võrreldes tavatult suur.

Kui palju on kunstnikud teineteise loomingut ühises ajas mõjutanud? «Saame kindlasti teineteiselt mõjutusi, aga me püüame mõlemad ikkagi oma asja ajada,» ütles Sirje Petersen. «Kui meil tekivad kahtlused, nagu kunstnikul need ikka tekivad, küsin mina Per’ käest ja tema küsib minu käest nõu.»

Per William Petersen lisas justkui kahetsedes, et selleks ajaks, kui tal tuleb taas midagi suuremat saagida või kopsida, nii et 25-ruutmeetrine ateljee kajab, peab tema kaaslane välja kolima. Kuigi taanlane on Eesti kunstnike liidu ja Eesti kujurite ühenduse liige, seisab ta ikka veel isikliku ateljee järjekorras.

Lõpetuseks soovitus neile, kes lähevad täna õhtupoolikul Noorusesse kahe kunstniku ühisnäituse avamisele ning tahavad sealjuures Per William Peterseniga tema poole viisakalt pöördudes juttu ajada.

Tema nime peaks taanipäraselt hääldama Pea, aga et samamoodi kõlab eesti sõna pea, võiks tema kohta ütelda Pie, nagu ütleb abikaasa Sirje. Ja perekonnanimi Petersen kõlab taani keeles umbes nagu Piitessen.

Avamine täna

  • Nooruse galeriis (Riia 11) avatakse täna kell 17 Sirje Peterseni maalide näitus «Sõnadeta sõnum» ja Per William Peterseni viimase aasta loomingu näitus «Aeg».
  • Väljapanekuid saab vaadata 28. jaanuarini.
Tagasi üles