Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Karoliina ehitab pesa, aga talveunne ei suigu

Galerii loomapargist!

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Elistvere loomapargi töötajad loodavad uutelt asukatelt, piisonipull Hamletilt ja ilveseisand Larsilt, pisipere soetamist.

Elistvere loomapargi staarasukas karu Karoliina on küll uimane ning kraabib endale stoilise rahuga põhku külje alla, kuid ilmselt talveunne ta enam ei jää. «Päev läheb nüüd järjest pikemaks ja ega tal suurt vajadust talveunne jääda pole,» selgitas Elistvere looduskeskuse teabejuht Elle Mäerand.

Looduses elavad karud magavad talveund seetõttu, et sel ajal on neil keeruline toitu kätte saada ja emased mesikäpad ka poegivad sellal. Loomapargis elav 18-aastane Karoliina selle pärast muretsema ei pea, sest ta on põline vanatüdruk ning tema ninaesise eest hoolitsevad iga päev loomapargi talitajad.

Mäerand meenutas, et Karoliina on kogu Elistveres elatud aja jooksul põgusat talveuinakut teinud vaid paaril korral. «Viimased paar aastat pole ta üldse maganud, mõni aasta tagasi ta magas võib-olla nädalakese,» rääkis ta.

Hamleti meheteod

Praegu on Karoliina ehitanud aedikusse puude vahele kena pesa ning enamiku päevast veedab ta pehmel põhupadjal pikutades. «Näed, isegi põhust teki on omale peale visanud,» viipas looduskeskuse teabejuht Karoliinale, kes parasjagu oma pesas silma korraks looja laskis.

Elistvere loomapargis tervitab külalisi ka paar uut asukat. Novembri lõpus saabus Tallinna loomaaiast sinna kuueaastane isane euroopa piison Hamlet. Tema asendab eelmisel aastal manalateed läinud isapiisonit Villut.

Piison Hamlet / Margus Ansu

«Ma arvan, et esimesed meheteod on tal juba tehtud, sest piisonikarja lehmad olid temast kohe väga huvitatud,» märkis loomapargi teabejuht Hamleti tegemiste kohta. Et piisoni tiinus kestab üheksa kuud, siis loodetavasti juba sügisel saab Elistvere loomapargis näha ringi kalpsamas mõnd piisonivasikat.

Vahetult enne jõule saabus samuti Tallinna loomaaiast Elistverre isane ilves Lars, kellelt loomapargi töötajad samuti järelkasvu loomist loodavad.

Varem elasid loomapargis emane ilves Killa ning ka üks arvatavalt isane ilves, keda loomapargi töötajad koopailveseks kutsuvad, sest ta annab end väga harva näha ja seetõttu pole loomapargi töötajad ka tema soos väga kindlad. Siiski sellest liidust ilvesekutsikaid sündinud pole ning seetõttu katsetataksegi nüüd Tallinna loomaaiast Elistverre kolinud Larsiga.

Esmaspäeval tundus, et Larsi ja Killa vahel on sümpaatia olemas, sest tumeda karvaga uhke isane istus koos heleda emasloomaga kõrvuti mäekünkal. Mõlemad kaslased jälgisid kõrgil pilgul nii ümbrust kui teineteist.

Ilveste kuramaaž

«Ilvestel peaks jooksuaeg algama veebruaris ning poegimisaeg jääb maikuusse,» rääkis loomapargi teabejuht ilvesepaari jälgides. Kui Larsi ja Killa sümpaatia ka kutsikatega päädib, võivad loomapargi külastajad Eesti metsade ainukese kaslase poegi müramas näha juba juulis.

Ka on Elistvere külastajail hea õnne korral võimalik osa saada haruldasest vaatepildist ning kohata ilvest vabas looduses. «Siin lähedal luusib üks ilves ringi. Oleme jälgi leidnud meie ilveste aediku tagant,» sõnas Mäerand.

Ta selgitas, et isegi külastajad on seda looduses üsna harva esinevat kaslast loomapargis vabalt ringi jalutamas näinud. «Ükskord külastajad ütlesid, et meie aedikust pani just ilves jooksu, aga tegelikult oli see siin metsas pesitsev ilves, kes käis liigikaaslasi aediku taga vaatamas.»

Peale loomapargi värskete asukate ning loodetavasti nende abil ilmale tuleva pisipere tasub sel suvel Elistveres toimuval pilk peal hoida. Nimelt tähistab loomapark sel aastal 20. sünnipäeva. «Sel puhul on meil kindlasti mõni suurem sündmus plaanis, aga praegu on sellest veel vara rääkida,» lausus loomapargi teabejuht Elle Mäerand.

Tagasi üles