Baeri juubeliüritused avab posternäitus unikaalsest ekspeditsioonist

Karl Ernst von Baeri kuju Toomemäel.

FOTO: Kristjan Teedema

Tartu ülikooli Vanemuise tänava õppehoones avatakse 13. jaanuaril kell 16 näitus «Kaugelt põhjast Vahemere äärde: Karl Ernst von Baer Itaalias 1845–1846», mis tutvustab unikaalset Baeri Vahemere ekspeditsiooni ja selle käigus avastatud uusi mereelustiku liike.

Näituse ühe koostaja, Tartu ülikooli teadusajaloolase Erki Tammiksaare sõnul on Baeri Vahemere ekspeditsioonid teadusajaloo seisukohast äärmiselt tähtsad. «Neid võib nimetada esimeseks süsteemseks katseks uurida selle mere veealust elustikku,» rääkis Tammiksaar pressiesindaja vahendusel. Baeri ekspeditsioon oli omas ajas unikaalne, kuna Vahemere veealust elustikku, sealhulgas merisiilikute embrüonaalset arengut, oli vähe uuritud. Ekspeditsioon sai teoks tänu Vene suurvürstinna Jelena Pavlovna kutsele.

Baeriga oli Vahemerel kaasas Tartu ülikooli joonistuskooli kasvandik, Peterburi teaduste akadeemia looduslooliste objektide ülesjoonistaja Georg Wilhelm Pape. Tema pidi Baeri kogutud liigid üles visandama ja tegi seda nii meisterlikult, et tema joonistused võimaldasid spetsialistidel määrata kujutatud liikide tänapäevased nimed. Näitusel saabki näha reproduktsioone ekspeditsioonil tehtud liigijoonistustest.

Näituse koostajad on Erki Tammiksaar TÜ ökoloogia ja maateaduste instituudist ja Eesti maaülikooli teadusloo uurimise keskusest ning Margherita Rainieri Genova ülikoolist. Näitus valmis 2015. aastal Itaalias ning seda eksponeeriti Trieste ja Genova loodusmuuseumis.

Avatav näitus on esimene sündmus Baeri juubeliürituste sarjast. 28. veebruaril möödub Baeri (1792–1876) sünnist 225 aastat. Karl Ernst von Baer on Eestis sündinud ning Tartu ülikoolis õppinud loodusteadlane ja embrüoloog. 1827. aastal avastas Baer imetaja munaraku ja pani sellega aluse nüüdisaegsele embrüoloogiale.

Baeri juubeli raames on 10. märtsil loodusmuuseumis Baeri päev ja konverents ning TÜ aulas tuleb esiettekandele Baerile pühendatud oratoorium.

Tagasi üles