Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Videoblogija: teenin nüüd mitu korda rohkem

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kanada videoblogija Christian LeBlanc jäädvustas ennast ja oma tüdrukut, blogija reisidel alati kaasas käivat rõõmsameelset Laurat kesk Tartus peetud ärikonverentsi sTARTUp Day melu. | FOTO: Kristjan Teedema

Esimest korda Tartus peetud idufirmade suursündmus, ärikonverents sTARTUp Day tõi läinud reedel ülikoolilinna üle 40 välisesineja, Eesti Rahva Muuseumi uus suur maja oli huvilistest pungil.

Kanada videoblogija, ärifestivalil sTARTUp Day esinenud Christian LeBlanc (23) soovitab kõigil oma unistuste elluviimiseks esimesed sammud astuda kohe, mitte lükata neid aastate taha.

Kuidas see juhtus, et otsustasite oma senisest tööst loobuda ja hakata videoblogijaks?

Ma proovisin enne seda väga palju mitmesuguseid töid. Kui olin kolmeteist, siis töötasin näiteks nõudepesijana. Kui olin viisteist, töötasin ehitusel. Siis  proovisin panna püsti iluaianduse äri. Pärast ülikooli lõpetamist töötasin täiskohaga raamatupidajana. Aga ma polnud eriti õnnelik, kui pidin iga päev üheksast viieni tööl käima.

Ausalt öeldes polnud mul õrna aimugi, kuidas teenida raha, kui sa ei käi täiskohaga tööl, tunnistas videoblogija Christian LeBlanc.

Lõpuks jätsingi oma töö ning pöördusin kogu kirega reisimise poole. Ausalt öeldes polnud mul õrna aimugi, kuidas teenida raha, kui sa ei käi täiskohaga tööl, aga ma vähemalt kulutasin aega iseendale.

Kui raskelt see otsus tuli?

Kõige raskem hetk oli siis, kui tegin otsuse, et ma ei taha enam töötada kellast kellani. Mul olid väga toredad töökaaslased ja ma nautisin nendega koos töötamist. Kolleegidega hüvasti jätta oli tõesti raske.

Samuti oli väga raske siis, kui rääkisin oma otsusest vanematele. Ka esimese lennupileti ostmine Taisse oli mulle katsumus. Aga sageli ongi nii, et kõigepealt tuleb teha raskeid ja keerulisi asju, et jõuda selleni, mis sulle meeldib ja on tore.

Kas keegi võttis teiega siis ühendust, kui olite oma esimese video Youtube’i üles riputanud?

Ei. See asi on tasapisi kasvanud. Mulle oli see alguses hobi. Postitasin esimesed 50 videot lihtsalt lõbu pärast. Mõni neist kogus järjest rohkem vaatajaid. Alles pärast seda, kui ma jätsin oma töö, hakkasin tegema profivideoid. Nüüd pole see enam hobi, vaid töö. Neid videoid on mul juba umbes 390.

Mida teie vanemad sellest arvasid?

Praegu on nad sellega väga rahul. Kuigi see võttis aega. Nad ei saanud aru, kuidas on võimalik teenida ühismeediaga raha. Nüüd nad mõistavad seda. Ma ei teeni pelgalt omale raha, vaid teen seda, mis mulle meeldib. See on kõige tähtsam. Olen oma töö üle õnnelik.

Milline on olnud seni teie kõige populaarsem video?

Üks kümneminutine üsna naljakas video sellest, kuidas reisin Tais. Nüüd on sellel viis miljonit vaatamist Facebookis. Youtube’is on minu kõige menukam video see, mille salvestasin umbes seitse kuud tagasi Filipiinidel.

Sellest ajast, kui ma alustasin reisimist ja videoblogimist, on möödunud vaevalt aasta. Otsuse tegin eelmise aasta detsembris ja töölt tulin ära tänavu jaanuaris.

Kui suuri summasid on võimalik videoblogimisega teenida?

Väga suuri. Ma ei saa öelda täpseid summasid, aga teenin nüüd mitu korda rohkem kui va raamatupidamistööga.

Kas juhtub ka nii, et olete kõik teenitu ära kulutanud?

Muidugi, kulutan väga palju tehnikale, reisides ka lennupiletitele ja elamisele. Aga näiteks Eestisse tulles maksti minu eest kõik kinni. Mõnikord ongi nii, et minu ja mu tüdruku reisikulud makstakse kõik kinni.

Teie reisivideod paistavad üsna professionaalsed. Kas teete neid üksi?

Enamasti lõikan ma nad üksi kokku. Mõnikord olen kasutanud filmimisel ka teiste abi.

Alustasin ühe kaameraga. Nüüd kasutan viit, üks neist on drooni küljes. Lisaks on mul aegluubis kaamera ja taskukaamera. Samal ajal olen õppinud monteerimist. Tänapäeval on iga asja jaoks olemas internetis õppevideo.

Mitmes riigis olete käinud?

Nüüdseks vist 12 riigis. Enamasti on need riigid Aasias. Väga tihti tunnevad inimesed juba mind ära. Ka Eestis olen kohanud inimesi, kes on vaadanud minu videoid.

Millised on teie muljed sTARTUp Day’st?

Mulle väga meeldib. Ma ei oodanud, et see on sedavõrd suur üritus. Kõik on läinud väga sujuvalt. Jõudsin Eestis olla kokku neli päeva. Külastasin peale Tartu veel Tallinna ja Rakveret. Tartu on väga lahe linn. Nägime siin palju vaatamisväärsusi. Mul on olnud imeline reis mööda Eestit.

Kas sellest reisist valmib samuti video?

Muidugi. Sellest tuleb kolm kuni viis videot. Ma loodan need avaldada Youtube’is kahe-kolme nädala pärast.

Mida soovitate inimestele, kes tahavad käituda nagu teie?

Minu ainus soovitus on: tehke sellega kohe algust. Enamik inimesi, mina sealhulgas, püüab teha enne hulga ettevalmistusi. Nad mõtlevad sellele aastaid, enne kui astuvad esimese sammu. Aga see on viga. Sageli me alustame liiga hilja.

Kui kaua te sel moel omale elatist veel teenite?

Arvan, et vähemalt järgmised viis aastat kindlasti. Peale seda tahaksin luua oma reisibüroo. Kasutaksin seal oma brändi. Kindlasti ei plaani ma sel moel elada elu lõpuni.

sTARTUp Day idee algataja Andres Kuusik: kõik õnnestus 250 protsenti

sTARTUp Day pakkus osalejatele muu hulgas võimalust unustada hetkeks igapäevamured ning sukelduda virtuaalreaalsusesse. / Kristjan Teedema

Võib öelda, et sTARTUp Day 2016 õnnestus 250 protsendiliselt. Meie kõige suurem hirm, et tuleb liiga palju rahvast ja enamusel pole midagi teha, ei realiseerunud. Täpselt loeme külastajad kokku uuel nädalal, kuid juba praegu võib kindlalt öelda, et esialgselt prognoositud 1000 asemel oli külastajaid üle 2500.

Külastajaid jagus igale poole – kuni viimaste esinemisteni olid kõik saalid ja seminariruumid inimesi täis. Tagasiside nii külastajatelt, kui ka koostööpartneritelt, sponsoritelt, eksponentidel ja esinejatelt on olnud ülivõrdes positiivne.

Kogu programm sujus sekundi pealt ja siinkohal tahan kindlasti tänada ürituse projektijuhti Lauri Sokku, kes suutis kogu meeskonna käima panna nagu kellavärgi. Olen kindel, et selle võimeka noore mehe tegemistest saab Eesti rahvas tulevikus veel palju kuulda. Samuti tahan tänada kogu meeskonda, vabatahtlikke ja kõiki toetajaid, tänu kellele see üritus teoks sai.

Suurepärane algus traditsioonile on tehtud. Uus ja veel rajum sTARTUp Day saab toimuma 8.detsembril 2017.

Tagasi üles