Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Vald plaanib Kavastu ajast ja arust veevärgi üle võtta

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Praegu Kavastus kohalikku veevärki haldav OÜ Kavastu Puhkemaja paigutas pärast veeproovist bakterite leidmist kortermajade trepikodadesse sildi, millel soovitab vett enne joomist keeta. | FOTO: Sille Annuk

Möödunud nädalast alates Kavastu elanikel enam kraanivett ilma keetmata juua ei soovitata, sest rutiinse veeproovi käigus avastati sellest kolibaktereid. Ehkki uus veeproov on esialgsetel andmetel korras, on küla veemajanduses oodata tulevikus muutusi.

Nimelt ei soovi külas vee- ja kanalisatsiooniteenust pakkuv Giga kontsern enam pikalt veevärgiga jätkata, kuna see pole kasumlik. Praeguse plaani järgi võtab Luunja vald veevärgi üle ning asub seda nüüdisajastama.

Esmakordne juhtum

«Inimesed ostavad palju seitsmeliitriseid veepütte,» rääkis Kavastu poodnik Väino Kägo. Õigupoolest on osa inimesi joogivett juba pikemat aega poest ostnud, sest kraanist tulev vesi on üsna rauarikas. Pärast seda, kui möödunud nädalal ilmusid kortermajades koridoride seintele kirjad, kus soovitati inimestel ühisveevärgi vett keetmata mitte tarvitada, on müük mõistagi kasvanud, tõdes Kägo.

Varem bakteritega probleeme olnud ei ole, kinnitas kohaliku veevärgi eest hoolitseva Giga kontserni kuuluva OÜ Kavastu Puhkemaja juhatuse liige Heino Saar. Millest kolibakter joogivette võis tekkida, pole teada. Väike võimalus, et  selle põhjustas ühe toru väljavahetamine pumbamajas just enne proovi võtmist.

Nädala eest võeti uus proov, mille täpne vastus peaks terviseameti laboratooriumist saabuma täna. Eile uuris Tartu Postimees terviseametist uusima proovi kohta ning sai vastuse, et esialgsetel andmetel on see korras.

«See on muidugi hea uudis, et proov on korras,» tõdes Saar. Samas andis ta mõista, et sellest hoolimata pole Giga Kavastu veeärist enam huvitatud, sest kasumit see ei too ja pigem viib raha välja.

Torustik kuulub vallale, osa sellest pärineb 1966. aastast, selgitas ta olukorda.

Teised veevärgid valla käes

Kuna ka valla teised väikeasumid on oma veevärgid vallale üle andnud, soovib Kavastus sama teha ka Giga. «Esialgu on tähtis, et vesi saaks korda ja et saaks anda elanikele vett seni, kuni vald oma asjadega valmis saab,» märkis Saar.

Luunja vallal on tõepoolest  plaanis veevärk enda kätte võtta, ütles ehitus- ja keskkonnanõunik Tamur Tensing.

Veevärgi olukord pole kiita ning selle uuendamine on juba plaanis, tõdes Tensing. Nimelt jõuab uue puurkaevu detailplaneering volikokku juba novembris.

Kui planeering vastu võetakse, on aeg alustada projekteerimisega ning vajalikud hanked välja kuulutada. Kui tööd käima saavad, jääb üle vaid loota, et uue puurkaevu vesi on kvaliteetne.

Luunja vallavanem Aare Anderson lisas, et Kavastu veevärgi ülevõtmise ettevalmistused on käinud juba veidi rohkem kui aasta. Kaugemas plaanis tahab vald seal välja vahetada ka kogu senise torustiku ja rajada uue puhasti.

Terviseameti andmetel teenindas AS Giga mullu Kavastus 300 klienti ning keskmine tarbimismaht oli 23 kuupmeetrit vett ööpäevas. Vesi oli siis nõuetekohane.

Tagasi üles