P, 3.12.2023

Musta Kasti uuslavastus esietendub oktoobrirevolutsiooni aastapäeval

Raimu Hanson
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lavastuse «Kangelased» tekstid on valminud trupi ühistöös Peeter Volkonski (keskel) juhtimisel.
Lavastuse «Kangelased» tekstid on valminud trupi ühistöös Peeter Volkonski (keskel) juhtimisel. Foto: Henry Griin / Must Kast

Vilde lokaalis esietendub täna õhtul teatri Must Kast lavastus «Kangelased». Selle tekstid on valminud trupitöös Peeter Volkonski juhtimisel. Esietenduse päevaks on valitud Venemaal 1917. aastal toimunud oktoobrirevolutsiooni aastapäev, kuid nagu trupp on teada andnud, ei tule juttu revolutsioonist, vaid sel ajal tegutsenud noortest.

Tekste esitab kuus noort näitlejat. Neid toetab hevibänd Desert Queen, kes esitab laule proletaarsete poeetide luulele.

«Viktor Kingissepp, Hans Heidemann, Vilhelmine Klementi, Jaan Kreuks, Hans Pöögelmann – need nimed ei ütle praegusele põlvkonnale mitte midagi. Ometi olid kunagi nende järgi nimetatud tehased, tänavad, kultuuripaleed, teatrid ja isegi üks linn. Näiteks lavastuse mängukohtki on tänapäeval tartlastele tuttav Vilde lokaalina, aga kunagi tegutses seal Hans Heidemanni nimeline trükikoda,» on kirjas Musta Kasti pressiteates.

Lavastaja on lubanud, et tegu ei ole pelgalt kommunistlike tegelaste elulugude rääkimise või nendeks kehastumisega.

«Mind hakkas huvitama, mis juhtub siis, kui meie kaasaegsed noored loevad neid nõukogude propagandat täis raamatuid, mida meile kunagi pähe määriti. Mis pilt neile jääb? Nüüd räägivad nad oma muljetest Vilde lokaalis,» selgitas Peeter Volkonski.

Lavastus tõstatab muu hulgas küsimuse, kas praegusel põlvkonnal on üldse omad kangelased. Publikuga vestlevad Kaija M Kalvet, Laura Niils, Liina Leinberg, Märt Koik, Mihkel Kallaste ja Karl Edgar Tammi. Lavastuse kunstnik on Henry Griin.

Erinevalt tavapärasest teatrietendusest istub publik laudkondades, kus näitlejad järgemööda nendega ühinevad. Etenduse piletihinda on arvestatud kerge õhtusöök.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles