13. oktoobril kell 11 avaneb Tartu raeplatsi viltuses majas Tartmusi projektiruumi uks ning huvilised saavad vaadata näitust «Tundmatu Konrad Mägi». Väljapanek koosneb kahest kunstiavalikkusele täiesti tundmatust maalist, mis mõlemad kuuluvad erakogusse. Muuseumi peavarahoidja ja ühtlasi maalikoguhoidja Mare Joonsalu jättis nende omaniku saladusse.
«Eesti kunstipubliku vaieldamatu lemmikkunstniku loomingut on üsna põhjalikult uuritud,» märkis Joonsalu. «Esimene uurimus ilmus 1932. aastal Rudolf Parise sulest, 1979. aastal lisandus sellele Evi Pihlaku põhjalik monograafia ning aastal 2011 ulatusliku pildi- ja arhiivimaterjaliga Maie Raitari teos.»
Viimati nimetatud väljaande autor seadis endale eraldi ülesandeks võimalikult paljude Konrad Mäe teoste väljaselgitamise ja nende reprodutseerimise, andes lugejale tunde, et nüüd teame Konrad Mäe loomingust kõike. «Ometi on võimalik tõsiasi, et ühel päeval tuuakse muuseumisse teosed, mille kohta ei leia teavet eelpool mainitud kirjutistest ega muudestki kataloogidest ja mida keegi seni näinudki pole,» lisas Joonsalu.
Need kaks maali olid Tartu kunstimuuseumi peavarahoidja teada seisnud aastaid koduseinal ning viimasel ajal ka kapi taga, kuhu nad turvalisuse eesmärgil olid laste eest ära pandud. Nüüd läks maja remonti ja omanik tõi need Tartu kunstimuuseumisse näha ning oli rõõmus, kui sai hoiule jätta.
«Meil tuli mõte teha nendest kahest maalist näitus,» ütles Joonsalu. «Leidsime, et kui on avastatud kaks sellist ilusat pärlit, peaks neid omaniku lahkel loal rahvale näitama. Konrad Mägi on teatavasti väga armastatud ja hinnatud kunstnik.»