Tartu aukodanikeks nimetati Marika Mikelsaar ja Enn Tarto

Teaduse elutööpreemia saanud Marika Mikelsaar on Dr. Helluse tootesarjas kasutatava bakteri ME-3 üks avastaja.

FOTO: Sille Annuk

Tartu linnavolikogu otsustas täna anda Tartu linna aukodaniku tiitli mikrobioloog Marika Mikelsaarele ning vabadusvõitleja Enn Tartole. Lisaks otsustati anda teenetemärk Tartu Täht Karlova gümnaasiumi direktorile Undel Kokale, Lõuna-Eesti Vähiühingu esinaisele Kaiu Suijale ning Tartu spordielu edendajale Karl Kivastikule.


Tartu Ülikooli emeriitprofessori Marika Mikelsaare tuntuim saavutus on organismile kasuliku probiootilise piimhappebakteri Lactobacillus fermentum ME-3 avastamine. Tema tegevust on kolmel korral tunnustatud Eesti Vabariigi teaduspreemiaga, viimati 2010. aastal elutöö eest, vahendas linnavolikogu pressiesindaja Aune Rumm.

Enn Tarto on rahvusvaheliselt tuntud ühiskonnategelane ja vabadusvõitleja. Aastatel 1992-2003 oli Enn Tarto Riigikogu liige, praegu kuulub ta Tartu linnavolikokku ning on õigusvastaselt represseeritute liidu Memento Tartu osakonna eestvedaja.

Tartu Karlova gümnaasiumi direktor 1977. aastast ning Tartu poistekoori peadirigent Undel Kokk on pikima staažiga koolijuht Tartus. Undel Koka eestvõttel loodi Karlova gümnaasiumis koorimuusikaklassid, ta on olnud poiste- ja meeskooride üleriigiliste laulupidude algataja ja organiseerija.

Lõuna-Eesti Vähiühingu esinaine Kaiu Suija töötab ülikooli kliinikumis onkoloogia eriala arst-õppejõuna. Ta on Eesti Vähiliidu juhatuse liige ning koduse toetusravi süsteemi meditsiiniline koordinaator.

Karl Kivastiku elutööks on olnud Tartu spordielu ning Eesti veemotospordi arendamine. Pärast Moskva kehakultuuriinstituudi lõpetamist sai temast Tartu spordijuht ja Tartu Kalevi esimees (1949–1952), aastatel 1953-1998 oli Kivastik Tartu jahtklubi treener.

Aukodaniku nimetused koos sellega kaasneva Tartu Suurtähega ja Tartu Tähed antakse üle 23. veebruaril Eesti Vabariigi 93. aastapäevale pühendatud aktusel Vanemuise kontserdimajas.

Tartu linna aukodaniku nimetus on auavaldus Tartu linnale elutööna osutatud väljapaistvate teenete eest. Tartu Täht antakse Tartu linnale osutatud eriliste teenete eest.

Tagasi üles