Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Ladvad maha: vana papliallee muutub siiski madalamaks

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Emajõe-äärse Ranna tee papliallee ühel puul lõikas OÜ Ökomets arborist läinud nädalal hoolduskava järgi maha kolm-neli meetrit latva ja osa külgoksi. Samal moel talitakse ka ülejäänud paplitega. | FOTO: Margus Ansu

Proovitöö on tehtud: nädal tagasi lõikas OÜ Ökomets arborist Jürjo Lokk Tartu ülikooli spordihoone otsa lähedal Ranna tee vana papliallee ühel puul latva ligi neli meetrit madalamaks ja kärpis külgoksi. Võhik saab selle töö tegemisest aru puu all äravedamist ootavate okste järgi.

«Töö tehti allee hooldusjuhendi järgi,» ütles Tartu linnavalitsuse linnamajanduse osakonna arborist Kaire Zimmer. «Pärast lõikust näeb puu hea välja, papli kuju on säilinud, puu välimus pole rikutud.»

Ranna tee papliallee tulevik tegi läinud kuul murelikuks Supilinna seltsi liikmed, kelle arvates pole mõistlik linnavalitsuse plaan lasta hooldustöödel peale kuivanud okste eemaldamise ja tüvede allosades õõnsuste puhastamise kõnealuse paplite latvu kolm kuni seitse meetrit kärpida. Selts saatis linnavalitsusele kirja, milles paluti hooldustööde kavandamiseks nõu pidada veel mõne eksperdiga.

Kaheksa puud maha

Nii ka tehti, hinnangu hooldustööde kavale andsid ka OÜ Nordic Arb ja OÜ Ökomets. «Nende ettevõtete antud hinnangute järgi vastab puude olemasolev hooldusjuhend hoolduslõikuse vajadusele,» märkis Kaire Zimmer. «Seega jääb hooldustööde kava jõusse.»

See tähendab, et külgoksi lõigatakse ära ja vähem või rohkem kärbitakse latvu allee kõigil puudel. Alleel kasvab praegu 152 paplit. Neist kaheksa puu seisukord on nii vilets, et need tuleb maha võtta. «Veel kaks puud on kehvas seisus, neid tuleb kõvasti tagasi lõigata,» lisas Kaire Zimmer.

«Me ei tee sel alleel midagi uisapäisa,» kinnitas Tartu linnavalitsuse linnamajanduse osakonna juhataja Rein Haak. «Paplite latvade mahavõtmine on kompromiss kohalike elanikega, kes nõuavad ohutust.»

Sel kuul on linnavalitsus saanud kirja Ranna tee korteriühistult ja Liiva tänava elanikult. «Ranna teel elavad inimesed ei saa aru, miks Supilinna selts neid esindama on hakanud,» rääkis Rein Haak. «Erinevalt supilinlastest soovivad Ranna tee elanikud, et paplitele tehtaks hoolduslõikust, sest puud on muutunud ohtlikuks. Kodanikud on meile saadetud piltidega selgeks teinud, missugune on selle allee olukord.»

Samad tormijärgsed pildid ja hoolduslõikust pooldava seisukoha saatis Ranna Tee korteriühistu ka Tartu Postimehele. Paraku ei soovinud korteriühistu juht ajalehes oma nime ega elanike seisukohta avaldada. Ühistu esimehe sõnul pole linnavalitsusele ja toimetusele saadetud tormijärgsed fotod tehtud tänavu, need on üles võetud viis-kuus aastat tagasi.

Rein Haagi sõnul ei määra hooldusjuhend kindlaks, mitu meetrit tuleb latva maha lõigata «Lepingu järgi peab arborist puu otsas ise otsustama, kui palju on vaja puul latva maha võtta,» selgitas ta. «Latvu tuleb maha võtta nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik.»

Kes teeb töö?

Supilinna seltsi juht Kristiina Praakli ütles teisipäeval, et selts pole papliallee tulevikku puudutava otsusega kursis, seisukoht võetakse pärast käesoleva artikli ilmumist.

Juuli lõpus tunnistas linnavalitsus Ranna tee papliallee hooldustööde tegemiseks korraldatud riigihankel parimaks OÜ ArborEst 15 480-eurose pakkumise. Lepingu sõlmimiseni pole jõutud, sest ArborEsti juht Heiki Hanso oli toona paplite latvade mahavõtmise vastu.

Teisipäeval ei õnnestunud Heiki Hansoga ühendust saada, tema telefon oli suunatud teisele numbrile, millel vastanu teatas, et Heiki Hanso saabub Londonist kolmapäeva õhtul.

Tartu linnavalitsus saatis üleeile ArborEstile järelepärimise, kas hanke võitja nõustub alleel tööd tegema jõusse jäänud hoolduskava järgi. «Kui ArborEst pole nõus, kuulutame võitjaks hankel teiseks jäänud firma,» lisas Rein Haak.

Tagasi üles