L, 28.05.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Palupera vaatamisväärsus lebab põrandal maas

Lisatud galerii
Aime Jõgi
, reporter
Palupera vaatamisväärsus lebab põrandal maas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
1860. aastail, mil Palupera mõis oli von Bruiningkide omanduses, valmis puidust historitsistlik härrastemaja, peaaegu selline nagu pildil. Esialgu paiknes hoone keskpaigas vaatetorn, mille kõrgus ületas jõudsalt tiibhooneid.
1860. aastail, mil Palupera mõis oli von Bruiningkide omanduses, valmis puidust historitsistlik härrastemaja, peaaegu selline nagu pildil. Esialgu paiknes hoone keskpaigas vaatetorn, mille kõrgus ületas jõudsalt tiibhooneid. Foto: Sille Annuk

Palupera võib paista teiste, Eesti tuntud mõisate kõrval natuke nagu ununenud. Oma malbe olekuga püüab ta justkui rõhutada külastusmängu «Unustatud mõisad» mõtet – märka ajaloolisi paiku ja väärtusta neis tegutsevate koolide ainulaadsust.

Üks mängu giididest, Palupera põhikooli endine direktor Maire Lemberg kahetseb, et paraku ei ole neil midagi alles mõisaajast, ei ühtegi mööblieset, ei vana ahju ega kaminat.

Palupera mõisal on olnud palju omanikke, on muudkui tuldud ja mindud. Pärast võõrandamist 1919. aastal ehitati peahoone kortereiks ning siis kadus mõisast kõik vähegi väärtuslik.

Märksõnad
Tagasi üles