E, 25.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Noored füüsikageeniused pusivad teadusmalevas satelliidi kallal

Kaspar Koort
, reporter
Facebook
Comments
ESTCube-1 karkass. Arhiivifoto.
ESTCube-1 karkass. Arhiivifoto. Foto: Margus Ansu

Sel nädalal algas Tõravere observatooriumis teadusmalev, kus teadushuvilised koolinoored saavad süvitsi tutvuda teadlase elukutsega isikliku kogemuse kaudu. Selle aasta teadusmaleva suur väljakutse on ESTCube-2 satelliidi ehitamises osalemine. Teadusmalevast võtavad osa noored Tallinnast, Tartust, Türilt ja Lätist.

Erinevalt eelmisest suvest, mil teadusmalevlased töötasid koos ühe uurimisrühmana ja ehitasid väikesatelliitide magnetiliste omaduste uurimiseks Helmholzi puuri, saab seekord iga osaleja iseseisva ülesande.

«Iga selline ülesanne on seotud konkreetselt ühe ESTCube-tüüpi satelliidi alamsüsteemiga või observatooriumi teadusalaga,» ütles teadusmaleva koordinaator Katrina Kalnina.

Noored hakkavad tegutsema näiteks ESTCube-2 asendi määramise ja kontrolli alamsüsteemiga, millega positsioneeritakse satelliidi asend orbiidil, ning ka kommunikatsiooni alamsüsteemiga, mis võimaldab suhtlust satelliidi ja maapealsete sidejaamade vahel.

ESTCube- 2 asendi määramise ja kontrolli alamsüsteemi juht Hendrik Ehrpais rääkis, et meeskonnaliikmete ülesanneteks on magnetmähiste valmistamine ja asendi määramise sensorite testimine ja väljatöötamine.

ESTCube-2 peaks startima juba Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva-aastal.

Üks astronoomiahuviline malevlane saab lähemalt analüüsida võrdlemisi vähe uuritud täheparve NGC 7419 massiivsete tähtede heleduse muutlikkust Tõraveres juba pikka aega kogutud andmete põhjal. Lisaks on malevlastel võimalus õppida erinevaid vaatlusmeetodeid Tõravere observatooriumi teleskoopidega ning osaleda kaugseire välitöödel.

Tartu observatooriumi direktori Anu Reinarti sõnul võtavad teadlased andekaid noori Tõraveres vastu väga hea meelega. «Me näeme, kuidas uudishimulikust koolilapsest kujuneb nutikas ja motiveeritud edukas noorteadlane. Tänavune Eesti noore teadlase konkursi võitja Eva Maria Tõnson osalenud nii teaduslaagris kui ka teadusmalevas ja läheb nüüd oma kaugseire alase uurimustööga ka USAs toimuvale maailma suurimale õpilaste teadusprojektide konkursile Intel ISEF,» märkis Reinart.

Noorte teadusmalevas osalemist toetavad Tartu Hansa Rotary ja Tartu Toome Rotary klubide noorte arengu fond ning Tartu observatoorium koos Eesti tudengisatelliidi sihtasutusega.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles