Selline vihm peaks panema meid kõiki mõtlema, mida teha, et taolised valingud ei hakkaks ohustama inimeste elusid ja vara, selgitas Kapp. Tema kinnitusel arvestatakse tänavatelt vee ärajuhtimiseks ehitatavate sadeveesüsteemide puhul maksimaalselt 10 millimeetri sademetega tunnis. «Juba see on väga suur sadu.» Pühapäeva pärastlõunal tuli aga vähem kui veerand tunniga taevast alla 20 mm sademeid.
See tähendab, et Tartu linna territooriumile langes väga lühikese ajaga 780 000 kuupmeetrit vett, millest suurt osa ei suutnud maapind ja sadeveesüsteemid vastu võtta. Eriti täbarasse olukorda jäid nn kausid ehk sillaalused tänavalõigud, millest kuulsaim on Riia tänav raudteeviadukti juures.
Kusjuures Riia tänava alla paigaldas veevärk alles mõne aja eest meetrise läbimõõduga sadeveetoru. Lahkvool pole Kapi kinnitusel veel päris valmis ja seal hakkab tööle ka tagavaratoru. Kuid et nii jäme toru ei toiminud ka reservuaarina, paneb veevärgi juhti muretsema. Tõenäoliselt tuleb viadukti alla rajatava jalakäijate tunneli juurde rajada ka pumpla, et liigvett teist sadeveetoru pidi ära juhtida.
Kapp kirjeldas, kuidas kesklinnast Turu tänava lõpuni veetud betoonist kanalisatsiooni tunnelkollektor, mis mahutab 20 000 kuupmeetrit vett, täitus mõne hetkega. Samamoodi sai hoobilt täis Turu tänava lõpus asuva peapumpla reservuaar, mis on 36 meetrit lai ja 16 meetrit sügav ning mis mahutab umbes 3000 kuupmeetrit vett.
Vesi tõusis nii kiiresti, et veevärk pidi asuma pumplat päästma. Õnneks suudavad suured pumbad ka poole meetri vee all töötada ning kollektori klappide ava reguleerides õnnestus pumplas veetase normaliseerida.