Prokuratuur: surm Toomemäel polnud tapmine, vaid hädakaitse

Toomemäe nõlval peksti surnuks 45-aastane mees.

FOTO: Margus Ansu

Kriminaalasi, millega uuriti mullu jõulude järel Tartus Toomemäel toime pandud tapmist, lõpetati. Küll aga jätkub kakluseni viinud konflikti detailsem uurimine ja tõenäoliselt ootab eelneva kakluse osalisi kohtutee.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri teatel sai häirekeskus eelmise aasta 27. detsembri varahommikul teate, et Tartus Toomemäel leidis kahe seltskonna vahel aset kaklus. Sündmuskohale jõudnud  politseipatrull nägi sealsamas kolme meest, kellest üks, 45-aastane Toomas, lamas teadvusetult murul pikali. Vaatamata politseiametnike ning hiljem kohale saabunud meedikute pingutustele suri mees sündmuskohal.

Juhtunu asjaolude selgitamiseks alustas Tartu politsei kriminaalmenetlust karistusseadustiku paragrahvi alusel, mis käsitleb tapmist. Tänaseks on selle kriminaalasja uurimine lõpule jõudnud, täpsustas Lõuna ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Kristina Kostina.

Uurimise käigus kogutud informatsioonist kujunes välja järgmine sündmuste käik. Konflikt sai alguse pärast kella 6 hommikul Rüütli tänaval asuvas pubis, kus viibisid kaks seltskonda. Seal tungis baarileti ääres seisnud mees kallale noormehele, lüües viimast rusikaga kolm korda pea piirkonda. Silmapilk sekkusid teised pubis viibinud isikud rüselusse ning tõrjusid ründaja ja temaga kaasas olnud  tuttavad pubist välja.

Rünnaku ohvriks langenud noormees ja temaga  koos aega veetnud kuus meest jäid pubisse. Umbes kümme minutit hiljem väljus noorte seltskond baarist ja suundus Toomemäe poole, et jõuda ühe seltskonnas viibinud noormehe elukohta. Pubist mõnikümmend meetrit eemal seisis seltskond, kelle hulgas oli mees, kes varem ründas noormeest pubis.

Vahepeal oli üks ründajaga kaasas olnud mees helistanud 45-aastasele Toomasele, kes viibis samal ajal ööklubis, ja kutsunud temagi kampa. Noorteseltskond möödus ootajatest ja suundus edasi ülikooli peahoone poole. Teisele seltskonnale jõudis järele Toomas ning kolmekesi otsustati noortele järele minna, et arutada pubis juhtunut.

Eeskõndijatele jõuti järele ülikooli peahoone taga Toomemäe trepi juures, kus sama mees, kes oli varem käitunud agressiivselt pubis, ründas  ühte noormeestest, lüües teda kaasas olnud vihmavarjuga näkku. Samal ajal tungis Toomas kahele noormehele kallale. Tekkis üldine kaklus, mis lõppes ühe inimese surmaga.

Kriminaalasjas tehtud kohtumeditsiini ekspertiisis tuvastati, et hukkunu surma põhjuseks oli pea kinnine tömptrauma kombineerituna vere ja oksemasside aspiratsiooniga hingamisteedesse. Samuti nähtub ekspertiisiaktist, et rusikalöögid tabasid hukkunut otse näkku. Lisaks vigastustele sai hukkunule saatuslikuks alkoholijoobe, teadvusekaotuse ja ilmselt selili lamama jäämise koosmõju, mille tagajärjel Toomas lämbus sündmuskohal.

«Tänu Tartus paiknevatele turvakaameratele tuvastasid uurijad need isikud, kes ründasid ning käitusid agressiivselt,» selgitas uurimise kulgu Lõuna ringkonnaprokuratuuri prokurör Toomas Liiva.  «Kriminaalasjas kogutud tõendid, milleks on eelkõige turvakaamerate salvestised, asjaosaliste ütlused ning kohtumeditsiini ekspertiis, osutasid üheselt asjaolule, et algselt pärast juhtunut meedias kannatanutena esinenud isikud osutusid hoopis ründajateks.»

Tõendid kinnitasid ründajate õigusvastast tegevust ja rünnatavate õigust enesekaitsele, täpsustas prokurör. «Eesti on õigusriik, kus kehtiva seaduse alusel on igal inimesel õigus end ebaseadusliku ründe eest kaitsta. Küll aga peab kaitsetegevus olema proportsionaalne rünnakuga ja ei tohi ületada hädakaitse piire.»

Kõnealuses juhtumis vastati rünnakule, kus ründajad kasutasid vihmavarju käepidet ja rusikahoope. On jõutud järeldusele, et kõnealuse rünnaku tõrjumine rusikahoopidega oli seadusega kooskõlas, lisas prokurör. Eeltoodut arvesse võttes lõpetas politsei prokuratuuri loal kriminaalmenetluse.

Tänaseks on hukkunu lähedased kriminaaltoimikuga tutvunud ning tema elukaaslasele on edastatud kriminaalmenetluse lõpetamise määrus, mida on võimalik vaidlustada riigiprokuratuuris.

Mis puudutab kahte meest, kellest üks oli varem pubis korduvalt löönud rusikaga näkku ühele noormehele ja hiljem ründas koos sõpradega Toomemäel noormehi, siis nende suhtes on kriminaalasi eraldatud ning kahele mehele on esitatud kahtlustus avalikus kohas käitumisnõuete rikkumises vägivallaga.

Tagasi üles